2011. július 17., 17:33

Válság ellen politikai unió?

EURÓPA. Az euróövezeti tagállamok vezetői jövő hét csütörtökön délben tartanak válságtanácskozást a görögországi helyzetről - közölte Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. A politikus twitter-üzenete szerint a megbeszélés témája az euróövezet egészének pénzügyi stabilitása, illetve a Görögországnak nyújtandó pénzügyi segítség lesz.

Euróövezeti források szerint a találkozó célja az újabb görögországi mentőcsomag alapvetéseinek meghatározása lesz. Ezek között várhatóan szerepelnek majd a magánbefektetői részvételre vonatkozó kitételek is. "A kérdés most inkább már az, hogy miként, semmint, hogy lesz-e egyáltalán magánbefektetői részvétel" - vélekedett a Dow Jones üzleti hírügynökségnek nyilatkozó euróövezeti forrás. Az Európai Központi Bank azonban továbbra is határozottan ellenzi az ilyen jellegű terveket, ugyanis attól tart, hogy az szélesebb körű pénzügyi nehézségeket okozna.

A mentőcsomag elsődleges célja, hogy biztosítsa azt a több mint 100 milliárd eurós hiányt, ami az elkövetkező években várhatóan keletkezik még a görög államháztartásban. Egyes források szerint a csomag véglegesítése akár szeptemberig elhúzódhat.

Jorgosz Papandreu görög miniszterelnök az athéni Kathimerini lap mai kiadásában kizárta az állmcsődöt. Kijelentette: Európán a sor, hogy merész döntést hozzon. A július 21-ei csúccsal kapcsolatosan leszögezte: kormánya minden szükséges döntést meghozott, bármilyen súlyos következményekkel járnak is, hogy a válságot legyőzze, Európa sem tehet mást.

Papandreu a lapnak elmondta: másfél éve többek közt azt javasolta az EU-nak, hogy visszavásárolják a görög adósságot. Felvetette európai kötvények kibocsátásának lehetőségét, illetve a hitelminősítő intézetek elleni határozottabb fellépést. Ez most került napirendre. A 370 milliárd euróra dagadt görög adósság a GDP 160 százaléka. Sok közgazdász szerint ez megfojtja a gazdasági növekedést az országban, így szanálni kell. A Spiegel azt írja erről: a legvalószínűbb a görög állampapírok visszavásárlása, ami piaci áron 20 milliárd euróval csökkentené az adósságot rövid időn belül.

A DPA hírügynökségnek nyilatkozó Heinrich Winkler történész úgy látja, a válság szorosabbá teheti az európai szövetséget. A hitelválság megoldása a politikai unió irányába tereli a tagállamokat. E nélkül nehezen születik meg a mentőcsomag és a megoldás. A szorosabb integráció Winkler szerint azért fontos, mert nélküle a pénzügyi unió halálra van ítélve. Figyelemreméltó művében, a „Hosszú út Nyugatra” címűben Winkler az európai politikai unióra esküszik.

Az interjúban most azt mondja: idővel föderalizálni kell az EU-t, ez távlati cél, lassú folyamat, de megkezdése nem halogatható. Winkler az EU jelenlegi problémáinak megoldására a német egyesítés példáját ajánlja. Hozzáteszi: sajnos, Helmuth Kohlnak 1990-ben nem sikerült meggyőznie Francois Mitterrand francia elnököt, hogy a politikai és a pénzügyi uniót párhuzamosan kell létrehozni. Mindkettőről külön egyeztetés folyt, végül csak a maastrichti szerződés született meg a pénzügyi unió feltételeiről, s ezzel a politikai unió mellékvágányra futott.

Winkler szerint a gyenge országoknak nyújtott segítséget versenyképességük növelésére kellene fordítani, mert irreális dolog arra építeni, hogy bajaikat megoldja, ha most jelentős pénzösszegeket kapnak. Európának politikai, gazdasági, fiskális és szociális unióvá kell átalakulnia, s erre nem minden tagország érett. A politikai unióba Winkler szerint a 27 tagállamból 17 kerülhetne be, de nyitva kellene állnia minden, az egységes Európát óhajtó ország előtt.

Jelentősnek tartja az európai egységet támogató impulzusokat, melyek az elnöklő Lengyelországból érkeznek, s hangsúlyozza: a lengyeleknek erőteljesebb jövőképük van az unióról, mint a mindent eldöntő francia-német tandemnek. Berlin és Párizs tüzet olt, eseteket kezel, s ez Európa számára kevésbé jó politika, mintha valaki olyan elképzeléssel áll elő, hogy akaraterővel hegyeket lehet megmozgatni.

„Európának koncepciózus politikára van szüksége – véli a történész -, amely a napi problémákon túl a jövőt is látja, mely a politikai egység megteremtését sürgeti, különben a pénzügyi unió is darabjaira hull.” Nem élhet úgy tovább az Európai Unió, hogy minden, ami egy tagállamban jó, a nemzeti politikusok érdeme, ami meg rossz, az brüsszeli kényszer, zárja eszmefuttatását Winkler, aki szerint a jelenlegi válságból egy új közös gazdaság-, pénzügy- és adópolitika lehet a kivezető út.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.