Zeman leváltaná, de Sobotka mégsem mond le

Miloš Zeman szerint a régi-új kormányt ismét a Cseh Szociáldemokrata Párt (ÈSSD) politikusa vezethetné, az elnök konkrétan Lubomír Zaorálek külügyminiszter és Milan Chovanec belügyminiszter nevét említette. Ugyanakkor nem zárta ki, hogy amennyiben a ÈSSD elutasítja ezt a felkérést, akkor a kormány élére Pavel Belobrádek miniszterelnök-helyettest, a kereszténydemokrata párt (KDU-ÈSL) elnökét nevezné ki.
Fél évvel a rendes parlamenti választás előtt a kormány drámai átalakítása teljesen értelmetlen - fejtette ki az államfő. "Néhány apró kivételtől eltekintve a kormánynak a mai felállásban a helyén kellene maradnia. Az egyetlen, akit le kellene cserélni, az a miniszterelnök" - szögezte le Miloš Zeman. Sobotka saját akaratából döntött a lemondás mellett, semmi sem kényszerítette, és erről a súlyos lépéséről sem legközelebbi munkatársait, sem koalíciós partnereit nem értesítette - tette hozzá az elnök.
Olyan kormányfőre van szükség, aki képes megszerezni a parlamenti képviselők bizalmát. "Lubomír Zaoráleknél ez feltételezhető, míg Milan Chovanec esetében számolni lehet az ANO ellenkezésével" - vélekedett Zeman.
Az ANO elnöksége csütörtök esti ülése után közölte: számukra elfogadható a kormánykoalíció folytatása, de Sobotka nélkül. Kormányfőként Zaorálek és Belobrádek is szóba jöhet, de Chovanec esetleges jelölését nem fogadnak el. Minderről azonban azután kell tárgyalni, ha Bohuslav Sobotka benyújtja lemondását.
A miniszterelnök csütörtöki közlése szerint erre május 20-a körül kerül sor írásban. Az államfő a jövő héten hivatalos látogatásra Kínába utazik, ahonnan május 18-án tér vissza.
A ÈSSD számára szintén elfogadható a koalíció folytatása, de Andrej Babiš kormányfőhelyettes, pénzügyminiszter, az ANO mozgalom elnöke nélkül, akit adócsalással gyanúsítanak. Sobotka jelezte: nem tart igényt arra, hogy továbbra is ő legyen a kormányfő.
Egy csütörtöki telefonos felmérés szerint, amelyet a közszolgálati Cseh Televízió készíttetett, a kormány lemondását a megkérdezettek kétharmada rossz lépésnek tartja, s nem akar előre hozott választásokat. Sobotka döntésének indoklását az emberek 55 százaléka érti, de csak 37 százalék tartja elegendőnek a kormány lemondásához. Az Andrej Babiš vállalkozásaival kapcsolatos vádakat majdnem kétharmad tartja hihetőnek, míg 40 százalék nem. A megkérdezettek 38 százaléka szerint a régi-új kormány élén Sobotka is állhatna, kétharmad szerint viszont új kormányfőre van szükség.
Bohuslav Sobotka kedden jelentette be, hogy Andrej Babiš zavaros vállalkozói ügyei miatt benyújtja lemondását. A legkézenfekvőbb megoldást, Babiš menesztését, állítása szerint azért nem vállalta, nehogy a választások előtt mártírt csináljon a politikai színpadra lépett nagyvállalkozóból.
Sobotka közölte: nem mond le
Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök pénteken bejelentette, hogy korábbi nyilatkozatával ellentétben mégsem mond le hivataláról.
A pénteki nap folyamán azonban levélben javasolni fogja az államfőnek, hogy mentse fel tisztségéből Andrej Babiš kormányfőhelyettest és pénzügyminisztert, akinek tisztázatlan pénzügyei szerinte a kormányválság okát jelentik. A kormányfő azt vártja, hogy az államfő haladéktalanul eleget tesz kérésének.
Sobotka az általa vezetett Cseh Szociáldemokrata Párt (ÈSSD) szűkebb vezetésének péntek reggeli ülése után nyilatkozott a sajtónak.
Jiøí Ovèáèek elnöki szóvivő a kormányfő nyilatkozatára reagálva közölte, hogy az államfő nem kívánja elsietni a dolgot, megvárja, amíg az új helyzet valamelyest megnyugszik és tisztázódik. "A kormányfő óránként változtatgatja véleményét. Nem akarunk semmit elsietni" - szögezte le.
Újabb lépését, miszerint mégsem mond le a kormányfői posztról, Sobotka pénteken azzal magyarázta, hogy Miloš Zeman államfő alkotmányértelmezése a kormányfő lemondásával kapcsolatban eltér az eddigi szokásoktól, s ez nem kínál megoldást a kormányválság okára, amelyet ő Andrej Babiš botrányaiban lát. A kormányfő azt is Babiš szemére vetette, hogy politikai és gazdasági érdekei szerint befolyásolja a tulajdonában lévő médiumokat.
Andrej Babiš közölte: Sobotka lépését nem kívánja kommentálni, a döntést az államfőre bízza.
A cseh miniszterelnök szerint lemondása a kormány egészének lemondását jelenti. Zeman elnök azonban jogi szakértőkre hivatkozva azt állítja, hogy a lemondás csak a kormányfőre vonatkozik, a miniszterekre nem. A cseh korona árfolyama az újabb politikai fordulatra nem reagált, a nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért péntek délelőtt 26,8 koronát adtak.
