Török földrengés – már több mint 370 halott
A leginkább sújtott Ercisben a mentőalakulatoknak kedden sikerült a romok közül élve kimenteni egy két hete született csecsemőt. A kislány, Azra Karaduman csaknem 48 órán át volt a törmelékek foglya. Miután kiemelték, rögtön egy takaróba csavarták, és a többi kimentett üdvrivalgása közepette átadták a mentőknek. A kisded édesanyja és nagymamája is életben vannak a romok közé rekedve, a mentőalakulatok megfeszített munkával igyekeznek kiszabadítani őket - jelentette az NTV és a CNN-Türk.
A kutató-mentő alakulatok ezután is erejüket megfeszítve folytatták a kutatást, mert az anya és a nagyanya is életjelt adott magáról. A családfő sorsáról nem tudni semmit.
A természeti csapás következtében több mint 1300 ember sérült meg, az összedőlt épületek száma meghaladja a kétezret. A mentőosztagok kedden is folytatták a kutatást a romok alatt rekedt emberek után. A hideg időjárás miatt azonban óráról órára csökken a remény arra, hogy túlélőket találnak.
A keddre virradó éjszakát emberek ezrei töltötték Van és Ercis városokban a szabad ég alatt, illetve sátrakban vagy autóikban, mert nem mernek visszatérni veszélyessé vált otthonaikba.
Törökországban több tektonikai lemez találkozik, emiatt viszonylag gyakoriak a pusztító földrengések arrafelé. Az ország területén található az észak-anatóliai és a kelet-anatóliai törésvonal, amelyek csapásirányú vetők, magyarán a kőzettestek elmozduló felületei (vetőszárnyai) vízszintes irányban mozdulnak el.
Az október 23-án bekövetkezett földrengést a kisebb méretű Arábiai-lemez és a nyolc fő kőzetlemez közé tartozó Eurázsiai-lemez elmozdulása okozta. Az Arábiai-lemez évente 24 millimétert tesz meg észak felé, az Eurázsiai-lemez irányába.
Legutóbb 1999-ben volt pusztító fölrengés Törökországban, a 7,6-os erejű földmozgás következményeként 17 ezer ember vesztette életét, ötvenezren megsérültek, és félmillióan váltak hajléktalanná.