Világháborús megemlékezéssel kezdődött az EU-csúcs

Ebben a nyugat-belgiumi kisvárosban - amelynek német neve Ypern - és annak környékén súlyos csaták voltak, és ott került sor a mustárgáz első katonai célú alkalmazására 1917-ben a német hadsereg részéről.
Az uniós tagországok vezetői a Flanders Fields (Flandriai mezők) elnevezésű múzeumnál gyűltek össze, hogy aztán a Menin Gates nevű emlékműnél közösen leróják kegyeletüket az ypres-i csatákban elesettek emléke előtt, és ünnepélyesen hitet tegyenek a megbékélés eszméje mellett. A csúcsvezetők Ypres-ben vacsoráznak, majd pénteken Brüsszelben folytatják az eszmecserét.
Merkel: A tartalom kérdése megelőzi a személyi kérdést
Előbb az elkövetkező öt év fontos tartalmi kérdéseit kell tisztázni, és csak utána célszerű rátérni az Európai Bizottság leendő elnökének a személyére - mondta Angela Merkel német kancellár a belgiumi Kortrijkben, ahol az EU-csúcsra készülő néppárti vezetők tartották előzetes tanácskozásukat.
A jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárt csütörtöki rendezvényén Merkel úgy nyilatkozott: ahhoz, hogy pénteken eldönthessék, kit jelöljenek az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény vezető tisztségére, előbb tisztán kell látni az olyan fontos tartalmi kérdésekben, mint amilyen a gazdasági növekedés, az államháztartási konszolidáció, valamint a munkahelyteremtés - különös tekintettel a munkanélküliség nagy arányára az európai fiatalok körében.
A kancellár szerint ugyanakkor nem dráma, ha a pénteki szavazáson nem kap egyöntetű támogatást a tagállami vezetőktől a bizottsági elnöki tisztségre kiszemelt európai néppárti jelölt, Jean-Claude Juncker volt luxemburgi kormányfő.
A Juncker személyét továbbra is elutasító David Cameron brit miniszterelnök címére Merkel azt az üzenetet fogalmazta meg, hogy az uniós stratégia eldöntendő tartalmi kérdéseiben "nagyon jó kompromisszumokat" lehet majd találni Nagy-Britanniával.
E tartalmi kérdések minden bizonnyal legfontosabbikát illetően a kortrijki néppárti "előcsúcsról" olyan értesülések szivárogtak ki, hogy a néppárti vezetőkben adott a hajlandóság a pénzügyi szabályok úgymond maximálisan rugalmas kezelésére, amit elsősorban a balközép pártállású Matteo Renzi olasz miniszterelnök követel. E követelés lényege, hogy a növekedésösztönző, munkahelyteremtő beruházások finanszírozási igényét ne számítsák be teljes mértékben a szigorú deficitkorlátok meghatározásakor. Egyes tagállami vezetők szerint ugyanakkor nem létezik "rossz hiány" és "jó hiány", tehát a növekedésösztönzés és munkahelyteremtés mégoly nemes célja sem indokolhatja a pénzügyi fegyelem lazítását.
Rendkívüli csúcstalálkozó dönthet a fennmaradó csúcspozíciókról
Rendkívüli csúcstalálkozót tarthatnak július közepén az Európai Unió tagállamainak vezetői, hogy határozzanak arról, kik töltsék be a többi csúcspozíciót az Európai Bizottság elnökének kiválasztása után. Enda Kenny ír miniszterelnök a július 17-i időpontot nevezte meg a néppárti állam- vagy kormányfők találkozóján, Kortrijkben.
A szocialista állam- vagy kormányfők találkozóján, az uniós csúcs előtt Francois Hollande francia elnök a bizottság következő elnökének kiválasztásáról azt mondta: először a programot és a követendő irányokat kell megvitatni, és csak aztán kiválasztani a megfelelő személyt.
Az Ypres közelében, Elverdingében tartott szociáldemokrata csúcs előtt a francia államfő arról beszélt, hogy nem személyekhez ragaszkodik, hanem ahhoz az elképzeléséhez, hogy milyennek kell lennie Európának. Az EP-választás eredménye Hollande szerint azt jelenti, hogy a lakosság azt várja, hogy az EU nagyobb hangsúlyt fektessen a munkahelyteremtésre és a növekedés előmozdítására.