Washington átvilágítja a szíriai menekülteket

WASHINGTON. Megszavazta az amerikai képviselőház csütörtökön azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében nagyobb alapossággal világítanák át az Egyesült Államokba tartó szíriai és iraki menekülteket, és felfüggesztenék a befogadásukat.

Barack Obama elnök, aki a folyó költségvetési évben 10 ezer szíriai menekültet szándékozik betelepíteni az Egyesült Államokba, előzetesen vétót helyezett kilátásba a törvénytervezettel szemben.   

A republikánus többségű szövetségi törvényhozás alsóházában 289-137 arányban fogadták el a jogszabály tervezetét, ami azt jelenti, hogy 47 demokrata képviselő is a kormányzat ellen szavazott, annak ellenére is, hogy annak magas rangú képviselői, Denis McDonough fehér házi kabinetfőnök és Jeh Johnson belbiztonsági miniszter vezetésével, zárt ajtók mögött még csütörtökön is megpróbálták jobb belátásra bírni őket.   

Egy ekkora többség, amely az elnök menekültpolitikájának a párizsi terrortámadások utáni elszigetelődését jelzi, a képviselőházban elegendő lehet az elnöki vétó felülírásához. Annak eléréséhez pedig mindkét házban kétharmados törvényre lenne szükség.   

A szenátus várhatóan csak a hálaadás napján (november 26-án) kezdődő ülésszaki szünet után tűzi majd napirendjére a törvénytervezetet, amelynek értelmében a belbiztonsági miniszternek, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának és a nemzeti hírszerzés igazgatójának (DNI) minden egyes menekült esetében szavatolnia kell az ártalmatlanságot. Az eddig alapvetően a belbiztonsági tárca által végzett átvilágítás az FBI hatáskörébe kerülne át. Várakozások szerint a szenátusi demokraták megkísérlik majd akadályozni a kérdés napirendre tűzését.   

Obama szerdán a Fülöp-szigeteken arról beszélt, hogy a republikánusok "özvegyek és árvák" befogadásától rettentek vissza. Hangot adott véleményének, miszerint a törvénytervezetet az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet érvként használhatja fel toborzókampányához.   

John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy az Egyesült Államokba a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően beengedett 785 ezer menekült közül mindössze egytucatnyit tartóztattak le és utasítottak ki terrorizmussal kapcsolatos aggályok miatt. Egyikük sem Szíriából érkezett.

Szigorítanák az amerikai vízummentességi programot a szenátusi demokraták

A szíriai és az iraki menekültek befogadásának felfüggesztése helyett inkább az amerikai vízummentességi programban vezetnének be szigorításokat a demokrata pári szenátorok.

Jennifer Friedman fehér házi szóvivő csütörtökön bejelentette, hogy az elnöki hivatal kész együttműködni a szenátorokkal a vízummentességi programmal kapcsolatban felmerült aggályok megoldása érdekében.

A vízummentességi program 38 ország - köztük Magyarország - állampolgáraira terjed ki, akik vízum nélkül 90 napig tartózkodhatnak az Egyesült Államokban, és nem kell részt venniük az amerikai nagykövetségek vagy konzulátusok munkatársaival való elbeszélgetésen. A program keretében évente mintegy 19 millió külföldi keresi fel Amerikát.

A múlt heti párizsi terrortámadásokkal kapcsolatban felmerült, hogy vízummentességi program az amerikai biztonsági rendszer gyenge pontja lehet. A merényletek fő szervezőjének, Abdelhamid Abaaoudnak, az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet tagjának belga állampolgárként nem lett volna szüksége vízumra a beutazáshoz.

Hasonló volt a helyzet Richard Reid brit állampolgár esetében, aki 2001 decemberében a cipőjébe rejtett bombával próbált meg felrobbantani egy, az Egyesült Államokba tartó utasszállító repülőgépet.

"Ha egy terrorista megkísérel bejutni az országba, akkor sokkal nagyobb valószínűséggel a vízummentességi program réseit próbálja meg kihasználni, minthogy két éven át várjon arra, hogy átmenjen a menekültátvilágítási folyamaton" - jelentette ki Chuck Schumer demokrata szenátor.

A demokraták olyan törvénytervezetet kívánnak beterjeszteni, amely kizárná, hogy bárki, aki az elmúlt öt évben Szíriában vagy Irakban járt, a vízummentességi program keretében utazzon be az Egyesült Államokba. Az ilyen utasoknak amerikai vízumot kell majd beszerezniük és részt kell majd venniük a hagyományos személyes elbeszélgetésen. Elvárás lesz továbbá a tervek szerint a program előnyeit élvező külföldiekkel szemben, hogy a biometrikus adataikat tartalmazó elektronikus chippel ellátott útlevéllel lépjenek be az országba.

Az amerikai képviselőház csütörtökön fogadott el egy olyan törvénytervezetet, amelynek értelmében mindaddig felfüggesztik a szíriai és az iraki menekültek befogadását, amíg kulcsfontosságú nemzetbiztonsági intézmények nem kezeskednek arról, hogy személy szerint nem jelentenek kockázatot.

A nap folyamán korábban Nancy Pelosi, a képviselőházi demokrata kisebbség vezetője arról beszélt, hogy az irakiak és szíriaiak helyett az összes menekült szűrését meg kell szigorítani. Követelte, hogy a törvényhozás zárja be a fegyvervásárlás és a vízummentes utazás területén fellelhető kiskapukat.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.