Túlterhelés okozhatta a Bulgaria katasztrófáját
A mentés egész éjszaka folytatódott, először kívülről végigkopogtatták a hajótestet, de válasz nem érkezett. A búvárok a hajófenékben lévő bárban és étteremben bukkantak nagy számú áldozatra. A rendkívüli helyzetek minisztériumának közlése szerint minden bizonnyal rendezvényeket tartottak a két helyiségben.
A kazanyi és bolgari kórházakban 15 embert ápolnak, további 23 fő szorult orvosi segítségre, de már hazamehetett. A még kórházban lévők zúzódásokat és csonttöréseket szenvedtek.
A legutóbbi hivatalos közlés szerint nem kizárt, hogy a hajón 199 ember tartózkodott. A rendkívüli helyzetek operatív stábjánál az Interfax hírügynökségnek azt mondták: az utaslistát kiegészítették a forródróton beérkező hívásokban keresettekkel, s ezek szerint 199-en utaztak a hajón, de ez még mindig nem biztos adat. A regisztrált 148 utas közül 50-et, a 33 fős legénységből 23 főt, a nem nyilvántartott utasok közül 6 embert mentettek ki.
A Bulgaria felborult és rövid idő alatt elsüllyedt, amikor egy viharban éles fordulatot hajtott végre a Kujbisevi víztározón, amelyet az 1950-es években alakítottak ki, és a mai napig Európa legnagyobb mesterséges víztartaléka.
A Bulgaria nevű - még 1955-ben Csehszlovákiában, a révkomáromi hajógyárban gyártott - hajó a Volga tatárföldi szakaszán, a parttól három kilométerre süllyedt el, egyelőre ismeretlen okból vasárnap helyi idő szerint délután két óra tájban. A Volga ezen a szakaszán a Kujbisevi víztározóvá szélesedik ki, a két part között csaknem tíz kilométer a távolság.
A mentőmunkálatok egész éjszaka folytatódni fognak a csaknem 20 méter mélyen a folyó fenekére süllyedt, oldalára dőlt, 72 méter hosszú, dupla fedélzetű Bulgariánál, Szjukejevo település közelében. Az akcióban csaknem kétszáz szakember és 28 különböző gép vesz részt, még Moszkvából is érkeztek mentőbúvárok a helyszínre.
A hajóbalesetről már szemtanúk is beszámoltak, köztük két túlélő, aki úszva maga jutott ki a partra a katasztrófát követően. A kimentetteket fedélzetre vevő Arabella hajó munkatársai e tanúvallomások alapján úgy tájékoztatták az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökséget, hogy a süllyedő hajón nem tudták idejében leengedni a mentőcsónakokat, s mindössze két mentőtutajt sikerült vízre tenni. Amikor a hajó a jobb oldalára dőlt, a hajóűrben lévő kajütökből az utasok már nem tudtak kijutni, és a Bulgaria kapitánya is odaveszett. A beszámolók szerint a hajóbaleset pillanatában a játékszobában csaknem harminc gyermek tartózkodott, de közülük csak mindössze néhánynak sikerült megmenekülnie.
A szemtanúk azt is állították, hogy a baleset idején két teherhajó is elhaladta a süllyedő Bulgaria mellett, de semmiféle segítséget nem nyújtottak. E beszámolók szerint a rendkívüli időjárás, az eső és az erős szél - több mint száz kilométer/órás széllökések - okozta a Bulgaria tragédiáját, a hajó mindössze két perc alatt süllyedt el. A turistahajó balesete, az utóbbi évtized legsúlyosabb vízi katasztrófája a Volgán.
A Bulgaria az orosz közlekedési tárca szerint megfelelő műszaki állapotban volt, legutóbb idén június 15-én esett át műszaki felülvizsgáláson. A hatóság adatai szerint a turistahajón a mentőcsónakokban 156 embernek volt hely, s 177 mentőmellény is rendelkezésre állt, gyermekméretű mentőeszközök is. A tárca szerint a 25 évesnél idősebb hajókat évente vizsgának vetik alá, amelynek során a műszaki és mentőeszközöket is ellenőrzik, de a Bulgarianál nem találtak hiányosságokat.
Az Argorecstur cég járműve kétnapos sétahajózára vitt turistákat - minden jegy elkelt az útra -, szombaton indult Kazanyból, s vasárnap reggel érkezett az ugyancsak tatárföldi Bolgar városába, majd indult vissza a tatár fővárosba.