Drágulhat a tojás? Lassan befellegzik a ketreces tojótyúktartásnak
Januártól fokozatosan eltűnnek a boltokból az olyan tojások, melyek ketreces tartásból származnak. Ebben egyeztek meg az európai kereskedők. Sok baromfitenyésztő azonban még nem tudta átalakítani tenyészetét, nagyobb állami támogatásra várnak.

Természetes napfény nélküli élet minimális területen, ahol még a szárnyait sem tudja széttárni a baromfi. Ezzel érvelnek a természetvédők a ketreces tyúktartás betiltása mellett.
A tyúkok jobb életkörülményeiért „harcba szálltak” az európai üzletláncok is. Kötelezettséget vállaltak, hogy a ketreces tartásból származó tojásokat kivonják a forgalomból. És erre már három hónapon belül sor kerül.
A szlovákiai üzletekben már most is kapható mélyalmos, esetleg szabad tartásból származó tojás. Ami a ketreces tartásból származókat illeti, azok többnyire szlovákiai farmokról érkeznek.
Annak ellenére, hogy a nagy üzletláncok már évekkel ezelőtt jelezték, nem fogják beengedni boltjaikba a ketreces tartásból származó tyúktojást, Szlovákiában még mindig így működik a tyúkfarmok fele. Folyamatosan, de lassan alakítják át ezeket. A baromfitenyésztők azzal magyarázkodnak, nem kaptak elegendő anyagi támogatást az államtól.
A Vidékfejlesztési Alapból összesen 1 millió eurót kaptak erre e célra, de 50 millióra volna szükségük.
Az agrárminisztérium újabb dotációkat ígér, közvetlenül a tenyészetek átalakítására. Ugyanakkor megjegyzi, a ketreces tyúktartást egyelőre semmilyen törvény sem tiltja. Nagy kérdés, mit csinálnak a ketreces tartásból származó tojásokkal a baromfitenyésztők, ha a kereskedők már nem veszik át tőlük?
Megoldás lehet, ha alacsony áron külföldre viszik a tojást és feldolgozzák.
Van azonban egy másik „menekülési útvonal” is. A külföldi üzletláncok kötelezettségéhez a kisebb bolthálózatok nem csatlakoztak, vagyis azok 2025-ben is árusítani fogják ketreces tartásból származó tojást.