2018. január 25., 20:10

Trump a palesztinok segélyezésének felfüggesztésével fenyeget

DAVOS.A palesztinoknak nyújtott segélyek felfüggesztésével fenyegetett Donald Trump amerikai elnök csütörtökön a svájci Davosban, ha nem folytatják a béketárgyalásokat Izraellel. Palesztin vezetők visszautasították az elnök kijelentését.
201801251803180.tr01.jpg

Trump Benjámin Netanjahi izraeli kormányfővel folytatott megbeszélése után kijelentette: a palesztinok semmibe vették az Egyesült Államokat, amikor nem találkoztak Mike Pence alelnökkel ez utóbbi minapi közel-keleti látogatásán.

"Tiszteletlenül viselkedtek a múlt héten, amikor nem fogadták a mi kiváló alelnökünket" - mondta Trump a Netanjahuval tartott találkozón. "Százmilliókat adtunk nekik", "és ezt a pénzt nem folyósítjuk többet, hacsak nem ülnek le és nem tárgyalnak a békéről" - jelentette ki az amerikai elnök.

Trump, aki a 48. Világgazdasági Fórum szünetében találkozott Netanjahuval, hangsúlyozta, hogy célja a közel-keleti béke megteremtése.

Egyelőre nem világos, hogy Trump milyen támogatások felfüggesztéséről beszélt - jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség. Az Egyesült Államok az 1990-es évek közepe óta több mint 5 milliárd dolláros gazdasági és biztonsági segélyt nyújtott a palesztinoknak. 2008 óta az évi segély átlagosan mintegy 400 millió dollár volt, ennek javarészét fejlesztési projektekre fordították.

Washington január közepén már bejelentette, hogy 65 millió dollárt visszatart a palesztinokat támogató ENSZ-szervezetnek, az UNRWA-nak az év elején átutalandó 125 millió dollárból.

Trump szerint Jeruzsálem Izrael fővárosaként történt amerikai elismerése - amely felbőszítette a palesztinokat - a békefolyamat továbbvitele érdekében tett lépés volt.

"A legnehezebb kérdés, amelyről tárgyalniuk kellett, Jeruzsálem státusa volt. Levesszük Jeruzsálemet a napirendről. Nem kell erről többet tárgyalnunk" - jelentette ki Trump.

A Palesztinai Felszabadítási Szervezet (FLP) egyik magas rangú vezetője, Hanane Asraui az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, hogy "az elnyomóval való találkozás nem a tiszteletlenség, hanem az önbecsülés jele".

A palesztin elnöki hivatal szóvivője, Nabíl Abu Rudeina ismét elutasított minden alkudozást az amerikai közvetítésről, ha az Egyesült Államok nem vonja vissza tavaly december 6-án tett bejelentését Jeruzsálem státuszáról. "Az amerikai kormányzat továbbra is kizárja magát a tárgyalóasztaltól, ha nem vonja vissza azt a döntését, hogy Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának" - mondta a szóvivő.

Az amerikai elnök tavaly decemberben jelentette be, hogy az Egyesült Államot elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosaként Tel-Aviv helyett. Izrael ezt már régóta szerette volna elérni. Az arab világ és a nemzetközi közösség további nagy része viszont élesen bírálta a lépést. Trump bejelentése egyúttal szakítást jelentett azzal a több évtizedes amerikai állásponttal, hogy Jeruzsálem státusáról az izraelieknek és a palesztinoknak tárgyalások útján kell megállapodniuk. A palesztinok az Izrael által megszállt Kelet-Jeruzsálemet remélt független államuk fővárosává szeretnék megtenni.

Netanjahu: csak olyan békemegállapodás születhet, amelyben Jeruzsálem Izrael fővárosa marad

Csak olyan békemegállapodás születhet az izraeli-palesztin konfliktusban, amely tartalmazza, hogy Jeruzsálem Izrael fővárosa - hangsúlyozta Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő csütörtökön a svájci Davosban. Mint mondta, a palesztinoknak minden eszközt meg kell adni az önkormányzáshoz, de egyetlen eszközt sem ahhoz, hogy fenyegethessék Izraelt.

Netanjahu hozzátette: bármilyen megállapodás létrejötte mellett a zsidó állam megőrzi a jeruzsálemi Templom-hegy "status quo-ját".

Az izraeli kormányfő hangsúlyozta, csak az Egyesült Államok közvetíthet a békefolyamatban. "Úgy gondlom, nincs alternatívája az Egyesült Államok közvetítésének. Becsületes közvetítőként és segítőként, nincs más nemzetközi testület, amely megtenné ezt" - hangoztatta Netanjahu a világgazdasági fórumon.

"Ha békét akartok, elengedhetetlen a párbeszéd" - tette hozzá a palesztinoknak címezve szavait. Szerinte azonban Mahmúd Abbász nem akar tárgyalni, s úgy fogalmazott, a palesztin elnök nemcsak kitér a tárgyalások elől, hanem menekül előlük.

Netanjahu szerint Trump friss megközelítésmódot kínál ahhoz, miként lehetne újraindítani a békefolyamatot. Kiemelte: Izrael kész tárgyalni. "Már többször is ajánlottam Abbásznak, hogy jöjjön Jeruzsálembe, a kneszetbe, s én is hajlandó lennék Rámalláhba (A Palesztin Hatóság székhelye Ciszjordániában) utazni, ami kész rémálom volna a biztonsági szolgálatom számára, de ő (Abbász) kitér ez elől" - fűzte hozzá.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.