Tüntetés Pozsonyban - A szülők és az iskolabarátok is támogatták a pedagógusokat

A nagygyűlés résztvevői között Pozsonyon kívüli iskolák képviselői is megjelentek. A kezükben tartott transzparensekkel nyilvánították ki azt, hogy ők a turócszentmártoni (Martin), kassai, zsolnai (Žilina), trencséni (Trenèín) vagy simonyi (Partizánske) iskolát képviselik. Volt olyan felirat is, amely tanári fizetést kívánt Ficónak és Draxlernek, egy másik felirat szerint pedig az oktatásügy mindenből megbukott.
A tüntetést a Szlovákiai Tanárok Kezdeményezése (ISU) által megfogalmazott célok elérésének érdekében szervezték. A pedagógusok követeléseinek legfőbb pontjai között szerepel, hogy a kormány emelje meg a tanárok fizetését, valamint juttassanak többletforrásokat az oktatásba, segítsenek az iskolák közti egyenlőtlenségek megszüntetésében és alakítsák át a tanárok továbbképzésének rendszerét.
A kezdeményezéshez csatlakozott a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Diákhálózat, és a www.magyariskola.sk is. A három szervezet vezetői az ISU képviselőivel folytatott tárgyalás során már előzetesen arról állapodtak meg, hogy képviselőik a magyar iskolákat fokozottan érintő létszámkorlátokról szólnak majd a tüntetésen.
A tiltakozó akciót szervező Vladimír Crmoman, a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezésének (ISU) képviselője szerint az újabb akció és az ottani részvétel azt bizonyítja, hogy a pedagógus-követelésekért folytatott harcnak van létjogosultsága, s az a közös igyekezet megnyilvánulása. "Az kapcsol bennünket össze, hogy egyikünknek sem közömbös országunk jövője, s azt akarjuk, hogy gyermekeink minőségi oktatásban részesüljenek" -- nyilatkozta Crmoman.
A pódiumon megjelenő szónokok között voltak a pozsonyi Novohradská utcai Összevont Iskolát képviselő szülők és tanulók is, akik a pedagógusokkal szembeni szolidaritásukat úgy nyilvánították ki, hogy a következő péntekeken nem küldik majd iskolába a gyermekeiket. Saját bevallásuk szerint ekképp akarnak eljárni mindaddig, "amíg a kormány képviselői nem kezdenek el építő módon tárgyalni az ISU-val". Štefan Dobák, e lépés egyik kezdeményezője elmondta: a szolidaritásukat most kifejező szülők eddig nem ismerték egymást. "Az kötött össze bennünket, hogy nyilvánosságra akarjuk hozni: ebben nincsenek egyedül a pedagógusok" – mondta el Dobák.
A pedagógusok nevében a nagygyűlés résztvevőihez a pozsonyi Karloveská utcai alapiskola igazgatója, Eva Horníková szólt. Az általa irányított iskola összes pedagógiai alkalmazottja csatlakozott a sztrájkhoz, s a tanítást 15 napig szüneteltették. "Személyes példánkkal és hozzáállásunkkal tettük ezt. Diákjainknak megmutattuk azt, hogy demokratikus országban élünk, közülünk mindenki fontos, és joga van olyan módon is, mint amilyen a sztrájk, véleményt nyilvánítani"-- nyilatkozta Horníková. Megköszönte a szülői támogatást, és megígérte azt, hogy helyettük és gyermekeik helyett is majd a jobb oktatásügyért harcolnak. "Az önök gyermekei a mieink is, és teljes értékű oktatást érdemelnek" -- hangsúlyozta.
Matej Stano, A tudomány élni akar elnevezésű kezdeményezés képviselője kinyilvánította a tudósok ezen pedagógusakció iránti támogatását. Az oktatásügyet és a tudományt a művelődés fáján levő egyazon ökorendszer részének nevezte. "Egyetlen fának sem kedvez azonban a nedvességhiány és a folyamatos széllökés, sajnos, országunk ilyen közegnek számít" -- mondta Stano.
A felszólalók között volt Kassai Zoltán, a pozsonyi Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium szülői közösségének elnöke is, aki elsősorban a kisikolákat érintő döntésről, mint végveszélyről beszélt. Mint mondta, a minimális osztálylétszámot meghatározó jogszabálynak végzetes következményei lehetnek a szlovákiai magyar oktatásügy számára, hiszen több mint 100 magyar kisiskolát fenyeget a megszűnés. Kassai beszésében nyugat-európai példát is felhozott, Dél-Tirolt, valamint a finnoszági svédeket és a németországi dán kisebbséget, s mint mondta, ezekben a térségekben a kisebbségekre más szabályozások vonatkoznak, mint a többségre. Mészáros András, a Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Karának professzora elsősorban a magyarországi oktatáspolitikáról beszélt, amely szerinte rossz példa lehet.
Az ISU február 15. óta szünetelteti sztrájkját, amelybe az elégedetlen pedagógusok január 25-én, hétfőn léptek. Ekképp a pedagógusok most sztrájkkészültségben vannak. Vladimír Crmoman elmondta: folytatódik a követeléseik teljesítéséért folytatott harcuk. A sztrájkstafétát a főiskolai pedagógusok veszik át, akik létrehozták a Főiskolai Pedagógusok Kezdeményezését (IVU). Kedden sztrájkkészültségbe léptek, és azzal fenyegetőznek, hogy február 15-én éles sztrájkba kezdenek.
