Újabb incidensek Németországban

A bajorországi Neutraubingban egy menekültszállásként használt háromemeletes társasház pincéjében ütött ki tűz. Kilencen könnyebb füstmérgezést szenvedtek. A tűz oka egyelőre ismeretlen, arra utaló jelek nincsenek, hogy idegenellenesség miatti szándékos gyújtogatásról lenne szó.
A rajna-vidék-pfalzi Bingenben történt tűzeset ügyében viszont szándékos gyújtogatás alapos gyanúja miatt indítottak eljárást. A kisvárosban egy olyan társasház pincéjében keletkezett tűz, amelyben német állampolgárok mellett külföldi idénymunkások és menedékkérők is laknak. Négyen füstmérgezést kaptak, két tűzoltó könnyebben megsérült.
A tűz oka egyelőre ismeretlen, a rendőrség minden lehetséges irányban nyomoz. Az épület falára ismeretlenek három horogkeresztet mázoltak, a rendőrség szerint nem lehet kizárni, hogy ezt félrevezető szándékkal tették.
A baden-württembergi Aulendorf menedékkérő-befogadó állomásán három férfi vitája tömegverekedéssé fajult, amelyben körülbelül húszan vettek részt. Két ember megsérült, kórházba szállították őket - áll a helyi rendőrség szűkszavú közleményében.
Németországban több százezer eurót koboztak el a menedékkérőktől tavaly
A német szövetségi rendőrség tavaly több százezer eurót kobzott el menedékkérőktől ellátásuk és esetleges hazatérésük finanszírozásra - írta csütörtökön a Bild című lap kormányzati adatokra hivatkozva.
A szövetségi kormány az ellenzéki Baloldal parlamenti (Bundestag) frakciójának írásbeli kérdésére adott válaszában azt írta, hogy a határőrizetet végző szövetségi rendőrség munkatársai a belépésre jelentkező menedékkérőktől átkutatásuk során előzetes számítások szerint 349 438,97 eurót (több mint 100 millió forintot) koboztak el.
A német jogszabályok szerint a menedékkérőknek a munkanélküli ellátás leggyakoribb formájában, az úgynevezett Hartz IV segélyben részesülő állástalanokhoz hasonlóan először fel kell élniük jövedelmüket és vagyonukat, és csak akkor igényelhetnek közpénzből finanszírozott segítséget, ha már mindenük elfogyott.
Az előírás betartatása tartományi hatáskörbe tartozik, ezért nincs egységes, az országban mindenütt alkalmazott eljárás. Így például Bajorországban a hatóságok 750 eurós értékhatár felett minden készpénzt és értéktárgyat elvehetnek a menedékkérőktől. Baden-Württembergben 350 euró, Hessenben 200 euró az értékhatár - írta a Bild.
Hasonló szabályozás van érvényben más országokban, köztük Svájcban és Dániában is, ahol két hónapja vezették be, hogy ha 10 ezer koronánál - 420 ezer forintnál - nagyobb értéket birtokol egy menedékkérő, akkor elkobozható az összeghatár feletti érték. Az új jogszabályt még egyetlen esetben sem alkalmazták.