2015. január 2., 16:46

Több mint 90 ezer áldozat Szíriában és Irakban egy év alatt

DAMASZKUSZ. A tavalyi évben 76 021 emberéletet követelt a polgárháború Szíriában, az áldozatok csaknem fele civil volt - közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet. A fegyveres erőszak Irakban is több mint 15 ezer emberéletet követelt tavaly.
A londoni székhelyű csoport tájékoztatása szerint a szíriai belháború következtében 33 278 polgári személy vesztette életét 2014-ben.

A 2011-ben békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlás hatására polgárháborúba torkollott szíriai felkelés halottjainak száma mára az ENSZ becslése szerint is megközelíti a kétszázezret. A harcokban eredetileg a Bassár el-Aszad elnökhöz hű kormányerők csaptak össze a szíriai felkelőcsoportokkal, mára azonban szinte lehetetlen megállapítani, hogy ki ki ellen harcol.

Több mint 15 ezer áldozata volt tavaly a fegyveres erőszaknak Irakban

Több mint 15 ezer emberéletet követelt tavaly a fegyveres erőszak Irakban, a közel-keleti országban ez volt a legvéresebb év 2007 óta - közölte a bagdadi kormány. Legfrissebb jelentésében arról számolt be, hogy tavaly összesen 15 538 ember vesztette életét az országban dúló harcok következtében. Tavalyelőtt ez a szám 6522 volt.

Az iraki erőszak áldozatainak nyilvántartására szerveződött, Iraq Body Count (IBC) nevű független brit-amerikai szervezet még ennél is magasabbra tette az áldozatok számát. A csoport által közzétett adatok szerint 2014-ben 17 073 civil halt meg az iraki harcokban.

A hivatalos tájékoztatás szerint emellett legalább 22 ezren megsebesültek a jelzett időszakban, amelyet az Irakban és Szíriában hatalmas területeket elfoglaló, Iszlám Állam nevű terrorszervezet előrenyomulása határozott meg.

Hajder al-Abádi iraki kormányfő újévi beszédében hangsúlyozta, hogy "a terrorcsoportok támadása miatt a tavalyi volt a legnehezebb és legfájdalmasabb esztendő az ország számára".

Az erőszak újabb hulláma a fővárostól nyugatra fekvő el-Anbár tartományban szabadult el 2014 januárjában, amikor a szélsőséges szunnita fegyveresek teljes egészében elfoglalták Fallúdzsa városát és Ramádi egyes részeit. A fokozatosan megerősödő dzsihadisták június elején Irakban villámhadjáratot indítottak, amelynek során bevették az ország második legnagyobb városát, Moszult, és hatalmas területeket hasítottak ki maguknak az ország északi részén.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.