2013. december 21., 11:58

Újraindulnak a hajójáratok a Dunakanyarban

NAGYMAROS. A magyar állam többségi tulajdonos lett a Mahart Passnave Személyhajózási Kft.-ben. A települések abban bíznak, hamarosan újraindulhatnak a hajójáratok a Dunakanyarban.
2010-ben egyik napról a másikra megszűnt a turisztikai jellegű személyszállítás a Duna szentendrei ágán Szentendre fölött. Több érintett település, például Dömös, Leányfalu, Visegrád, Nagymaros azóta is szeretné, ha újraindulhatna a hajós közlekedés, és kikötnének náluk a kirándulóhajók. A járat megszűnésével ugyanis komoly anyagi veszteséget szenvednek el a települések, vállalkozások mentek tönkre vagy vegetálnak részben a jelentősen lecsökkent turistaszám miatt is. Úgy vélik, amikor a Dunakanyarban számtalan turisztikai fejlesztés zajlik, fontos lenne, hogy hajóval is érkezhessenek a kirándulók vagy a bakancsos, kerékpáros turistáknak szánt csomagokban benne legyen a hajózás mint alternatív közlekedési és kikapcsolódási mód.

„Számunkra elfogadhatatlan, hogy Budapesttől ötven kilométerre, a Dunakanyarban nincs kihasználva a hajózás” - panaszolták 2010-ben a Börzsöny lábánál fekvő Duna parti települések. Akkor Szob, Dömös, Kisoroszi, Zebegény, korábban pedig Dunabogdány és Leányfalu veszítette el a turisztikai hajózást. Dömös polgármestere, Novák Lajos 2010-ben úgy nyilatkozott, igazi indokot nem kaptak arra, hogy miért kellett megszüntetni a rendszeresen közlekedő turistahajókat a szentendrei Duna-ágban.

2013. október közepén jelent meg a hír, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. megvásárolta a Mahart Passnave Személyhajózási Kft. 51 százalékos tulajdonrészét. Ezzel, hosszú évek után több település polgármestere úgy érzi, végre megcsillant a remény, hátha újra lehet gondolni a Kis-Duna-ágban is a turistahajók létét. Nyíri Csaba, Leányfalu polgármestere üdvözölte a döntést, és reményét fejezte ki, hogy újra megindul a hajóközlekedés – nemcsak a nosztalgia miatt, hanem azért is, mert autóval a fővárosba másfél-két óra is lehet az út csúcsforgalomban, hajóval mindez 40-50 perc.

Leányfalu, Pócsmegyer, Dunabogdány, Visegrád, Dömös, Nagybörzsöny, Szob, Zebegény, Nagymaros, Verőce, Szigetmonostor polgármesterei november végén civil kezdeményezésre közös levélben kéréssel fordultak az illetékes döntéshozókhoz. Novák Lajos azt mondta: remélik, hogy jövő tavasszal újraindulhat a hajójárat a Dunakanyarban.

Spányik Gábor, a Mahart Passnave Kft. ügyvezető igazgatója a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: megkapták a Duna-parti települések anyagát, amelyben kérik a kikötők visszaállítását. Hozzátette: a kikötők működtetése napirenden van, készülnek az ezzel kapcsolatos tervek. Spányik Gábor fontosnak tartja a hajózás összekötését a többi közlekedési ággal, a hajók pedig alkalmasak a kerékpáros turizmus támogatására, a kerékpárok szállítására is, s úgy véli, ez komoly fejlesztés és fejlődés előtt álló terület lehet a jövőben. Az ügyvezető igazgató arról tájékoztatott, hogy a 2014-es menetrendben ismét szerepel a dömösi hajóállomás, felújítják a hajóállomás ipari műemlékké nyilvánított épületét, s március 15-ére a tervek szerint már működni fog. A 2014-es főszezonban, a Kis-Duna-ágban is visszaállítják a forgalmat, Leányfalu-Tahi-Visegrád útvonalon Szentendrén keresztül Budapestről el lehet majd érni a Dunakanyart. A tervek szerint a kikötőket kerékpáros rendszerbe állítják, egyelőre Esztergom, Visegrád, Dömös és Nagymaros szerepel a fővárosihoz hasonló biciklikölcsönző rendszerben.

A Dunakanyar nem maradhat menetrend szerinti, megfizethető, közszolgáltatási rendszerű hajóközlekedés nélkül, hiszen számtalan turisztikai látnivaló található a térségben. A hajóközlekedés pedig nemcsak hogy hangulatos és egyedi, de környezetbarát is, hangsúlyozta Berki Zoltán térképész, a Nagybörzsöny-Szob Erdei Kisvasútért Közalapítvány kuratóriumi tagja.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.