2018. január 3., 12:44

Újabb szankciókat szabhatnak ki Észak-Koreára

WASHINGTON. Washington kész további szankciókra Észak-Korea ellen, ha Phenjan újabb rakétakísérletet hajtana végre - mondta Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a világszervezet székhelyén, New Yorkban, hozzátéve, hogy az amerikai kormány információi szerint Phenjan újabb rakétakísérletre készül. Kim Dzsong Un közben utasítást adott a Phenjan és Szöul közötti forródrót helyreállítására, mert szeretné ha országa részt vehetne a téli olimpián.
201801031123040.K_EPA20171221141-e1514956613824.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

"Remélem, hogy ez végül nem történik meg” – szögezte le. Hangsúlyozta, hogy amennyiben az ázsiai kommunista ország vezetése mégis végrehajtana újabb kísérletet, mindenképpen újabb szankciókat kell hozni a phenjani rezsim ellen. “A civilizált világnak egységesnek és ébernek kell maradnia egy haramia ország atomarzenál fejlesztésére irányuló programjával szemben” – fogalmazott a nagykövet. Hozzátette: az Egyesült Államok soha nem egyezik bele, hogy Észak-Koreának atomfegyvere legyen.

Kedden Donald Trump amerikai elnök Twitter-bejegyzésben fejezte ki elégedettségét azt illetően, hogy az Észak-Korea ellen eddig foganatosított szankciók szerinte már kezdik éreztetni hatásukat. Az elnök legalábbis ekként értékelte Kim Dzsong Un észak-koreai vezető nyitását Dél-Korea felé. “Először fordul elő, hogy a rakétás ember beszélni akar Dél-Koreával. Ez talán jó hír, talán nem. Majd meglátjuk” – írta bejegyzésében Trump.

Kim Dzsong Un hétfőn jelentette be, hogy “kész a párbeszédre Dél-Koreával”. Szöul kedden üdvözölte az észak-koreai vezető készségét és a két ország közötti határon tartandó, magas szintű tárgyalásokat javasolt a jövő hétre. Kim Dzsong Un ugyanebben az újévi beszédében jelezte azt is, hogy országa szívesen részt venne februárban Dél-Koreában megrendezésre kerülő téli olimpiai játékokon, és készen áll arra is, hogy párbeszédet kezdjen a két Korea közti feszültség enyhítéséről.

Trump gúnyt űz Kim Dzsong Un nukleáris indítógombjából

Az amerikai elnök kedden nevetség tárgyává próbálta tenni az országa nukleáris ütőerejével kérkedő észak-koreai vezetőt, azt állítva, hogy az Egyesült Államok atomtámadás indítására szolgáló gombja „sokkal nagyobb és sokkal hatásosabb” mint az, ami Kim szerint örökké az asztalán van.

„Nekem nagyobb gombom van, mint Kim Dzsong Unnak” – tudatta újabb Twitter-bejegyzésben Trump, az észak-koreai vezető újévi köszöntőjére reagálva, amelyben a phenjani rezsim vezetője ismét azt hangoztatta, hogy Észak-Korea mostanra képessé vált az Egyesült Államok területének bármely részére csapást mérni nukleáris fegyvereivel, s ezért Amerika soha többé nem lesz képest támadást indítani országa ellen.

Kim Dzsong Un utasított a Phenjan és Szöul közötti forródrót helyreállítására

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető utasítást adott arra, hogy közép-európai idő szerint szerda reggel 7 óra 30 perckor állítsák helyre a két Korea közötti kommunikációs forródrótot, amelyet Phenjan két éve megszüntetett, és amelyen most Észak-Korea téli olimpiai részvételéről tárgyalnának hivatalosan - jelentette be a két Korea közötti ügyekért felelős phenjani hivatal vezetője egy tévé- és rádióközleményben.

"Gyakorlati kérdésekről fogunk tárgyalni esetleges olimpiai küldöttségünkkel kapcsolatban" - tette hozzá Li Szon Gvon. Erről a két Korea egyesítésének ügyeivel foglalkozó szöuli minisztérium számolt be.

Cso Mjung Gjon dél-koreai országegyesítési miniszter kedden közölte: a kormány azt javasolja, hogy január 9-én Panmindzsonban tartsanak magas szintű egyeztetéseket a kétoldalú tárgyalások újraindítása jegyében. Ezen a határ menti településen írták alá a koreai háborút (1950-1953) lezáró tűzszüneti megállapodást. A két ország közötti tárgyalások újraindításával kapcsolatban azonban Csoj Hjun Szo dél-koreai védelmi minisztériumi szóvivő emlékeztetett arra, hogy eddigieknél részletesebb választ várnak a július óta tett tárgyalási javaslataikra. Li Szon Gvon szerdai közleményében azonban nem esett szó arról, hogy Phenjan elfogadja-e Szöul javaslatát a január 9-ei tárgyalásokra.

A kommunikációs forródrót fizikailag mindig létezett. Phenjan azért állította le a működését 2016 februárjában, mert így tiltakozott az ellen, hogy Dél-Korea bezárta a két ország közös ipari komplexumát.

201801031123040.K_EPA20171221141-e1514956613824.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.