Titkos adatgyűjtés - Az ENSZ-t is lehallgatták

BERLIN. Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titokban az ENSZ-központ kommunikációját is megfigyelte és lehallgatta – írja friss számában a Der Spiegel.

Edward Snowden kiszivárogtató birtokában lévő dokumentumokra hivatkozva a Der Spiegel német hírmagazin hétfőn utcára kerülő számában azt állítja: az NSA-nak 2012 nyarán sikerült behatolnia a világszervezet belső videokonferencia-rendszerébe, és feltörnie annak biztonsági kódját. Ennek nyomán az ügynökség által megfejtett bizalmas ENSZ-dokumentumok száma három hét alatt tizenkettőről 458-ra emelkedett.

Egy alkalommal az NSA emberei rajtakapták a kínai hírszerzést, hogy szintén kémkedik. Ezt követően az amerikaiak mindazt megszerezték, amit a kínaiak lehallgattak.

Az NSA világszerte több mint 80 amerikai nagykövetségen és konzulátuson működtet saját lehallgató rendszert, amely többnyire a vendéglátó ország tudta nélkül üzemel. A rendszerek létezését és működését feltétlenül titokban kell tartani. Ha létezésükre fény derülne, az "komolyan ártana Washington és az adott ország kapcsolatainak" – írja a Der Spiegel.

A legnagyobb skandináv lapok főszerkesztői vasárnap közös levélben tiltakoztak a The Guardian című brit napilappal, a titkos amerikai adatgyűjtésről szóló hírek nyilvánosságra hozójával szembeni brit hatósági fellépés miatt.

A svéd Dagens Nyheter, a norvég Aftenposten, a finn Helsingin Sanomat és a dán Politiken főszerkesztői szerint az, hogy a brit hatóságok a terrorizmus elleni fellépést célzó rendelkezéseket alkalmazták a The Guardian, illetve a vele kapcsolatban álló személyek zaklatására, világszerte fenyegetheti a híreket közlő médiát. Külön is aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy mindez egy olyan országban, Nagy-Britanniában történik, amely egyébként a demokrácia és a szabad vita állhatatos védelmezőjének számít.

A brit hatóságok a múlt hét végén a terrorizmus elleni brit törvényre hivatkozva több órára feltartóztatták a londoni Heathrow reptéren David Mirandát, a The Guardian újságírójának, Glenn Greenwaldnak az élettársát. Greenwald volt az, aki a baloldali lapban feltárta az Edward Snowden által kiszivárogtatott, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által végzett titkos adatgyűjtés részleteit. Mirandát kihallgatták, elkobozták számítógépét, mobiltelefonját, digitális fényképezőgépét és memóriakártyáit, s fel kellett fednie az elektronikus postafiókjához és a közösségi oldalakhoz használt jelszavait is.

Az elmúlt napokban arra is fény derült, hogy a brit kormány heteken át nyomást gyakorolt a The Guardianre, hogy adja át vagy semmisítse meg azokat az adathordozókat, amelyeken a kiszivárogtatásból származó információk voltak. A megsemmisítést végül a lap főszerkesztője szerint a GCHQ brit titkosszolgálat ügynökei személyesen felügyelték.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.