2018. április 8., 19:00

Választás 2018 - 70 százalék körüli lehet a részvételi arány

BUDAPEST. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint rekordnak számító részvétel tapasztalható, folyamatosan dőlnek meg a korábbi magyarországi részvételi rekordok. Országszerte 10285 helyen várják a választópolgárokat, a szavazókörök este 7 óráig tartanak nyitva. Délután 17 óráig a szavazásra jogosultak 63,21 százaléka adta le voksát. Az a választópolgár, aki este 7 órakor sorban áll a szavazókör előtt, még leadhatja szavazatát - mondta Pálffy Ilona, az NVI elnöke.
201804081456270.valasztas_huszarok.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

A választásra jogosultak 63,21 százaléka, 4 977 880 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 17 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

A részvételi arány 17 órakor Vas megyében volt a legmagasabb, 66,71 százalék, ami 136 535 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Hajdú-Bihar megyében volt, 58,86 százalék, ebben a megyében 250 921-en voksoltak. A fővárosban a szavazók 67,28 százaléka, 916 067 választópolgár adta le szavazatát 17 óráig.

A korábbi parlamenti választásokon az utolsó részvételi adatot 17 óra helyett 17.30-kor tették közzé. Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 49,52 százalék, a 2002-es választáson 65,56 százalék szavazott 17 óráig. A 2006-os parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 61,72 százaléka, nyolc évvel ezelőtt 59,28 százalék, négy évvel ezelőtt pedig 56,77 százalék voksolt 17.30 óráig.

A részvételi arányokról az utolsó napközbeni összesítés adatai 18.30 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.

Részvételi arány - 18.30 óra - 68,13 százalék

A választásra jogosultak 68,13 százaléka, 5 365 511 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 18.30 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

A részvételi arány 18.30 órakor Vas megyében volt a legmagasabb, 71,94 százalék, ami 147 237 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt, 63,55 százalék, ebben a megyében 332 743-an voksoltak.A fővárosban a szavazók 72,75 százaléka, 990 587 választópolgár adta le szavazatát 18.30 óráig.   

A korábbi parlamenti választásokon az utolsó részvételi adatot 17.30-kor tették közzé, 18.30-kor nem volt adatközlés.   

A végleges nem hivatalos részvételi adatok az éjszakai órákban lesznek elérhetők az NVI honlapján.

NVI: aki 7 órakor még sorban áll, leadhatja szavazatát

Az a választópolgár, aki este 7 órakor sorban áll a szavazókör előtt, még leadhatja szavazatát - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke vasárnap sajtótájékoztatón, a Nemzeti Választási Központban.

Mint mondta, magas a választási részvétel, a 13 órás adatok szerint a választásra jogosultak több mint 42 százaléka már szavazott, emiatt nem csak az átjelentkezőket fogadó szavazókörökben van sorban állás.

Egy kilométeres a sor a XI. kerületben

Hozzátette: a XI. kerületben - ahol több mint 10 700 átjelentkező szavazó van - közel egy kilométeres a sor, annak ellenére, hogy a 38 tagú szavazatszámláló bizottság - a névjegyzék szétbontása után - három teremben végzi a szavaztatást. Hozzátette: az átjelentkezők 46 százaléka már leszavazott a XI. kerületben. Megjegyezte: a választási irodák megpróbálják kezelni a helyzetet, például plusz asztalokkal, de a választópolgárok türelmét kérte.   

Elmondta: aki este 7 órakor sorban áll, az leadhatja szavazatát. Mint mondta, 7 órakor - a szavazókörök zárásakor - a választási iroda egy munkatársa beáll a sor végére, és utánuk már senki nem állhat be a sorba, de a már sorban állók leadhatják voksaikat. Szólt arról is, hogy addig nem kezdik el a szavazókörökből érkező eredményadatok közlését, amíg valamennyi szavazókör be nem zár, az utolsó választópolgár is le nem adta a voksát.   

Az NVI elnöke kitért arra is, hogy szombat 11 óráig léphettek vissza a jelöltek, utána a választási iroda munkatársainak kellett kihúzniuk a visszalépett jelölteket. Mivel 8 millió szavazólapon kellett jelölteket lehúzni, ezért előfordulhatott, hogy néhány esetben tévedtek, ezért arra kérte a választókat, ellenőrizzék a szavazólapokat, hogy a megfelelő jelöltek vannak-e kihúzva.   

Pálffy Ilona szólt arról is, hogy 120 ezer levélszavazat érkezett már vissza az NVI-hez, a külképviseleteken ma még le lehet adni a levélszavazatokat. Arra a felvetésre, hogy többen nem kapták meg a szavazási levélcsomagjukat, azt mondta, a jogorvoslati határidők miatt csak március 17-én emelkedett jogerőre az országos lista, így csak akkor tudták a szavazólapokat kinyomtatni és postázni. Felhívta a figyelmet arra, hogy már négy évvel ezelőtt is javasolta, hogy öt nappal hosszabbítsák meg a kampányt és ne a szavazás előtti 32. nap, hanem a szavazást megelőző 37. nap legyen az országos listabejelentés utolsó időpontja. Erre a törvénymódosításra azonban nem került sor - jegyezte meg.

Több mint 140 ezren ma szavazhatnak életükben először

Mintegy 142 ezren ma szavazhatnak életükben először. Õk azok a fiatalok, akik a legutóbbi szavazás óta töltötték be 18. életévüket. Valamennyien egy nemzeti színű karkötőt kapnak emlékbe.

Megvan a 100 százalék Iborfián

A Zala megyei kistelepülésen mind a 10 választásra jogosult polgár leadta szavazatát. Közülük öten benne vannak a szavazatszámláló bizottságban, így amint kinyitott a szavazóhelyiség, le is adták a szavazatokat, azóta pedig már a többi lakos is megtette ezt.

Apróbb incidensek zavarták meg a választást délelőtt

Egy választópolgár alkoholos befolyásoltság alatt jelent meg a Somogy megyei település 29-es számú szavazóköri helyiségében, ahol a bizottság egy tagjával szemben indokolatlanul emelt hangvételt használt: a szavazólapok közül távozáskor egyet átadott, a másikat vélhetően az urnába dobta; az incidens röviddel 10 óra után történt.

Budapest a 31-es számú szavazókörében is szabálytalanság történt: a XIX. kerületben lakossági bejelentés során hívták fel a Szavazatszámláló Bizottság figyelmét arra, hogy a szavazókör bejáratának közvetlen közelében világító festékkel „Szavazz a Momentumra!” felirat lett felfestve a járdára 150 méteren belül – a választási szerv értesítette az eseményről a helyi választási irodát.

Rendben zajlik a szavazás a magyar külképviseleteken

Fennakadások nélkül zajlanak az országgyűlési választások az MTI által megkérdezett magyar külképviseleteken. A belgrádi nagykövetségen 14 óráig 70 százalék adta le a voksát, Bukarestben a 94-ból 68-an. A csíkszeredai főkonzulátusra idén 1630-an jelentkeztek be, közülük a küvi-elnök tájékoztatása szerint helyi idő szerint 13 óráig 805-en szavaztak. Kolozsváron a 858 átjelentkezett választópolgár közül helyi idő szerint 15 óráig több mint 600-an adták le szavazatukat. Pozsonyban a szavazásra 112 választópolgár jelentkezett be, ezek mintegy 55 százaléka fél kettőig már leadta voksát Hasonlóképpen halad a voksolás Kassán, ahol 20 választópolgár regisztrált a választásra.

Több százan szavaznak Londonban

Az előzetes információk szerint a külképviseletek közül Londonban jelezték a legtöbben részvételi szándékukat. Hosszú sorokban várakoztak az emberek, hogy szavazhassanak.

Az M1 londoni tudósítója elmondta, körülbelül 200-300 méteres sor alakult ki Londonban a szavazás helyszínén. A választóhelyiségben egyébként folyamatosan, fennakadás nélkül folyik a voksolás, körülbelül egy-másfél órát kell várakozniuk az odaérkezőknek. Hozzátette: A külképviseleti iroda vezetője elmondta, hogy fennakadás eddig nem volt, a várakozók türelmét kérik. A zökkenőmentes és gyors szavazás érdekében kéttucatnyi szavazófülkét helyeztek el a rendezvényközpontban, a szavazás helyszínén.

Áder János államfő is leadta voksát

Áder János, köztársasági elnök feleségével, Herczeg Anitával együtt adta le szavazatát a főváros 12. kerületében, a Zugligeti Általános Iskolában kialakított szavazókörben.

Semjén: a keresztény civilizáció védelme a tét

A keresztény civilizációnk védelme a mostani választás tétje - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke.

A politikus feleségével és édesanyjával érkezett szavazatát leadni a főváros II. kerületében található II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumba. Megjegyezte: a keresztény civilizációnak azok is részesei, akik nem templomba járó emberek, nem tartják magukat vallásosnak. Ez a kultúra és civilizáció mindannyiunk közös öröksége - fűzte hozzá.

A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes köszönetét fejezte ki a határon túli magyaroknak, akik - mint mondta - sokkal nagyobb számban regisztráltak, mint négy évvel ezelőtt.

Az ellenzéki vezetők is szavaztak már

Vona Gábor, a Jobbik elnöke is leadta szavazatát. A helyszínen azt mondta: egy jobbik Magyarországra szavazott. Azt kérte mindenkitől, hogy menjen el szavazni, tegye le a voksát egy jobb Magyarországért. Szeretné, ha minden magyar jól érezné jól magát, és itthon tudna boldogulni.

Molnár Gyula, az MSZP elnöke a főváros XI. kerületében, a Domonkos Pál Péter Általános Iskolában adta le szavazatát. A voksolásra kilenc óra után nem sokkal, a családjával érkezett. Utána azt mondta, szerinte sokan el fognak menni szavazni. „Mi egy könnyűlovassággal harcoltunk egy nehéztüzérséggel szemben, nem egyenlő pályán harcoltunk, de mégis azt érzékelem, hogy el tudott jutni az üzenet az emberekhez, hogy itt változás kell Magyarországon. Én abban bízom, hogy a nagy részvételi adat azt jelenti, hogy meg is történik”.

A Demokratikus Koalíció elnöke a második kerületi Áldás Utcai Általános Iskolában szavazott, ahová családjával együtt érkezett. A voksolás után azt mondta: szerinte a Fidesz politikai értelemben kisebbségbe fog szorulni. „Nem kívánom az országnak, hozzáteszem, a Fidesznek sem, hogy ilyen helyzetbe kerüljön, ők is veszíteni fognak rajta, meg az ország is, nyilván kormányváltást szeretnék” – fejtette ki Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke.

Az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje csaknem fél órát állt sorba, hogy leadhassa szavazatát, majd újságíróknak megerősítette: minden okuk megvan arra, hogy azt feltételezzék, 70 százalék feletti lesz a részvétel. Karácsony Gergely mindenkinek megköszönte a részvételt.

Leadta a szavazatát Budakeszin az LMP miniszterelnök-jelöltje is. Szél Bernadett azt mondta: a 21. század elkezdődött, ahol azok az országok a nyertesek, amelyek sokat fektetnek az oktatásba és az egészségügybe, és kiaknázzák az ország nyújtotta lehetőségeket. „Az LMP teljesen tudatosan egy 21. századi programot tett le, és olyan politikusokkal dolgoztak az elmúlt időszakban is, akik csak jót tudnak hozni Magyarország számára. Magyarország aranytartalékai a magyar vidék, nagyon erős vidékpolitikával készülünk, és én azt tudom mondani önöknek, hogy köszönöm, hogy ma elmennek szavazni, köszönöm, hogy ott vannak az urnáknál” – mondta az LMP miniszterelnök-jelöltje, Szél Bernadett.

201804081456270.valasztas_huszarok.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.