Több mint 250 migránst mentettek meg a Földközi-tengeren

A Proactive Open Arms nevű nem-kormányzati szervezet hajója 134 embert vett fel egy műanyag csónakról, köztük hét gyereket. A migránsokat az SOS Mediterranee civil szervezet hajója vette át és szállította a szicíliai Pozzalo városába.
A földközi-tengeri embercsempészet megakadályozására tavalyelőtt indított Sophia művelet keretében tevékenykedő egy katonai hajó pedig 121 embert mentett meg két csónakról a tengeren.
A La Repubblica olasz napilap szerint részben a rossz téli időjárási körülmények miatt a menekülteket és migránsokat Európába indító embercsempészek csökkentették "tarifájukat", mintegy 400 euróra vitték le a "helyjegyet" az életveszélyesen agyonzsúfolt gumicsónakokon és más lélekvesztőkön. Megfigyelők szerint az embercsempészek gumicsónakok indítására tértek át, amelyek nem is tudnának Európa partjaiig eljutni. Szakértők szerint az embercsempészek úgy gondolkodnak, hogy a migránsokkal megrakott csónakoknak csak egy mentőhajóig kell eljutniuk, nem az európai kontinensig.
A szerb rendőrség elszállította a horvát határ közelében tiltakozó migránsokat
Elszállította a szerb rendőrség a horvát határ melletti Sidről azokat a migránsokat, akik hétfőn és kedden a szabad áthaladásért tüntettek a szerb-horvát határsávban - jelentette az N1 regionális hírtelevízió szerdán.
A rendőrség felszámolta a migránsok sátortáborát, a mintegy 150 illegális bevándorlót pedig egy közeli befogadóközpontba szállította. Az iráni és kurd migránsok között gyerekek és nők is voltak.
Vladimir Cucic szerb menekültügyi főbiztos szerint a hatóságoknak azért kellett fellépniük, mert a bevándorlók a határsávban tiltakoztak és táboroztak, ahol megfelelő dokumentumok nélkül nem tartózkodhatnának. Cucic szerint ezek az emberek visszaéltek a vízummentességükkel, valamint Szerbia vendégszeretetével, és azt hitték, ha a határon tiltakoznak, akkor szabadon átkelhetnek az Európai Unióba. Kiemelte: az irániak turistavízummal érkeztek Szerbiába, és nem adtak át menedékjogi kérelmet. Hozzátette: a migránsok rendbontását "anarchisták és önkéntesek" segítették.
A migránsválság kezdete óta több mint egymillióan vonultak át Szerbián, ám a határok tavalyi lezárása óta lelassult az illegális bevándorlás, kevesebben érkeznek az országba, és a határellenőrzések szigorítása miatt kevesebben is tudnak továbbjutni. A menekültügyi főbiztosság adatai szerint a nyugat-balkáni országban már hónapok óta nem haladta meg a migránsok száma a hatezret, vagyis azt a számot, ahány embert el tudnak szállásolni a befogadóközpontokban.
Most körülbelül 4100 migráns van a központokban, míg valamivel több mint 300-an nem hajlandók elfoglalni a nekik fenntartott szállásokat, és inkább az erdőkben, illetve elhagyatott házakban húzzák meg magukat. A legtöbben a horvát és a magyar határ közelében vannak, abban reménykednek, hogy illegálisan juthatnak be az Európai Unióba.
