Újabb amerikai szankciók orosz oligarchák és vállalatok ellen
Az amerikai pénzügyminisztérium által bejelentett büntető intézkedések hét oligarchát, tizenkét általuk tulajdonolt vagy ellenőrzött vállalatot, állami fegyverkereskedő cégeket, egy bankot és tizenhét kormányzati tisztségviselőt érintenek.
Az érintett oligarchák között van például Oleg Gyeripaszka alumíniumipari mágnás, vagy Szulejman Kerimov képviselő és üzletember, akinek családjáé Oroszország legnagyobb aranykitermelő cége, a Polyus.
A szankciók - elemzők szerint - érzékenyen érinthetik az orosz gazdaság egyes ágazatait, elsősorban a pénzügyi és az energetikai szektorokat.
A szankciók bejelentése után nem sokkal a Fehér Ház közleményt adott ki "Donald Trump elnök ellenáll Oroszország kártékony tevékenységének" címmel. Közleményben dicsérte a szankciókat Marco Rubio, floridai republikánus szenátor, aki leszögezte: "ezek az új szankciók egyértelmű üzenetet küldenek a Vlagyimir Putyinnak arról, hogy Ukrajna jogtalan megszállása, az Aszad-rezsim háborús bűncselekményeinek támogatása, a nyugati demokráciák aláásására irányuló kísérletek és a rosszindulatú kibertámadások további komoly következményekkel járnak a számára és az őt támogatóknak".
Az orosz külügyminisztérium kemény választ ígért az amerikai szankciókra
A diplomáciai tárca emlékeztetett korábbi figyelmeztetéseire, amelyek szerint Oroszországot a nyomásgyakorlás semmilyen eszköze nem térítheti le az általa kijelölt útról. "Mindenekelőtt azonban azt szeretnénk javasolni Washingtonnak: gyorsan szabaduljon meg attól az illúziótól, hogy velünk a szankciók nyelvén lehet beszélni" - hangzott az állásfoglalás.
Az orosz külügyi tárca emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok 2011 óta több mint ötven alkalommal próbált meg szankciók révén eredménytelenül nyomást gyakorolni Oroszországra. Ezek a vízumkiadás megtagadástól az orosz üzleti kintlévőségek befagyasztását kilátásba helyező fenyegetésekig terjedtek, "elfeledve, hogy a magántulajdon és az idegen pénz elvételét rablásnak nevezik".
A tárca "képtelenségnek" nevezte, hogy a washingtoni politikusok olyan orosz cégekre igyekeznek lesújtani, amelyek régóta üzleti kapcsolatban állnak az Egyesült Államokkal és amelyektől amerikai munkahelyek ezrei függenek, ezzel maguknak okozva kárt."