Trump: az Egyesült Államok Európa más részeiről helyezhet át csapatokat Lengyelországba
Az Egyesült Államok valószínűleg nem új kontingenseket küldene, hanem Európa más részeiről helyezne át csapatokat Lengyelországba - közölte Donald Trump amerikai elnök lengyel hivatali partnerével, Andrzej Dudával tartott hétfői találkozóján New Yorkban.

Trump szerint a nap folyamán aláírt, újabb lengyelországi amerikai bázisról szóló nyilatkozat értelmében a lengyel fél fog gondoskodni az amerikai katonák elszállásolására szolgáló létesítményekről.
- tette hozzá.
Újságírói kérdésre válaszolva Trump leszögezte, hogy nem Oroszország fenyegetése miatt kerül sor a lengyelországi csapaterősítésre.
Trump és Duda egy júniusi nyilatkozatának értelmében ezer katonával megemelik a Lengyelországba 2017-ben állandó rotációs jelleggel telepített, jelenleg 4500 fős amerikai alakulat létszámát. Az amerikai hadosztály-parancsnokság létesítése mellett a dokumentum az MQ-9 típusú, felderítő-csapásmérő, pilóta nélküli repülőgépekből álló század telepítéséről, továbbá egy szállítási légibázis, valamint az amerikai haderőt támogató infrastruktúra létesítéséről is szól.
Az amerikai elnök szólt a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott, belpolitikai vitát kavart telefonbeszélgetéséről is. Trump ismételten cáfolta, hogy nyomást gyakorolt volna ukrán hivatali partnerére a pénzügyi támogatások felfüggesztésének kilátásba helyezésével avégett, hogy Zelenszkij indítson vizsgálatot egyik fő politikai ellenfele, Joe Biden volt demokrata párti amerikai alelnök és fia ügyében.
Mint mondta, fontolgatja a július 25-i beszélgetés leiratának közzétételét, de attól tart, ez precedenst teremtene a külföldi vezetőkkel folytatott elnöki telefonbeszélgetéseket illetően. Újságírói kérdésre felelve annyit válaszolt: "Lehet, hogy megteszem".
Az amerikai sajtó korábbi beszámolói szerint Joe Biden - aki 2009 és 2017 között Barack Obama alelnöke volt - 2014-ben támogatta Viktor Janukovics akkori oroszbarát ukrán elnök megbuktatását, és az új elnöknek, Petro Porosenkónak katonai támogatást ígért, de cserébe azt követelte, hogy az ő Hunter nevű fiát tegyék meg az ukrán gázipari cég igazgatótanácsa tagjának. Ez meg is történt.
A The Washington Post és a The New York Times című amerikai napilapok jelentése nyomán pénteken demokrata párti törvényhozók vizsgálatot sürgettek annak kiderítésére, hogy vajon Trump és ügyvédje nyomást gyakorolt-e az ukrán kormányra annak érdekében, hogy a 2020-as amerikai elnökválasztás idején hozzon nyilvánosságra kompromittáló dolgokat a választási vetélytársáról.