2016. február 8., 09:37

Törökország elérte befogadóképessége határát

ANKARA. Törökország elérte befogadóképessége határát - mondta Numan Kurtulmus török miniszterelnök-helyettes vasárnap a CNN Türk hírtelevízió élő adásában.

A politikus hangsúlyozta: ugyanakkor Törökország nincs abban a helyzetben, hogy megálljt parancsoljon a menekültáradatnak. Ha ezt tenné, azzal szinte halálra ítélné ezeket az embereket. "Végső soron ezeknek az embereknek nincs hova menniük. Vagy meghalnak a bombák alatt, Törökország meg csak nézi ezt a mészárlást, mint ahogy a világ többi része teszi, vagy megnyitjuk a határainkat" - mondta.

Aleppó Szíria legérzékenyebb területe, ha ott változik a helyzet, Törökországnak megint migránsok százezreivel kell számolnia - jelezte Kurtulmus.

A török miniszterelnök-helyettes kifejtette: itt nemcsak Aleppó városáról, hanem a környék településeiről is szó van. Ha folytatódnak a bombázások, az esetleges menekülthullám akár az egymilliós nagyságrendet is elérheti. Mint mondta, Törökország immár 3 millió menekültnek, s köztük 2,5 millió szíriainak ad menedéket.

Kurtulmus arról is beszámolt, hogy jelenleg a migránsok egy része átjön Törökországba, egy másik része pedig a határ túloldalán maradva veszi igénybe a segélyszervezetek támogatását.

Recep Tayyip Erdogan török államfő vasárnap korábban azt közölte, hogy Törökország kész menedéket nyújtani az Aleppóból menekülő több tízezer civilnek. Hétfő óta több tízezer nő és gyerek hagyta el Aleppót az orosz légierő által támogatott kormánykatonák és a lázadók harcai elől menekülve.

Erőszak lehet a következménye a Kosz szigeti hotspotnak

A görög Kósz sziget polgármestere felszólította vasárnap az athéni kormányt, hogy álljon el az ottani menedékkérő-regisztrációs központ, úgynevezett hotspot Európai Unió által elvárt létesítésétől, mivel az aggodalmai szerint erőszakos tüntetéseket válthat ki.

"Annak a veszélynek tesszük ki magunkat, hogy áldozatokat kell majd elsiratnunk, és ellenőrizhetetlen helyzetbe sodródunk" - figyelmeztetett Jorgosz Kiricisz polgármester Alekszisz Ciprasz miniszterelnökhöz intézett nyílt levelében, amelyet az ANA állami hírügynökség ismertetett.

Az Égei-tengeren, a török partok közvetlen közelében fekvő Kósz három lakosa sebesült meg a múlt héten, amikor összecsaptak a biztonsági erőkkel a regisztrációs központ megépítésére kijelölt helyszín közelében, nem sokkal azután, hogy a kormány rendőri erősítést küldött oda.

Kiricisz hibának nevezte a kószi hotspot létrehozásáról hozott döntést, s arra kérte a miniszterelnököt, hogy a feszültség enyhítése érdekében adjon utasítást a rohamrendőri egységek visszavonására.

A rendőri szakszervezetek ugyanakkor arról számoltak be, hogy a rendőrök feldühödött, vadászpuskákkal és dinamittal felszerelkezett helyiekkel találták magukat szembe. "Eddig már négy kollégánk sebesült meg" - hangoztatta a POASY szakszervezeti szövetség.

A görög kormány az Európai Unió nyomására egy hete vasárnap tett ígéretet arra, hogy február közepére hotspotokat létesít a török partok közelében fekvő öt szigeten, hogy szorosabb ellenőrzés alá tudják vonni a török-görög tengeri határon át Európába irányuló migránsáradatot. Az athéni kormány azután szánta el magát erre a lépésre, miután felvetődött, hogy ki kellene zárni az országot a schengeni térségből.

Lézvosz (Leszbosz), Híosz, Számosz és Lérosz lakossága elfogadta ezt az intézkedést, de Kósz hatóságai kezdettől fogva elutasították, attól tartva, hogy a migránsok hosszú távú jelenléte súlyosan visszaveti a helyiek legfőbb megélhetési forrásának számító idegenforgalmat. Kormányzati tisztségviselők ezzel szemben azt hangoztatták, hogy csupán egy, a szélsőjobb erők által támogatott kisebbség áll a kószi tiltakozások mögött
Megosztás