Zeman október 31-én ad kormányalakítási megbízatást Babišnak

Ovèáèek egyúttal megerősítette, hogy az új képviselőház alakuló ülését a köztársasági elnök november 20-ra hívja össze.
A cseh államfő október 28. és november 16. között tárgyalásokat fog folytatni az új parlamentbe bekerült kilenc politikai párt és mozgalom vezetőivel.
Zeman és Babiš a választások után első ízben hétfőn találkoztak, és az államfő kormányalakítási tárgyalásokkal bízta meg az ANO elnökét. A hatályos cseh szabályok és szokásjog szerint ez a választások után kialakult politikai helyzet első felmérése a kormányalakítás szempontjából.
A hatályos szabályok szerint az államfőnek legkésőbb a választások utáni 30. napra össze kell hívnia az az új parlament alakuló ülését, amelyen megválasztják az alsóház elnökét, elnökségét és megalakítják a parlamenti bizottságokat is. Erre a kormányalakítás miatt van feltétlenül szükség. Három kormányalakítási kísérlet lehetséges, ezek közül az elsőre és másodikra az államfő, a harmadikra pedig már a képviselőházi elnök ad megbízást.
Az ANO mozgalom vezetése már közölte, hogy a képviselőház elnöki tisztségére a párt egyik képviselőjét, Radek Vondráèeket, a testület eddigi alelnökét jelöli. Zeman jövő kedden Lányban, a cseh elnökök vidéki rezidenciáján, munkaebéden látja vendégül Babišt és Vondráèeket, majd sajtótájékoztatót tart.
Andrej Babiš kedd délig már találkozott a kommunistákkal, a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalom és a Cseh Kalózpárt képviselőivel.
Szakértő: Európa-szerte erősödnek az elitellenes politikai formációk
Elitellenes hangulat uralkodik Csehországban, amit az újhullámos politikai erők sikeresen tudtak meglovagolni; a jelenség Európa-szerte megfigyelhető - értékelte a Nézőpont Intézet vezető elemzője a hétvégi csehországi képviselőházi választások eredményét kedden az M1 aktuális csatornának.
Fodor Csaba felidézte: az Andrej Babiš által vezetett jobbközép ANO mozgalom már az előző választásokon is elitellenes retorikájával jutott be a parlamentbe. Emlékeztetett: egy cseh kutatócég felmérése szerint a csehek túlnyomó többsége veszélyként tekint a migrációra. A Nézőpont Intézet is végzett felmérést a visegrádi négyek országaiban, ez azt az eredményt mutatta, hogy tízből nyolcan elutasítják az eurót Csehországban.
Azzal összefüggésben, hogy a szociáldemokraták gyengébb eredményt értek el, azt mondta: velük azonosították a választópolgárok az elmúlt két évtizedet, őket tekintették az elitnek.
Rámutatott: az idei választások - így az év eleji holland, majd a francia, a német és az osztrák voksolás - azt mutatták, hogy az alternatív politikai erők, az elitellenes formációk megerősödtek.