Agrárfórum az aktualitások jegyében
A mezőgazdaság időszerű kihívásairól és lehetőségeiről tartottak regionális agrárgazdasági fórumot Ladmócon, Berzétén és Rimaszombatban.

A rimaszombati fórum a Szlovákiai Agrárkamara és a CED Közép-Európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. közös szervezésében valósult meg a Csillagházban. Hanyus Erik, a CED regionális képviselője röviden bemutatta a hálózat működését, szlovákiai irodáinak a tevékenységét, majd átadta a szót a helyi falugazdászoknak, hogy felvezessék a szakmai fórum témáját.
Bodon Dávid, dobócai falugazdász a fontosabb törvényi változtatásokat ismertette, érintve a 435-ös és 436-os rendeletet, amelyek főként a kondicionalitást, az ugaroltatást, a biosávokat és a vetésforgót érintették, de szó volt a víz védelméről, a tarlóégetés tilalmáról, a talajművelés és az erózió különböző formáiról.
Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke azzal kezdte, hogy a gazdák a téli időszakban mindig figyelik, milyen változások történtek, mire van lehetőségük az új évben. Ebből kiindulva a Szlovákiai Agrárkamara tél végén, kora tavasszal mindig megszervezi a gazdatalálkozókat. Ezúttal Kelet-Szlovákiában kezdték: Ladmócon volt az első, majd Rozsnyó mellett Berzétén a második találkozó, végül pedig Rimaszombatban.
Tankó Tamás, alsópokorágyi falugazdász arról beszélt, mennyire oda kell figyelnie minden egyes pályázónak, hogy a törvényeket, előírásokat rendesen, napra pontosan betartsa, mivel ettől függ a területalapú támogatások kifizetése. Fontos a precíz nyilvántartás, hogy meglegyenek a számlák a vetőmagokról, a vegyszerekről, vagy akár az üres vegyszeres dobozok leadási helye is fel legyen tüntetve. Mindezt nyilván kell tartani és egy esetleges ellenőrzés során felmutatni.
Tankó Tamás a program részeként bemutatta a Rimaszombat mellett működő családi vállalkozásukat. A Gazda-udvarban klasszikus háztáji disznótoros termékek mellett virslit, szafaládét árulnak, s ezekkel elnyerték a Gömör-kishonti Termék védjegybesorolást.
A fórumon több magyarországi mezőgazdasági vállalat is lehetőséget kapott a bemutatkozásra, termékeik és szolgáltatásaik ismertetésére.
Laczovics Attila, a HL-LAB értékesítési vezetője a talajvizsgálatok jelentőségéről beszélt. A debreceni központú cégnél mintegy 120 ezer mintát vizsgálnak be évente, saját applikációt is fejlesztettek. Havaj Tímea, az Arad cégcsoport szlovákiai kirendeltségének vezetője a vízgazdálkodásról és szennyvíztisztítási módszerekről tartott előadást, hangsúlyozva, hogy vízre mindenhol szükség van, s rövid időn belül aranyat fog érni. A cég mintegy tucatnyi országban jelen van, Rimaszombatban a Tauris húsüzemnél segítik a vízgazdálkodást.
Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft. termékfejlesztő mérnöke arról beszélt, hogy a klímaváltozás már egyre inkább érezteti hatásait. A szántóföldekről nagyon hiányzik a hó formájában lehulló téli csapadék, nagyjából 200 milliméternyivel van kevesebb a talajrétegekben, mint a korábbi években.
Részletezte, hogy a vetésszerkezeten nem igazán lehet változtatni, de a technológián igen. Azon tehát, hogy mikor, milyen tápanyagot juttatnak a növénykultúrának és milyen védekezést alkalmaznak. Ilyen körülmények között pedig felértékelődik a talajok kémiai és biológia javítása.