Több mint hatvanháromezer embert kellett kitelepíteni a mianmari gátszakadás miatt
Nyolcvanöt falut öntött el a víz egy gátszakadást követően Mianmar középső részén, a katasztrófa miatt több mint 63 ezer embert kellett kitelepíteni - közölte egy helyi állami napilap csütörtökön.
A hömpölygő áradat csütörtök reggelre apadni kezdett - közölte Min Thu, Jedase város tisztségviselője. Két embert eltűntként tartanak nyilván - tette hozzá.
"A magasabb területeken fekvő települések lakói már haza is térhetnek" - mondta.
Csütörtökön nekiláttak a gát helyreállításának. Az öntözésre szolgáló víztározóban méterekkel csökkent a vízszint. A földművelési minisztérium egyik tisztségviselője, Kaung Mjat Thein elmondta, hogy igyekeznek minél több vizet visszapótolni, mielőtt megérkezik a száraz évszak.
Az illetékes hangsúlyozta: vizsgálják, mi okozta a gátszakadást.
A tisztségviselő szerint a gátat rendszeresen ellenőrizték, és senki sem számított rá, hogy a túlfolyó felmondja a szolgálatot.
A Szvar folyó völgyében található gátat 2004-ben építették, a mezőgazdasági és öntözési minisztérium adatai szerint ez biztosítja több mint húszezer hektár termőföld vízellátását.
A mianmari kormány gátépítésekkel igyekszik megoldani az országban gyakran előforduló áramellátási zavarokat, a tervek ellenzői szerint azonban mérlegelni kell azoknak a környezetre gyakorolt káros hatásait is.
A mianmari katasztrófa rávilágított a délkelet-ázsiai gátakkal kapcsolatos biztonsági aggodalmakra. Laoszban a múlt hónapban összeomlott egy hidroelektromos gát, a katasztrófában legalább 27-en vesztették életüket, és ezreket kellett kitelepíteni.