2018. január 5., 16:44

Veszélyesebb lesz a világ 2018-ban?

Ahogy minden évben, idén is rangsorolta a világ előtt álló legnagyobb geopolitikai kockázatokat az Eurasia Group. A globális politikai-gazdasági kockázatelemző szerint geopolitikai depresszió állapota felé tart a világ, a geopolitikai konfliktusok hatásukban a 2008-as pénzügyi válsággal vetekednek majd. Az Egyesült Államok által hagyott űrt egyre inkább Kína tölti be, de ez számos konfliktussal és kockázattal jár majd.
201801051533510.usa-vs-china.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Az Egyesült Államok politikai vezető szerepe visszaszorulóban van, és ez a folyamat 2018-ban folytatódik – véli a tanácsadó cég két vezetője, Ian Bremmer és Cliff Kupchan. Ez azt is jelenti, hogy egy esetleges krízis esetén nem lesz olyan globális erő, amely a konfliktusok kezelésében átvenné a kezdeményezést.

Kína betöltheti a vákuumot

Az Eurasia Group szerint az Egyesült Államok által hagyott vákuumot leginkább az egyre nagyobb globális befolyásra törő Kína töltheti be. A világot fenyegető tíz legnagyobb kockázat közül első helyen éppen ez szerepel.

Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke az év elején a davosi világgazdasági csúcson tartott beszédében kiállt a globalizáció és a szabadkereskedelem mellett. Ez egyértelmű bírálat volt az amerikai elnök protekcionista gazdaságpolitikájának.

A globális politikai-gazdasági kockázatelemző szerint a kínai elnöknek a 19. pártkongresszuson elhangzott októberi beszéde a legnagyobb horderejű politikai esemény, mióta Mihail Gorbacsov bejelentette a Szovjetunió felbomlását. Háromórás beszédében Hszi Csin-ping több utalást is tett, hogy országa globális vezető szerepre törekszik.

Az elmúlt években ennek már számos jele volt a növekvő kínai dominanciának. Így a Világbankkal és az IMF-fel szemben életre hívott Ázsiai Infrastrukturális Bank terjeszkedése, az Egy övezet, egy út névre keresztelt gazdaságfejlesztő program és a kínai deviza felvétele az IMF devizatartalékai közé, mind ebbe az irányba tett lépésnek tekinthető.

Miközben a nyugati liberális demokráciák vonzereje visszaesőben, a kínai modell egyre sikeresebb és népszerűbb, leginkább Latin-Amerika, Afrika országai számára, amelyek gazdaságilag egyre jobban függnek a kínai beruházásoktól – derül ki az elemzésből. Kína növekvő befolyása azonban aggodalommal tölti el az ázsiai térség demokratikus országait.

A geopolitikai kockázati listán a második és harmadik helyre került egy olyan konfrontáció kirobbanása, amely a geopolitikai helyzet pontatlan megítéléséből eredhet, valamint a technológiai hidegháború kialakulásának veszélye.

Veszélyesebb lett a világ

A harmadik világháború kirobbanásának nincs realitása, de a világ a korábbinál is veszélyesebb lett – figyelmeztet Ian Bremmer. A kibertámadások száma nőtt, és egyre nagyobb a valószínűsége az olyan akcióknak, amelyek súlyos gazdasági károkkal járnak. Komoly kockázata van az internet infrastruktúráját érő támadásnak is. Az észak-koreai konfliktus folytatódik, a status quo folyamatos eróziójával.

Phenjan nem hagy fel rakétaprogramjával, de szinte elképzelhetetlen az amerikai válaszcsapás. A szíriai háborúban az orosz és az amerikai érdekek ütközhetnek, és az amerikai elnökkel a 2016-os állítólagos orosz beavatkozással kapcsolatos vizsgálatok is növelik a bizonytalanságot.

Terrortámadásokra a jövőben is számíthatunk, ennek valószínűsége nagyobb a Közel-Keleten és Ázsiában. Európa továbbra is a célkeresztben van, miután az Iszlám Állam egyre több harcosa tér vissza a kontinensre az iszlamista szervezet meggyengülésével Irakban és Szíriában.

Globális harc a technológiai elsőségért

Kína és az Egyesült Államok között egyre öldöklőbb a harc a technológiai innovációban a globális dominancia megszerzéséért. A két ország cégei rohamtempóban dolgozzák ki az olyan megoldásokat, amelyek a jövő gazdaságának az alapjai lesznek, gondoljunk csak a szuperszámítógépekre vagy a mesterséges intelligenciára. A következő évek évtizedekre eldönthetik, hogy Kína vagy az Egyesült Államok szerez meghatározó előnyt e kulcsfontosságú területeken.

Az Eurasia Group meglepő módon negyedik helyre tette a globális kockázati listán Mexikót. Az ország idei gazdasági kilátásait nagyban meghatározza, sikerül-e megállapodni az Egyesült Államokkal a NAFTA szabadkereskedelmi megállapodás újratárgyalásáról. Az Egyesült Államok kilépése mindkét ország számára súlyos hátrányokkal járna – derült ki az elemzésből.

Az amerikai–iráni kapcsolatok, a politikai intézményrendszerbe vetett bizalom hanyatlása, a protekcionizmus, a Brexit és Afrika biztonsága is szerepel még az Eurasia Group listáján.

201801051533510.usa-vs-china.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.