2016. május 29., 13:40

Túlzsúfolt gyermekotthonok bonyolult helyzetben

Megteltek a szlovákiai gyermekotthonok, közel 5000 gyerek család nélkül nő fel az otthonokban. Erre az áldatlan helyzetre figyelmeztet a Mosoly ajándékként(Úsmev ako dar) elnevezésű, gyermekotthonokban élő kicsik barátainak társasága.
201605291343050.t3_0a000002-ba69-5737.jpg
Jozef Mikloško, a Mosoly ajándékként (Úsmev ako dar) társaság elnöke sajtótájékoztatóján elmondta: nagyon bonyolult helyzet alakult ki a gyermekotthonainkban. Igyekezetük ellenére ugyanis a gyerekek többsége közvetlenül az otthonból kerül ki a valós életbe. Évente hozzávetőleg 500 család nélküli fiatalról van szó, míg korábban a számuk csak 200 volt – írja a Webnoviny.sk internetes portál.

A gyerekekkel el kell sajáttítatni a szükséges készségeket, meg kell erősíteni az önbizalmukat, s harcra ösztönözni, hogy sose adják fel.  Azt látjuk, hogy a gyakran szereplő és versengő gyerekek sokkal önállóbbak a társaiknál“ – magyarázta Mikloško.

A gyerekek személyiségének fejlődését több akcióval segíti a Mosoly ajándékként társaság. Azok közül legismertebb Az év legkedvesebb koncertje elnevezésű rendezvény. A gyermekotthonokban és pótcsaládokban élő,  művészi tehetséggel megáldott gyerekek seregszemléjének sorrendben immár 26. évfolyamát május 25-én, szerdán a pozsonyi Aréna Színházban tartották. Ott közel száz olyan gyerek és fiatal mutathatta meg művészi vénáját, akik sikeresen túljutottak a regionális fordulókon. A sportolók pedig majd a június 3-án és 11-én a pozsonyi Ifjú Gárdán található atlétikai stadionban bizonyíthatják ügyességüket.

Jozef Mikloško azt gondolja, hogy a reformnak köszönhetően javultak a gyermekotthonok lakóinak életfeltételei. Továbbra is elszomorító azonban, hogy a gyermekotthonokban élőknek csak 2 százaléka teljesen árva, a többiek esetében legalább az egyik szülő él.

A gyermekotthonokban többnyire idősebb gyerekek élnek, átlagos életkoruk 10 év, a kisebbeket pedig hivatásos családoknál helyezik el. Az otthonokban csak 10 százalékuk nélkülözi a testvéreket, ők ugyanis többnyire több testvérrel együtt élnek. A Mosoly ajándékként társaság arra is felhívja a figyelmet, hogy a gyerekek több mint a felének van családja, de hazatérésüket nem teszik lehetővé a családi körülményeik. Ezt bizonyította a társaság által az SZK Munkaközpontjával közösen nemrég elvégzett felmérés is.

A szervezet információi szerint folyamatosan csökken a nevelőszülői hivatás és az örökbefogadás iránti érdeklődés Szlovákiában. "A pótszülői hivatás egyetlen virágzó formája a gyerekekről rokonok és más közelálló személyek általi gondoskodás" – hangsúlyozza a társaság. A gyermekotthon lakói számára fontos, hogy a kollégiumi  jelleg helyett az intézményeket családiasra formáják. Az ugyanis lehetővé teszi az egyéni bánásmódot, aminek köszönhetően sok olyan gyerek, akinek nem volt lehetősége a saját biológiai családjában felnőni, és annak támogatását élvezni, manapság ezeknek az  intézményeknek köszönhetően sikeres főiskolai tanulmányokat folytatnak.

Az is tény, hogy a gyermekotthonok lakóinak legalább a fele visszatérhetne családjához, ha ezekkel a családokkal valaki dolgozna – hangsúlyozta a SITA hírügynökségnek a sajtótájékoztató után Jozef Mikloško.

Azoknak a gyerekeknek az esetében, akik nem teljes árvák, Mikloško szerint elsősorban azt szükséges megkülönböztetni, hogy a szülő nem tudta vagy nem akarta-e felnevelni. "Legfontosabb az azokkal folytatandó munka, akik arra nem képesek, s ők nagyon sokan vannak. Ez egy hatalmas kihívás, ami nagyon fontos és össztársadalmi érdek: támogatni kell a család megújulását segítő központokat" – szögezte le a SITA számára Mikloško. Hozzátette: a válsághelyzetben levő családok esetében hasonló segélynyújtó központokat azok a bírák is szívesen fogadnának, akik válásokkal és gyermekvédelemmel foglalkoznak.

Mikloško bízik abban, hogy a már elindított projektek lehetővé teszik az efféle központok tömeges jövő évi létesítését. Addig a világszerte jól működő központok hasonmásait a Mosoly ajándékként társaság működteti. A családok megújulását szolgáló válságközpontok a következők: a kassai, az eperjesi (Prešov), a zólyomi (Zvolen) és a dunacsúnyi (Dunajská Lužná) Dorka létesítmény. Azok határesetekben segítenek a rászoruló családoknak, s eddig hozzávetőleg 80 százalékban bizonyultak sikeresnek.

Megosztás