Trump: "nem vonulunk be Szíriába"

Az interjút az elnök a Fox televíziónak adta, és szerdán reggel kerül adásba. Részleteket azonban a televízió - helyi idő szerint - már kedden este nyilvánosságra hozott belőle.
Trump kifejtette, hogy a múlt héten péntekre virradóra végrehajtott légicsapások sorozata az idlíbi gáztámadásra adott egyszeri válasz volt. "Amit tettem, azt az Obama-kormányzatnak már réges-régen meg kellett volna tennie, s akkor ma Szíria is sokkal jobb helyzetben lenne" - szögezte le. Majd Bassár el-Aszad szíriai elnököt támadta, akiről korábban - a múlt heti légicsapások bejelentésekor - már kifejtette, hogy megváltozott a véleménye róla. A Foxnak adott interjújában most úgy fogalmazott: "aki gázt vet be, kazettás bombát dob le, és ennek következtében kar nélküli, láb nélküli, arc nélküli gyermekek maradnak a földön, az egy állat".
Trump hozzátette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök árt a világnak azzal, hogy támogatja Aszad elnök rendszerét. "Putyin egy gonosztevőt támogat. Úgy gondolom, ez rossz az egész emberiség, az egész világ számára" - mondta.
Fehér Ház: Oroszország növekvő mértékben elszigetelődik Szíria miatt
A Fehér Ház szóvivője szerint Oroszország növekvő mértékben elszigetelődik Szíria miatt. Sean Spicer szóvivő kedden szokásos napi sajtóértekezletén fejtette ki az amerikai kormányzat álláspontját.
A Fehér Ház szóvivője úgy fogalmazott, hogy "Oroszország egyedülálló sziget, amikor Szíria támogatásáról van szó", majd hozzátette, hogy Szíriát ugyan támogatja még Irán és Észak-Korea is, ezek azonban - mint mondta - "kudarcos államok". A Fehér Ház szerint az idlíbi gáztámadás után kivált nem lehet kérdéses Oroszország elszigetelődése. "Még Hitler sem vetett be vegyi fegyvereket" - mondta a szóvivő, de az újságírók felhördülése után azonnal korrigálta magát, hangsúlyozva, hogy pontatlanul fogalmazott, eszébe sem jutna a gázkamrák működtetését kétségbe vonni.
Az Idlíbben elkövetett vegyifegyver-támadásról Washington azt állította, hogy a szíriai kormányzat követte el saját népe ellen, Damaszkusz ezt cáfolta, Moszkva pedig nemzetközi vizsgálatot követel az ügyben. Közben az amerikai sajtóban olyan hírek is megjelentek - a Fehér Ház magukat megnevezni nem kívánó tisztségviselőire hivatkozva -, miszerint a gáztámadásról Oroszoszág előzetesen tudott, vagy akár aktívan részt is vett benne. Erre az információra az amerikai kormányzat hivatalosan nem reagált, és Sean Spicer sem kívánta kommentálni. Csak annyit mondott: az amerikai hírszerzői közösségben pillanatnyilag egyetértés uralkodik azt illetően, hogy Moszkva előre tudott a vegyifegyver-támadásról.
A szóvivő leszögezte: nem lát lehetőséget a jövőben békés és stabil Szíriára mindaddig, amíg Bassár el-Aszad elnök van hatalmon.