2018. január 22., 07:47

Trump bevetné a „nukleáris opciót” a törvényhozásban

WASHINGTON. Harmadik napja tartanak zárva a kormányzati hivatalok és ügynökségek az Egyesült Államokban, miután pénteken a Szenátusban nem ment át a kormányzat működésének finanszírozását biztosító törvényjavaslat. A demokraták és a republikánusok egymást hibáztatják a kialakult helyzetért. Donald Trump amerikai elnök a szenátusi szavazati szabályok megváltoztatását vetette fel, de a javaslat a republikánus vezetőket is megosztja.
201801212329150.tr05.jpg

„Öröm nézni milyen keményen harcolnak a republikánusok a hadsereg és a közbiztonság ügyében. A demokraták az illegális bevándorlók korlátozások nélküli beáramlását akarják. Amennyiben marad a patthelyzet, a republikánusoknak be kéne vetnie a „nukleáris opciót”, a 51 voksos szavazást egy valós és hosszú távú költségvetés elfogadására, kompromisszumok nélkül,” – írta Twitter üzenetében az elnök.

Donald Trump arra célzott, hogy a sarkalatos törvények elfogadásához változtassanak a szabályokon és a 100 fős Szenátusban a szükséges 60 helyett egyszerű többséggel fogadják el a szövetségi állam hosszú távú finanszírozásáról a törvényjavaslatot. A republikánusok biztos többsége az elmúlt hónapokban elszenvedett választási kudarcok miatt egy főre csökkent a Szenátusban.

A javaslat megosztja a kormányzó pártot. Mitch McConnell, a republikánus frakció vezetője elutasította az elnök javaslatát. A pénteki szavazáson, amelyben 51:49 arányban nyertek a nemek, öt demokrata és négy republikánus szavazott át, vagyis az egyszerű többség sem biztos, hogy meglenne – olvasható a Business Insider elemzésben.

A nukleáris opciót már korábban bevetették a republikánusok, legutóbb áprilisban, amikor Donald Trump bírójelöltjét a legfelsőbb bíróságba a demokraták támogatása nélkül szavazták meg.

A mostani helyzetben a demokraták és a republikánusok között a bevándorlási politika képezi a legfőbb vitakérdést. Az igenlő voksok fejében a demokraták ragaszkodtak ahhoz, hogy az illegális bevándorló szüleikkel gyermekként az Egyesült Államokba érkezett és itt felnőtt, mintegy 700-800 ezer fiatalnak védelmet nyújtó, úgynevezett DACA-program folytatódjék, a republikánusok azonban elutasították ezt.

Amerikai sajtóbeszámolók szerint a szenátusban Mitch McConnell, a republikánus frakció vezetője hétfőn terjeszt elő újabb javaslatot, de ebben csupán a kormányhivatalok átmeneti időre, február 8-ig való finanszírozásáról esik szó, e három hét alatt próbálnának megállapodni a demokratákkal a bevándorlási politika vitás kérdéseiben.

Utoljára 2013-ban fordult elő, hogy finanszírozás híján a kormányzati hivatalok és ügynökségek leálltak 16 napra.

Megosztás