Több mint száz menekültet mentett ki a görög parti őrség

A Frontex egyik járőröző hajója 55 személyt menekített ki egy felfújható gumicsónakról, őket későb az említett sziget kikötőjéhez szállította. Egy másik mentési művelet során a görög parti őrség egyik hajója további 55 személyt mentett ki a sziget közelében.
Az égei-tengeri útvonal továbbra is a Törökországból az Európai Unióba tartó illegális bevándorlók fő útvonala. Az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a rajta keresztül Európába igyekvők száma, augusztus közepe óta 200 százalékkal több menekült érkezett Görögországba, mint a tavalyi évnek ugyanebben az időszakában. Csak októberben mintegy négyezren léptek a balkáni ország területére.
A görög szigeteken létesített menekültszállásokon és -táborokban a legutolsó hivatalos adatok szerint több mint 15 ezer migráns tartózkodik és várja menedékjogi kérelmének elbírálását. Közülük mintegy 2500 személy az alig 900 fő befogadására alkalmas hellyel rendelkező Híosz szigetén tartózkodik.
A görög szigeteken tartózkodó migránsok több mint fele, mintegy 8000 személy pedig az alig 2500 fő befogadására alkalmas hellyel rendelkező Leszbosz szigetén tartózkodik. A szigeten található menekülttáborokban uralkodó drámai helyzet miatt Szpírosz Galinosz leszboszi polgármester szerdán általános sztrájkot hirdetett jövő hétfőre.
Frontex: továbbra is viszonylag alacsony az olasz partokra érkezők száma
Októberben mintegy 15 ezer bevándorló érkezett az Európai Unióba a négy fő migrációs útvonalon; az olasz partokon regisztrált migránsok száma a korábbiakhoz képest továbbra is alacsony, Spanyolországba viszont több mint kétszer annyian érkeztek, mint a múlt hónapban - derült ki az uniós part- és határvédelmi ügynökség (Frontex) friss jelentéséből.
Az idei év első tíz hónapjában összesen 173 ezer új menedékkérőt regisztráltak az EU-ban, ami 63 százalékkal kevesebb, mint 2016 azonos időszakában volt. Közülük 112 ezren Olaszországba érkeztek, akiknek a többsége nigériai, guineai, elefántcsontparti és bangladesi állampolgár volt. Az olasz partokra októberben 6700-an érkeztek Észak-Afrikából, nagyjából annyian, mint szeptemberben.
A görög szigeteken kikötő - többségében szíriai, iraki és afgán - menedékkérők száma 4900 körül alakult októberben, és ezzel 31 500-ra emelkedett az idén érkezők száma, ami 82 százalékos csökkentést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Spanyolországba az év eleje óta nagyjából 15 500-an érkeztek, ebből 3300-an a múlt hónapban, ami több mint kétszerese a szeptemberi adatoknak. Itt a bevándorlók legnagyobb csoportját a marokkóiak, az algériaiak és az elefántcsontpartiak alkották.
A Földközi-tenger nyugati részén húzódó útvonalon a migrációs nyomás erősödésének egyik legfőbb okaként a származási és tranzitországokban fokozódó instabilitást jelölte meg korábban a Frontex, rámutatva, hogy az emelkedés ellenére ez még mindig csak a harmadik legnépszerűbb tranzitútvonal Európa felé.
A nyugat-balkáni útvonal kapcsán mindössze annyit írt az ügynökség, hogy az érkezők száma "viszonylag alacsony volt a térségbeli országok szoros határellenőrzési együttműködésének következtében".
Migránsokat ítéltek el Belgiumban illetéktelen kikötői behatolásért
Elítélt tizenhárom migránst egy bruges-i bíróság, amiért illetéktelenül behatoltak az északnyugat-belgiumi Zeebrugge nemzetközi kikötőjének területére - közölte csütörtökön a La Libre Belgique című napilap. Egy behatolót a kikötőhöz tartozó katonai bázis területén fogtak el.
A migránsokat, akik az Angliába induló hajókra próbáltak volna feljutni, a bíróság hat hónapig terjedő szabadságvesztésre ítélte, némelyeket közülük felfüggesztett börtönbüntetésre. A 32 éves algériai fiatalembert, akit a katonai bázison fogtak el, hét hónap letöltendő szabadságvesztéssel büntették.
Rendőrségi információk szerint nagyszámú olyan migráns tartózkodik Belgiumban, akik nem nyújtanak be menedékjog iránti kérelmet a hatóságokhoz, azt várva, hogy Nagy-Britanniába távozhassanak.
A hónapok óta tartó rendőrségi rajtaütések során száznál is több illegális, érvényes okmányok nélküli migránst állítottak elő főként Brüsszelben és a tengerparttal határos régióban. Az előállítottak között szudániak, eritreaiak, egyiptomiak, líbiaiak, irakiak, guineaiak, algériaiak voltak, de számos ismeretlen állampolgárságú is.
A visszatartó erejű rendőri akciókkal Belgium meg kívánja törni az embercsempész-hálózatok üzleti modelljét - közölte korábban Jan Jambon belügyminiszter.
