2023. május 20., 07:55

A májusi eső most valóban aranyat ért

A csallóközi határt járva, a keréknyomokban keletkezett tócsákat kerülgetve, örömmel tapasztalja az ember, hogy hatalmas a bujaság. Szívesen legelészik a szem a kövér gabonatáblákon. Minden kizöldült. A búza már kalászokat növeszt, a kukorica pedig napról napra úgy nyúlik, mintha valaki titokban húzná kifele a földből. Az a nagyjából 70 milliméternyi eső, ami az elmúlt egy hétben lezúdult, igazi égi áldásnak bizonyult.

gabona
Gyönyörűek a fejlődő búzakalászok
Fotó: B. Vida Júlia

A legjobbkor jött minden olyan haszonnövénynek, amelyik növekedési fázisban van. A gazdák most már, ha rendelhetnének, csak szép napos, de nem túl forró időt kérnének. S akkor nagy eséllyel akár még rekordtermésük is lehet.

A májusi eső most valóban aranyat ért, és a legjobbkor érkezett. Ez a csapadékmennyiség a gabonáknak már elég is aratásig. De most támadhatnak a gombák, időben meg kell kezdenünk ellenük a védekezést. Egy-két napot azonban még várnunk kell vele, mert a traktorral még nem tudunk rámenni az átázott földekre”

– tudjuk meg ifj. Katona Olivértől, aki édesapjával együtt gazdálkodik, s idén 8 hektárra vetettek gabonát, 4 hektárra pedig kukoricát. A húszas éveinek elején járó fiatalember már egészen kicsi gyermekkorában beleszeretett a mezőgazdasági munkába. Eleinte csak el-elkísérte édesapját a földekre, vagy segített az állatok körül. Ma már minden munkát magabiztosan és precízen végez egyedül is.  

kukorica
A kukorica napról napra látványosan fejlődik
Fotó:  B. Vida Júlia

Örömmel nyugtázza, sokkal jobban festenek most a földjeik, mint tavaly ilyenkor és ha csak nem jön valami szélsőséges idő, akkor szép termésben bízhatnak. Szerencsére tájainkon nem hullott annyi csapadék, ami özönvizet okozott volna, s így nem került víz alá a termés. De voltak vidékek, ahol sok gazda pórul járt.

A nagy eső miatt nekünk is el kellett odáznunk néhány munkát, de most majd igyekszünk bepótolni ezerrel. A gabonát kell kezelni gombaölővel, a kukoricát pedig gyomirtóval, hiszen ekkora eső után hatalmas burjánzásnak indul a gyom is”

– tudjuk meg tőle.

Amikor megkérdezem, a mezőgazdászok miért dolgoznak éjjel is a földeken, elmondja, mert például a repcét akkor permetezik. Azért, hogy ne ártsanak a méheknek. Van, hogy éjszaka végzik a műtrágyázást is, ha eső várható. Vagy, ha nagyon megkésnek a munkával, akkor.

Aki sokféle növénnyel foglalkozik, annak nagyon sok minden egybeeshet, például a vetés, felszaporodik a munka és ilyenkor, ha a helyzet úgy hozza, éjjel is dolgoznak”

– magyarázza Olivér.

A gabona felvásárlási ára is szóba kerül, amivel a gazdák csak igen ritkán elégedettek. Most például alacsony, és félő, hogy ha jó termés lesz, akkor még lejjebb viszik.

Elkiabálni persze semmit sem szabad, mert a mezőgazdaság nagy lutri, igencsak ki van téve az időjárás viszontagságainak. Ami most megnyugtató, az a bőséges nedvesség, ami a termőtalajban van. S ez biztosítja a növények optimális fejlődését.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.