2011. október 1., 19:34

Tízezren tüntetettek a Kossuth téren

BUDAPEST. A szombati szakszervezeti demonstráción körülbelül 10 ezer ember vett részt, esetleg kevéssel több, a bejelentett 30 ezernek az egyharmada - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője este az MTI-vel. A tüntetés résztvevői a demokráciáért, a szociális biztonságért, az emberi- és munkavállalói jogokért vonultak az utcára. Garamvölgyi László megerősítette, hogy rendkívüli esemény nem történt.

A Parlament előtti Kossuth térre mintegy száz érdekvédelmi és civil szervezet támogatásával szerveztek demonstrációt, amelyen több szakszervezeti vezető is felszólalt. A szervezők a demonstráció kezdetén felolvasták azt a kiáltványt, amelyet petíció formájában már eljuttattak a köztársasági elnökhöz. Abban egyebek mellett a visszamenőleges törvénykezés megszüntetését, a társadalmi párbeszéd és a sztrájkjog, valamint a korábbi szolgálati nyugdíjrendszer visszaállítását követelik.

A szakszervezeti vezetők egyebek mellett bírálták az új Munka törvénykönyve tervezetét, az egykulcsos adórendszert, a kormány hatalomgyakorlási technikáját, a visszamenőleges jogalkotást és a szerzett jogok elvételét. A felszólalások végén a hallgatóság többször is hangosan követelte Orbán Viktor miniszterelnök távozását, illetve ilyen tartalmú táblákat tartottak a magasba. A demonstráción több ellenzéki politikus, köztük Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök is megjelent magánemberként.

A tüntetők a beszédek elhangzása után átvonultak a Clark Ádám térre, ahol csütörtökön kezdődött ülősztrájk a D-Day Operatív Törzs szervezésében.  A Clark Ádám téri körforgalomban "országvédelmi" futást tartottak. A demonstrálók este hét órára már csak a Budavári Sikló előtti teret foglalták el. A szervezők közölték, hogy vasárnap délelőtt menet indul a Clark Ádám térről a Sándor Palotához, majd a Széll Kálmán térre.

A kormányszóvivői iroda az MTI-hez még pénteken eljuttatott közleményében azt írta: Magyarország demokratikus jogállam, a kormány elismeri minden munkavállaló és szervezet alkotmányos jogát a sztrájkhoz, a tiltakozáshoz. Tüntetéshez minden szakszervezetnek és civil szervezetnek joga van, a kabinet ugyanakkor mélységesen sajnálja, hogy "egyes szakszervezeti vezetők nem az emberek érdekeit képviselik, hanem saját politikai ambícióikat helyezik előtérbe" - írták.

A kormány álláspontja nem változott meg az ország megújításával, átalakításával, egy új Munka törvénykönyve megalkotásával, valamint a korkedvezményes és korengedményes nyugdíjakkal kapcsolatban - szögezték le, hozzátéve, hogy az ezekkel kapcsolatos törvény- és egyéb jogszabály-alkotási folyamat nem áll le, az a kabinet és az Országgyűlés szándékának megfelelően folytatódik.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.