Visszafordítanák a papírok nélkül érkező migránsokat az osztrákok

A Spiegel Online német hírportál szerint az osztrák kormány tárgyalásokat kezdett a ljubljanai és a zágrábi vezetéssel osztrák rendőrök bevetéséről a szlovén, illetve a horvát határon. Bécs nemcsak a határigazgatás hatékonyságának javulását várja az együttműködéstől, hanem küldeni akar egy "határozott jelzést" is az Európai Unióba igyekvő menedékkérőknek.
Az osztrák hatóságok az év eleje óta 1700 embertől tagadták meg a belépést a Szlovéniával közös határon, és a német hatóságok is egyre több embert fordítanak vissza a német-osztrák határon - idézte fel a hírportál a kezdeményezés hátterét bemutatva.
Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter a Spiegel Online-nak elmondta, hogy egyes uniós tagországok továbbra is hasonló intézkedésekre kényszerülhetnek, amíg nincs hatékony védelem az uniós külső határokon. Egy "észak-déli irányú dominóhatás" keletkezett, ami "rendben is van", mert "meg kell fordítani a tolóerő irányát és határt kell szabni a menekültáradatnak" - mondta a konzervatív ÖVP politikusa.
Ausztria éppen ezért kezdeményez együttműködést Szlovéniával és Horvátországgal, és üdvözölné, ha német rendőrök is részt vennének a szlovéniai vagy horvátországi megerősített határellenőrzésben. A menekülthullámot fel kell tartóztatni, "minél mélyebben délen, annál jobb" - mondta az osztrák belügyminiszter. Hozzátette, hogy célja az "erők összefogása", a menekültválságban közvetlenül érintett térségi országok közötti partnerség kialakítása. Ugyanakkor Ausztria mindettől függetlenül a jövő hét végétől fokozatosan bevezeti déli határán a megerősített ellenőrzést - húzta alá Johanna Mikl-Leitner.
Szlovénia ideiglenesen lebontja a pengés drótkerítést egy részét Horvátországgal közös határán
Ljubljana ideiglenesen lebontja a pengés drótkerítés egy részét Horvátországgal közös határán, a Kupa folyó áradása miatt - mondta Bostjan Sefic, a szlovén belügyminisztérium államtitkára. Az államtitkár ugyanakkor hozzátette: a folyó apadása után a technikai akadályt újra felállítják, egyes szakaszokon azonban másfajta kerítéssel helyettesítik a pengés drótot, ott, ahol turista központok és iskolák vannak. Szlovénia eddig 155 kilométer pengés drótkerítést telepített Horvátországgal közös határán 44 különböző helyszínen.
Sefic arról is beszélt, hogy egyre nagyobb nehézségbe ütközik a migránsáradat kezelése, Ausztria és Németország intézkedései és a jövőben tervezett, előre nem látható lépései miatt. Ausztria a migránsok napi számának csökkentését és a bevándorlók identitásának pontosabb megállapítását kérte Szlovéniától.
"Aktivitásaink arra irányulnak, hogy Szlovénia ne váljon gyűjtőközponttá, miután a tőlünk nyugatra lévő országok megtagadják fogadásukat, miközben délről továbbra is nagy migrációs nyomásnak leszünk kitéve" - hangsúlyozta, majd hozzáfűzte: egyelőre attól nem kell tartani, hogy Ausztria és Németország visszaküldené a migránsokat Szlovéniába.