Tusk: az EU továbbra is kizárólag a spanyol kormánnyal fog tárgyalni

Bejegyzésében Tusk emellett felszólította a spanyol kormányt, hogy az új fejlemények ellenére is részesítse előnyben az "érvek erejét" az "erő érvével" szemben.
Az Európai Bizottság illetékes szóvivője a pénteki hírekre reagálva annyit közölt, hogy a brüsszeli testületnek nincs újabb hozzáfűznivalója a helyzethez.
"Semmit nem tudunk hozzátenni ahhoz, amit a bizottság szokásos déli sajtótájékoztatóján elmondtunk" - mondta Mina Andreeva.
Brüsszel a válság kirobbanása óta többször is felszólított az alkotmányos rend maradéktalan tiszteletben tartására, valamint a helyzet tárgyalásos rendezésére, és párbeszédet sürgetett a spanyol kormányzat és a katalán hatóságok között. A pénteki sajtóértekezleten a szóvivő megismételte: az Európai Unió szerint jogszerűtlen volt a függetlenségi referendum, a kérdés pedig Spanyolország belügye.
Jean-Claude Juncker, a bizottság elnöke korábban kijelentette, Katalónia függetlenné válása dominóhatást válthatna ki, és megnehezítené a kormányzást Európában, ezért nem szeretné, ha a régió elszakadna Spanyolországtól.
Ugyancsak pénteken, a függetlenség kinyilvánítása után a spanyol szenátus megszavazta azt a intézkedéscsomagot, amely az alkotmány 155-ös cikkére hivatkozva a katalán kormány feloszlatását és előrehozott helyi parlamenti választások megrendezését tartalmazza.
Az október 1-jei népszavazáson a választási névjegyzékben szereplők 43 százaléka vett részt, és közülük 90 százaléknál is többen szavaztak a függetlenségre. Az elszakadást ellenzők nagy része bojkottálta a referendumot, amelyet az alkotmánybíróság felfüggesztett, így a törvények értelmében megrendezése illegális volt.
Amerikai külügyminisztérium : Katalónia Spanyolország szerves része
Az amerikai kormányzat szerint Katalónia Spanyolország szerves része. Ezt az állásfoglalást tartalmazta a washingtoni külügyminisztérium közleménye, amelyet pénteken hoztak nyilvánosságra a legfrissebb barcelonai, illetve madridi fejlemények után.
A Heather Nauert szóvivő által ismertetett közlemény leszögezte: "Katalónia Spanyolország szerves része és az Egyesült Államok támogatja a spanyol kormány alkotmányos erőfeszítéseit egy erős és egységes Spanyolország megőrzésére.
Washington már korábban is kinyilvánította, hogy nem támogatja Katalónia kiválását Spanyolországból.
NATO - Spanyolország belügye a történtek
Egy névtelenséget kérő NATO-tisztségviselő Spanyolország belügyének nevezte a katalóniai helyzetet, amelyet az alkotmányos kereteken belül kell megoldani.
"Spanyolország elkötelezett szövetséges, nagyban hozzájárul a közös biztonságunkhoz" - tette hozzá.
Berlin szerint a katalán parlament ismét megsértette a spanyol alkotmányt
A német kormány szerint a katalóniai regionális parlament ismét megsértette Spanyolország alkotmányát a régió függetlenségének megteremtéséről szóló javaslat pénteki elfogadásával.
Steffen Seibert német kormányszóvivő péntek esti közleménye szerint a berlini vezetés "aggódva szemléli", hogy a barcelonai parlament "újabb alkotmánysértése" miatt ismét elmérgesedik a Katalónia régió helyzete körüli konfliktus.
Spanyolország szuverenitását és területi épségét meg kell őrizni, a régió egyoldalúan kikiáltott függetlensége pedig megsérti ezeket a "védett elveket". Ezért "a német szövetségi kormány nem ismer el egy ilyen függetlenségi nyilatkozatot", és támogatja a spanyol miniszterelnök egyértelmű kiállását az alkotmányos rend helyreállítása mellett - áll a közleményben.
Steffen Seibert hozzátette: a német kormány reméli, hogy a konfliktus részesei valamennyi lehetőséget megragadnak a párbeszédre és a feszültség enyhítésére.
London elutasítja, az északír britellenes mozgalom üdvözli a katalán függetlenségi deklarációt
A londoni miniszterelnöki hivatal péntek esti közleménye szerint az Egyesült Királyság nem ismeri el és a jövőben sem fogja elismerni a katalán függetlenség egyoldalú deklarációját. A Downing Street szóvivőjének nyilatkozata szerint a katalán függetlenségről hozott döntés olyan népszavazásra alapozódik, amelyet a spanyol bíróságok törvénysértőnek minősítettek.
A brit kormány a spanyolországi jogállamiság fennmaradását, a spanyol alkotmány tiszteletben tartását és Spanyolország egységének megőrzését szeretné - áll Theresa May brit miniszterelnök hivatalának péntek esti állásfoglalásában.
Gerry Adams, az észak-írországi brit fennhatóság felszámolásáért és az ír sziget egyesítéséért küzdő legnagyobb katolikus párt, a Sinn Féin elnöke ugyanakkor pénteki nyilatkozatában "a demokratikusan megválasztott katalán parlament" által a katalán államiság felé tett történelmi lépésnek nevezte a függetlenségi deklarációt. Adams szerint az önrendelkezéshez fűződő jog a nemzetközi jog egyik pillére, és ezért a katalán parlament deklarációját tiszteletben kell tartani.
A Sinn Féin vezetője közölte: szolidaritásáról biztosítja a katalán népet "e történelmi napon". Gerry Adams szerint a spanyol kormánynak bele kell egyeznie a helyzet nemzetközi közvetítéssel történő rendezésébe. A katalán kormány is ezt javasolta, és ezt a jóakaratú gesztust viszonozni kell - áll Adams közleményében.
Teljes támogatásáról biztosította Emmanuel Macron a spanyol kormányfőt
Teljes támogatásáról biztosította pénteken Emmanuel Macron francia elnök Mariano Rajoy spanyol kormányfőt a katalán válság legújabb fejleményeinek tükrében.
"Egyetlen tárgyalópartnerem van Spanyolországban, és az Rajoy, a miniszterelnök. (.) Spanyolország jogállam, alkotmányos szabályokkal. (A kormányfő) be akarja ezeket tartatni, és ebben a tekintetben teljes támogatásomról biztosítom őt" - fejtette ki az éppen Franciaország egyik tengeren túli megyéjében, Francia Guyanán tartózkodó Macron újságíróknak.
Róma nem ismeri el a függetlenség egyoldalú kikiáltását
Olaszország nem ismeri és nem is fogja elismerni a Katalónia regionális parlamentje által pénteken egyoldalúan kinyilvánított függetlenséget - közölte Angelino Alfano olasz külügyminiszter pénteki közleményében. Katalónia függetlenségének kihirdetése "nagyon komoly és a törvényes kereteken kívül eső cselekedet" - mondta az olasz külügyi tárca vezetője.
Párbeszédre van szükség, hogy "megvédjék a lakosságot a feszültség növekedésétől egy olyan egységes és Európa-barát jegyeket magán viselő országban, mint Spanyolország" - tette hozzá Alfano.
