2013. szeptember 17., 18:42

Új csigafajt fedeztek fel Horvátországban

ZÁGRÁB. Egy horvátországi barlangban, több mint 914 méteres mélységben áttetsző házú új csigafajt fedeztek fel.
A barlangászok és biológusok csoportja Horvátország nyugati részén, a Lukina Jama-Trojama barlangrendszerben – a világ 20 legmélyebb képződménye közül az egyik - fedezte fel a Zospeum tholussum névre keresztelt csigafajt a barlang mélységének megállapítását célzó expedíción.

A csapat útközben az összes állatot begyűjtötte, mivel a mély barlangi hasadékok gyakran ígéretes helynek bizonyulnak új fajok felkutatására. Így bukkantak rá az új csigafaj egyetlen élő példányára, valamint nyolc üres házra - számolt be a hirado.hu.

A csigának nincs szeme, háza nélkülözi a színeket. Valójában egyikre sincs szüksége a sötét barlangi környezetben. Ráadásul igencsak apró, a fellelt csigaházak csak 1,4-1,8 milliméteresek. A fiatal állatok háza áttetsző, ám idősebb korukra tejüvegszerűvé válik.

Az elegáns állatkát megmutatták Alexander Weigand taxonómusnak. A Goethe Egyetem kutatója megállapította, hogy a különleges faj a tudomány számára eddig ismeretlen, ám rokoni kapcsolatban áll más ismert fajokkal. Az új csiga és a többi rokon faj még csigához mérten is különösen lassan mozog. „Hetente csak néhány millimétert vagy centimétert tesznek meg, és azt is főleg körbe” – mondja Weigand.

A kutató azt gyanítja, a csigák a vízáramlatokkal vagy más barlangi állatok – denevérek és tücskök - segítségével hatékonyabban jutnak el egyik helyről a másikra. A faj leírását a Subterranean Biology folyóirat közölte.
Megosztás