Török kormányfő: nem alku kérdése a menekültválság megoldása
Hozzátette: Ankara ajánlata humanitárius célokat szolgál annak érdekében, hogy megállítsa a migrációs beáramlást. A török miniszterelnök úgy véli, hogy Törökországnak és az uniónak ugyanazok a céljai: a migránsok megsegítése, különös tekintettel a szíriai menekültekre.
Elsősorban humanitárius kérdésekről folynak pénteken a brüsszeli tárgyalások, mert Törökország eddig 2,7 millió menekültet fogadott be anélkül, hogy bárkitől jelentősebb támogatást kapott volna - jelentette ki, hangsúlyozva, hogy Törökország nem hagy fel a humanitárius megoldásokat szem előtt tartó politikájával.
Davutoglu reményét fejezte ki, hogy a tárgyalások célra vezetőek lesznek, és megoldás születik a menekültkérdésben, valamint sikerül elmélyíteni az unió és Törökország kapcsolatát. Elmondta: minden azt támasztja alá, milyen fontos a török-európai partnerség elmélyítése, valamint Törökország uniós tagsága. Nem csak Törökországnak fontos kérdés ez, hanem a nemzetközi problémák megoldása és a kontinens jövője szempontjából is - vélekedett a török miniszterelnök.
A politikus péntek délelőtt tárgyalóasztalhoz ül Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével és Mark Ruttével, az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő Hollandia külügyminiszterével, hogy az EU vezetői az EU és Törökország között kötendő migrációs egyezményről tárgyaljanak. Ezt követően kezdődik az uniós tagországok vezetőinek csúcsértekezlete a török kormányfő részvételével, hogy folytassák a folyamatban lévő tárgyalásaikat és megállapodásra jussanak az EU-török tervvel kapcsolatban a migrációs beáramlás megállítása érdekében.
Már vasárnap életbe léphet a menedékkérők Törökországba visszaküldését előíró szabály
Egy utolsó nagy roham elkerülése érdekében már vasárnap életbe léptethetik azt a szabályt, hogy a Törökországból Görögországba illegálisan átkelő menedékkérőket ügyük elbírálása után vissza kell küldeni Törökországba - jelentette pénteken a Spiegel Online német hírportál az EU és Törökország tervezett menekültügyi megállapodásának hajnali 3 órakor rögzített tervezetére hivatkozva.
A dokumentum az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács ajánlata Törökországnak. Csak abban az esetben valósulhat meg, ha Törökország is elfogadja.
A tervezet szerint Törökország visszafogadja a megállapodás hatályba lépésétől kezdve a területéről a görög szigetekre illegálisan átkelő menedékkérőket, az EU pedig vállalja, hogy legális úton átvesz Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, amennyi szíriai állampolgárt az illegális határátlépés miatt Görögországból visszaszállítanak Törökországba.
A szabály vasárnapi bevezetésével el lehet kerülni egy "utolsó nagy roham" kialakulását, vagyis azt, hogy menedékkérők tömegesen igyekezzenek átkelni az Égei-tengeren a görög szigetekre azzal a céllal, hogy a visszaküldésüket előíró szabály bevezetése előtt az EU területére érjenek. Ez fenyegetne, ha nem szinte azonnal, hanem csak hetek múlva kezdenék alkalmazni ezt az eljárást - mutatott rá a német hírportál.
A megállapodás-tervezet nem azt irányozza elő, hogy vasárnaptól azonnal mindenkit visszaszállítanak Törökországba. Az elképzelés szerint minden egyes újonnan érkező menedékkérő esetében lefolytatják a menedékjogi eljárást, és a jogerős döntés után szállítják őket vissza Törökországba.