Vége a francia túszdrámának - Lelőtték a támadót

Délelőtt 11 órakor egy marokkói férfi berontott a dél-franciaországi Trebes egyik szupermarketébe, két embert megölt, az életben maradt dolgozókat és a vásárlókat pedig túszul ejtette. A férfi korábban rendőrökre támadt, közülük az egy tisztet megölte. A hatóságok több órán keresztül próbálták rávenni a távozásra, de a támadó nem állt szóba a rendőrséggel, és több órán keresztül a boltban tartózkodott egy csendőrrel. Végül a rendőrök megrohamozták a szupermarketet, lelőtték a fegyveres támadót és kiszabadították a túszokat.
Az Iszlám Állam terrorszervezet péntek délután magára vállalta a franciaországi terrortámadást, ami a támadó mellett három ember életébe került. Az áldozatok és a sérültek számáról a nap folyamán különböző információk keringtek, ezért Gerard Collomb francia belügyminiszter péntek délután nyilatkozatban foglalta össze a támadás fontosabb fázisait.
„A férfi ma reggel megtámadta egy kocsi vezetőjét, akit súlyosan megsebesített, és egy másik embernek is sebesüléseket okozott. Ezután elhagyta a támadás helyszínét, és belefutott a francia rendőrökbe, akiket szintúgy megsebesített, egyiküket a vállán. Ezután megérkezett Trebes városába, a szupermarkethez, ahova betérve rálőtt és meggyilkolt két embert.
A csendőrség ekkor avatkozott be a túszejtésbe, segített a szupermarketben tartózkodóknak az üzlet elhagyására. A csendőrség alezredese, aki tisztjeivel együtt a helyszínre érkezett, felajánlotta, hogy átveszi a túsz helyét, akit a férfi fogva tartott. Így maradt a támadóval. A terrorista ezután lövéseket adott le, a francai rendőrség elit alakulata viszont közbelépett és megölte a terroristát”.
A támadó egy harcedzett, radikalizálódott marokkói
A támadó egy 26 éves, marokkói származású harcedzett férfi, aki aktív tagja az online szalafista hálózatnak. 2016-ban bebörtönözték, a francia hírszerzés gyanúja szerint Szíriában is járt - írja a Le Parisien egy nyomozás közeli forrásra hivatkozva.
Venczel Katalin, az M1 párizsi tudósítója elmondta, a marokkói származású támadó Salah Abdeslamnak, a 2015-ös párizsi terrortámadások irányítójának kiszabadítását követelte, és azt mondta magáról, hogy ő az Iszlám Állam katonája.
Minden jel arra utal, hogy a dél-franciaországi incidens terrorista merénylet volt – mondta Edouard Philippe francia miniszterelnök pénteken. Hozzátette: a francia terrorellenes ügyészség már átvette az irányítást a nyomozás fölött.
Három embert gyilkolt meg a marokkói támadó
A marokkói támadó összesen három ember meggyilkolásáért felelős: mielőtt megölte az üzlet két dolgozóját, egy gépkocsiból rálőtt négy marseille-i rendőrre, akik közül az egyik belehalt sérüléseibe – közölték francia források.
A támadó tettét Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is elítélte: „Franciaország újból egy gyáva és véres merénylet áldozatául esett” – közölte, majd támogatásáról biztosította a francia hatóságokat és a francia népet.
Emmanual Macron francia elnök bejelentette, hogy a terrorfenyegetettségi szint továbbra is magas marad Franciaországban. Ezt olyan radikalizált személyek beazonosításával magyarázta, akiket veszélyesnek minősítettek, és most is nyomon követnek a hatóságok.
„Allahu akbar” – kiáltással támadott
A túszejtés délelőtt 11 órakor történt, szemtanúk több lövést is hallottak. A Reuters szerint nyolc embert tartott fogva a fegyveres. Az egyik szemtanú arról számolt be a Europe 1 rádiónak, hogy a támadó azt kiabálta: „Allahu akbar!”
Az M1 úgy tudja, a férfinál a lőfegyveren kívül gránátok és kések is voltak. A BFM úgy értesült a párizsi ügyészségtől, hogy a férfi azt mondta: az Iszlám Állam dzsihadista szervezet nevében lép fel.
Spöttle: Többgenerációs fiatalok követik el a merényleteket
Legyen szó bármilyen merényletről, nagyrészt többgenerációs fiatalok követik el a merényleteket – mondta az M1 Ma délután című műsorában Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő. Lehet, hogy nem Franciaországban született az a terrorista, aki ma túszokat ejtett egy szupermarketben, hanem bevándorló volt, viszont rajta volt a francia hatóságok és a titkosszolgálat listáján, amelyen a „veszélyeztetőket” tartják nyilván, tehát azokat a radikálisokat, akik bármikor átfordulhatnak, és végre is hajthatnak egy esetleges terrorcselekményt.
Gyarmati: A terroristák nem adják fel, amíg el nem érik a céljaikat
A dzsihadistáknak mindig ugyanaz a céljuk: hogy minél nagyobb visszhangot keltsenek, és minél jobban félelemben tartsák a környéken és az országban élőket. Ez az elképzelésük nem valósult meg Franciaországban, ezért még több ilyen támadásra számíthatunk – mondta Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő az M1 Híradójában. Meglátása szerint újból előtérbe kerültek az olyan primitív módszerek, mint az autós gázolások és a késelések, amelyeket nehezebb megakadályoznia a rendőrségnek és a titkosszolgálatoknak.
Macron politikai pályafutását is befolyásolhatja a túszügy
Soós Eszter Petronella, Franciaország-szakértő szerint annak ellenére, hogy Emmanuel Macron Brüsszelben van, és Édouard Philippe miniszterelnök irányítja az akciót, a politikai felelősség mindenképpen az államfőt terheli majd. A szakértő úgy véli, a társadalmat megosztja, hogy francia állampolgárnak nevezhetők-e a bevándorlók. Egy részük, úgy gondolja, az állampolgárság nemzeti kérdés, tehát csak a franciák az igazi francia állampolgárok. Vélhetően ez az eset is nagy vitákat generál majd e kérdésben is – tette hozzá Soós Eszter Petronella.
Tusk aggodalmát fejezte ki a túszejtés miatt
Különösen nagy aggodalomra ad okot a franciaországi Trebes városában történt túszejtés - közölte Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Twitter üzenetében pénteken. A 28 uniós tagország vezetőjét tömörítő Európai Tanács nagyon szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet és teljes szolidártását fejezi ki Franciaországgal és a francia néppel - közölte.
Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke az internetes közösségi felületen közölt nyilatkozatában kijelentette: Európának egységesnek kell maradnia a biztonság, a polgárok szabadságának biztosítása érdekében.
"Minden erőnkkel harcolni fogunk a terrorizmussal szemben" - fogalmazott. Az uniós parlament kiáll Franciaország mellett és támogatását fejezi ki az áldozatok hozzátartozónak - közölte.
Macron: három halottja és 16 sebesültje van a támadásnak
Három embert ölt meg és tizenhatot sebesített meg három támadásban a dél-franciaországi túszejtő pénteken, legalább két sebesült állapota súlyos - közölte Emmanuel Macron francia államfő péntek este.
Az államfő közölte, hogy Franciaország iszlamista terrortámadást szenvedett el. Hozzátette: a biztonsági szolgálatok vizsgálják, hogy az Iszlám Állam terrorszervezetnek köze volt egy támadáshoz. Ismételten hangsúlyozta, hogy ő, akárcsak miniszterelnöke és kormánya elkötelezett a terrorizmus elleni harc iránt.
Emmanuel Macron, aki brüsszeli látogatását lerövidítve tért vissza Párizsba, a belügyminisztériumban tartott rövid sajtótájékoztatóján nagyra értékelte a rendvédelmi szerveknek az akcióban tanúsított elkötelezettségét és szakmaiságát. Külön szólt Arnaud Beltrame 45 éves csendőrtiszt hősiességéről, aki önként vállalta, hogy a támadó által élő pajzsként használt túsz helyett a túszejtővel marad. Mint mondta, az alezredes az életéért küzd. A BFM hírtelevízió úgy tudja, hogy a férfit a torkán érte a lövés.
Péntek délelőtt a 26 éves Redouane Lakdim marokkói származású, carcassonne-i lakos először megállított egy gépkocsit, rálőtt vezetőjére és utasára, majd Carcassonne-ban a kaszárnya közelében kocogó rohamrendőrökre lőtt, ezután hajtott a kisváros szupermarketjéhez, ahová kézifegyverrel több lövést leadva behatolt, túszokat ejtett. A támadó a rendőrök közbelépésére a túszok többségét elengedte. A csendőrség alezredese önként vállalta, hogy a támadóval marad az utolsó túsz elengedésérért cserébe. Működő mobiltelefonját az asztalra helyezte, a csendőrség elit egységének tagjai ezen keresztül hallották meg, hogy a túszejtő rálőtt, megrohamozták az épületet és megölték a támadót.
Lakdim azt állította, hogy kapcsolatban áll az Iszlám Állammal, a terrorszervezet közleményben vállalta magára a támadás elkövetését, és a túszok elengedéséért állítólag Salah Abdeslam, a 2015. november 13-i párizsi merényleteket elkövető kommandó egyetlen életben maradt tagjának szabadon engedését követelte.
