Terrortámadásra számít Európa

PÁRIZS, BRÜSSZEL. Az Iszlám Állam Párizst fenyegeti, Brüsszelben a legmagasabb fokú terrorkészültség lépett életbe. Több európai nagyvárosban is bombariadó volt. Egy török gép bombafenyegetés miatt Kanadában volt kénytelen landolni.
201511220958220.brusszel01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Drámai a helyzet Brüsszelben. A legmagasabb szintű riadót rendelték el, miután a párizsihoz hasonló terror-támadásokra készülhetnek terroristák. Bezártak áruházakat, szórakozóhelyeket, kávézókat, leállt a metró, arra kérnek mindekit, hogy ha teheti maradjon otthon. Az utcákon állig felfegyverzett, golyóálló mellényes rendőrök és katonák járőröztek tegnap.

Újabb fenyegetést kapott Párizs az Iszlám Államtól. Egy belga napilap szerint a várható merényletek súlyosabbak lesznek mint a 2001 szeptember 11-ei Amerika elleni támadás. Hivatalos forrásból nem erősítették meg a fenyegetésről szóló híreket.

Bombariadó volt több európai nagyvárosban is, így a többi közt Berlinben és Luxemburgban.

Felhatalmazást adott az ENSZ biztonsági tanácsa az Iszlám Állam és az Al-Kaida szíriai szárnya elleni támadásra. Egyhangú döntést hozott erről a BT. A gyakorlatban persze már eddig is bombáztak a nemzetközi koalíció gépei és az oroszok is.

Bombafenyegetés miatt kényszerleszállást hajtott végre a török légitársaság egyik gépe Kanadában. A járat New Yorkból Isztambulba tartott 256 utassal a fedélzetén. A rendőrség pokolgépek felkutatására betanított kutyákkal vizsgálta át a repülőt. A hatóságok nem közöltek részleteket a fenyegetés tartalmáról, csak annyit mondtak, hogy megpróbálják beazonosítani a fenyegetőző személyt.

Megszakadt a Krím-félsziget áramellátása

Megszakadt a Krím-félsziget áramellátása Ukrajna felől. Egyelőre nincs pontos értesülés arról, mi az oka az áramkimaradásnak, de a sajtó közlése szerint ismeretlenek felrobbantották a Krímet árammal ellátó távvezetékek oszlopait. A helyzet rendezésére minden tartalék energiaforrást felhasználnak, mobil áramfejlesztőket és pótlólagos erőműveket. A kórházak áramellátása egyelőre biztosított, de a félsziget nagyvárosaiban nincs közvilágítás.

Obama: a szélsőségesek sehol nem találnak menedékre 

A muzulmán szélsőségesek sehol nem találnak menedékre - szögezte le Barack Obama amerikai elnök, aki a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének csúcstalálkozója miatt érkezett Malajzia fővárosába, Kuala Lumpurba. A muzulmán többségű ország miniszterelnöke, Najib Razak pedig a csúcstalálkozón az Iszlám Állam elnevezésű terrorszervezetet az "új gonosz" jelzővel illette, amely szégyenbe hozza a muzulmán vallást, és arra kérte a világ vezetőit, hogy erőteljesen lépjenek fel a csoporttal szemben.

Újabb támadásokra figyelmeztet az Anonymous?

A sajtóban felröppent információk szerint az Anonymous hackercsoport arra figyelmeztetett, hogy az Iszlám Állam vasárnap újabb terrortámadásokra készül több helyszínen, Párizsban, Brüsszelben, Rómában, az Egyesült Államokban, Libanonban és Indonéziában. A hackercsoport hivatalos Twitter-fiókja útján azonban cáfolta, hogy az Anonymoustól származott volna az információ. A fenyegetést az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) is komolyan veszi, azt ígérte, folyamatosan tájékoztatást ad majd a helyzet alakulásáról.

Marad a legmagasabb terrorfenyegetettségi szint Brüsszelben

Egyelőre marad a legmagasabb terrorfenyegetettségi szint Brüsszel térségében - jelentette belga válságközpont Twitter-üzenetére hivatkozva vasárnap délelőtt a Reuters hírügynökség.

Előző nap Charles Michel belga miniszterelnök megerősítette, hogy a főváros térségében a legmagasabb szintre emelték a terrorfenyegetettség szintjét, miután az egy héttel ezelőtt Párizsban végrehajtott terrortámadáshoz hasonló terrorakció előkészületéről szereztek értesülést.

Szombaton több sajtóorgánum is beszámolt arról, hogy a főváros Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében vegyszereket és robbanóanyagot is találhattak egy házkutatásnál, de ezt Michel a nyomozás érdekeire való tekintettel nem kommentálta.

A belga kormányt a biztonsági helyzetre vonatkozó tanácsokkal ellátó válságközpont utalt arra, hogy a legmagasabb, négyes fokozatú, a súlyos és azonnali veszélyre utaló terrorfenyegetettségi szint Brüsszel térségében egyelőre érvényben marad, míg az ország többi részén a terrorfenyegetettség szintje hármas fokozatú.

A híradások szerint a legmagasabb riadókészültség további fenntartásának legfőbb oka az, hogy a feltételezett merénylők nagy mennyiségű robbanóanyaggal és fegyverekkel rendelkeznek.

A belga fővárosban az üzletek és bevásárlóközpontok továbbra is zárva tartanak, ahogy a mozik és a múzeumok sem fogadnak látogatókat.

A La Libre Belgique című a napilap - a France Info francia hírcsatornára hivatkozva - internetes kiadásában vasárnap azt írta, hogy a belga rendőrség már tíz gyanúsítottat keres, akik az egész országban, valamint a főváros különböző helyein hasonló méretű robbantásos merényletekre készülnek, mint a múlt pénteki párizsi akciók voltak.

Az első számú körözött belga állampolgár, a hét helyszínen elkövetett párizsi támadások egyik feltételezett elkövetője, Salah Abdeslam, aki még szökésben van, a Skype internetes kommunikációs hálózaton arról beszélt egyik barátjával még a múlt héten, hogy Szíriába akar menekülni - írta a La Libre Belgique az amerikai ABC News hírtelevízióra hivatkozva. A beszélgetésben barátja segítségét kérte a szökés előkészítéséhez.

Jan Jambon belga belügyminiszter vasárnap délután értékelő nyilatkozatban hozza nyilvánosságra a kormánytól független Fenyegetésértékelési Elemző Testület (OCAM) legfrissebb helyzetelemzését.

Mindent átvizsgálnak a Gare du Nord-on

Továbbra is nagyon szigorúak a biztonsági intézkedések a francia fővárosban. A Gare du Nord pályaudvaron az útlevelek mellett a táskákat is alaposan ellenőrzik.

A franciák többsége támogatja a kormány intézkedéseit

A 130 áldozatot követelő múlt heti merényleteket követően kihirdetett rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbításáról megszavazott törvényt a megkérdezettek 91 százaléka, a határok ellenőrzésének visszaállítását 94 százalék, míg a kettős állampolgároknak a francia állampolgárságtól való megfosztását a nemzeti érdeket sértő tett vagy terrorcselekmény esetén a franciák 95 százaléka helyesli.  A radikális emberek házi őrizetének elrendelésével a megkérdezettel 92 százaléka ért egyet, s 94 százalékuk üdvözli, hogy a kormány 8500 új munkahelyet hoz létre a rendfenntartó és igazságügyi szerveknél. Mindez az IFOP közvélemény-kutatóintézet felméréséből derült ki.

Marad a legmagasabb terrorfokozat

Továbbra is fenntartják a legmagasabb, négyes szintű terrorfenyegetettségi fokozatot Brüsszelben, Belgium többi részén pedig az alacsonyabb, hármas fokozat marad érvényben - jelentette be Charles Michel belga miniszterelnök a BBC híradása szerint. 

Zárva maradnak az iskolák és a metrók Brüsszelben

A korábbi hírekkel ellentétben mégsem indul el a metróközlekedés hétfőn Brüsszelben, és az iskolák is zárva maradnak egyelőre - ismertette a BBC a belga kormányfő bejelentését. 

A fenyegetés továbbra is komoly és közvetlen Brüsszelben - indokolta a legmagasabb, négyes terrorkészültségi szint fenntartását a belga miniszterelnök. Charles Michel a BBC szerint elismerte, hogy a kormány intézkedései - a készültség fenntartása, a metróhálózat és az iskolák zárva tartása - "bonyolulttá teszi a gazdaságot és a mindennapi munkát".

frissítve 19:23

201511220958220.brusszel01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.