2011. május 19., 01:01

Történelmi jelentőségű gesztusokat tett II. Erzsébet Írországban

DUBLIN. A királynő megkoszorúzott egy olyan emlékhelyet, melyet a brit korona fennhatósága elleni harc ír halottainak emeltek. Brit és ír politikai kommentátorok ezt rendkívüli jelentőségű megbékélési gesztusként értékelték.

II. Erzsébet királynő személyében éppen száz éve először tesz látogatást Írországban brit uralkodó. Legutóbb a királynő nagyapja, V. György király járt az akkor még a brit korona fennhatósága alá tartozó ír tartományban, 1911-ben.
A 85 esztendős II. Erzsébet királynő - akit az utazásra elkísért 90 éves férje, Fülöp edinburghi herceg - szerdán megkoszorúzta az ír nemzeti háborús emlékművet, amelyet az I. világháborúban elesett ír katonák tiszteletére emeltek.

 Az angol csapatokkal vállvetve 200 ezer ír katona harcolt a frontokon, és közülük 49 ezer halt meg. Az I. világháborús győzelemért hozott ír véráldozatot korábban brit részről sokan hajlamosak voltak lebecsülni, tekintettel arra, hogy éppen a háború közepén, 1916-ban robbant ki Írországban a húsvéti felkelés néven ismertté vált lázadás a brit uralom ellen, és ezt a brit történelmi emlékezet sokáig árulásként, Nagy-Britannia hátbatámadásaként tartotta számon.

 II. Erzsébet királynő már látogatása első napján is történelmi jelentőségű megbékélési gesztust tett, amikor Mary McAleese ír államfővel közösen koszorút helyezett el a dublini Emlékezés Kertjében. Az emlékhelyet a brit uralom ellen az elmúlt évszázadokban vívott ír fegyveres küzdelmek, felkelések Írországban mártírként számon tartott áldozatainak tiszteletére alakították ki, vagyis a brit uralkodó a brit korona fennhatósága elleni harc ír halottainak emléke előtt tisztelgett a koszorúzással.

Brit és ír politikai kommentátorok ezt rendkívüli jelentőségű megbékélési gesztusként értékelték. A látogatás második, szerdai napján, kora este az uralkodó a brit-ír konfliktus újabb tragikus emlékű helyszínét kereste fel: a dublini Croke Park stadionjába, a sajátos szabályú ír labdasportok fellegvárába látogatott. Itt brit katonák 1920-ban, egy mérkőzés közben tüzet nyitottak és 14 fegyvertelen személyt - 13 nézőt, köztük egy tízéves gyermeket, valamint egy játékost - megöltek. Ennek előzményeként, néhány órával korábban az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA), a legnagyobb britellenes katolikus milícia fegyveres különítményei Dublinban 14 olyan személyt lőttek agyon, akikről feltételezték, hogy a brit hírszerzés ügynökei.

Az ír államfő szerda este díszvacsorát adott a királynő tiszteletére Dublinban. A rendezvényen elmondott beszédében II. Erzsébet királynő ugyan nem kért formálisan elnézést a brit uralom évszázadaiban elkövetett atrocitásokért - londoni politikai kommentátorok előzetesen kiemelten hangsúlyozták, hogy egy ilyen gesztus nem is valószínű -, ám kijelentette: soha nem szabad elfeledkezni azokról, akik az ellenségeskedések következtében meghaltak vagy megsérültek. "Mindazoknak, akik szenvedtek e bajokkal terhelt múlt során, mélységes együttérzésemet fejezem ki" - mondta a brit uralkodó. Hozzátette: a történelmi visszatekintés mindkét ország számára feltár olyan dolgokat, amelyeknek "vagy másképp, vagy egyáltalán sehogy nem kellett volna megtörténniük".

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.