2018. március 30., 20:28

Tovább dagad a Facebook botrány

Londonban és Washingtonban a Facebook és Cambridge Analytica nevű adatfeldolgozó (big data) cég botrányos kapcsolata uralja a főcímeket már napok óta.  Bizonyítottá vált, hogy 50 millió Facebook felhasználó adataival éltek vissza és érdemben befolyásolták mind az amerikai elnökválasztás, mind a Brexit-népszavazás kimenetelét.

Facebook
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: TASR
A bűncselekmény nemzetközi dimenzióját mutatja az ausztrál sajtó kiszivárogtatása, miszerint a Facebook a 2016-os választások kampánya során megkereste az ausztrál pártokat és felkínálta megvételre az ausztrál felhasználóinak személyes adatait.

Az eddigi információk alapján úgy tűnik, hogy alapvetően az érintett cégek profitéhsége okozta a botrányt. De ha mélyebbre ásunk, akkor kiderül, hogy jelen esetben a brit és az amerikai biztonságpolitika egyes körei pszichológiai műveleteket (Psyops) hajtottak végre – hasonlatosan ahhoz, mint ahogy napjainkban a katonaság dolgozik a tömeg véleményének megváltoztatásáért a megszállt területeken. A Cambridge Analytica anyacége a brit SCL, egy viselkedéskutató és stratégiai kommunikációt űző cég, amelyet 1993-ban alapítottak.

Roger Gabb ügyvezető igazgató korábban a brit különleges erők tisztje volt és a Tory Párt komoly támogatója. Az SCL elnöke, Sir Geoffrey Pattie Thatcher alatt védelmi miniszterként szolgált. Nagyrészvényes rajtuk kívül Jonathan Marland, a Konzervatív Párt volt pénztárnoka, egyben David Cameron egykori kereskedelmi megbízottja.

Az SCL azzal dicsekszik honlapján, hogy „adatot, elemzést és stratégiát szállít világszerte kormányoknak és katonai szervezeteknek”. Név szerint a Brit Védelmi Minisztériumnak, az Amerikai Külügyminisztériumnak és a NATO-nak. Azt is állítják, hogy több, mint 60 országban „viselkedést megváltoztató programokat” hajtottak végre. Befolyásolva többek között a választásokat Afganisztánban, Lettországban, Ukrajnában, Nigériában és Kenyában.

 Ez a cég is sok szállal kötődik az amerikai és a brit katonai-ipari komplexumhoz - egy volt igazgatósági tag például Steve Tatham, aki az Afganisztánban szolgáló brit erők pszichológiai műveletekért felelős főnökeként szolgált.

A New York Times oldalán megjelent hirdetés
A New York Times oldalán megjelent hirdetés
Fotó:  TASR

A botrány méretét jelzi az is, hogy vasárnap a The New York Times oldalain és több brit napilaban a Facebook igazgatója, Mark Zuckerberg egész oldalas hirdetésben kért elnézést a felhasználóktól az adatok kiszivárgása miatt.

Facebook
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.