"Terroristafigyelő" szoftvert tesztel a francia vasút
A terroristák kiszűrésére alkalmas olyan viselkedéselemző szoftvert tesztel a francia vasúttársaság (SNCF), amely képes lehet észlelni a gyanús mozdulatokat és csomagokat. Ha beválik a rendszer, az SNCF mind a negyvenezer biztonsági kamerájára telepíthetik a szoftvert. Stéphane Volant, az SNCF főtitkára az AFP francia hírügynökségnek elmondta: a program érzékeli a testhőmérséklet és a beszéd hangszínének megemelkedését, a mozdulatok szakadozottságát, ami idegességről árulkodhat. A szoftvert pályaudvarokon tesztelik, az adatvédelmi szabályok tiszteletben tartásával - jegyezte meg Volant.
A társaság vezetője tudatta: a teszt során azt akarják kideríteni, hogy a szoftver valóban csak a gyanús viselkedést szűri-e ki, valamint, hogy az utazóközönség elfogadja-e a fokozott megfigyelést. A program a csomagok esetében azt minősíti gyanúsnak, amely hosszabb ideig áll egy helyben, háborítatlanul. Ezzel egy időben az SNCF azt is mérlegeli, hogy munkatársait testkamerával szereli fel, s tavasszal olyan okostelefonos applikációt is terveznek, mellyel bárki riadóztathatja a hatóságokat.
A Franciaországot, Belgiumot és Hollandiát összekötő Thalys expresszvonatok állomásain, Lille-ben és Párizsban az SNCF biztonsági beléptető kapukat szerel fel. A nyáron ugyanis a Hollandiából Franciaországba tartó Thalyson hiúsítottak meg merényletet. Az AFP azt írja: a törvényhozás is vizsgál egy olyan jogszabály-módosítási javaslatot, amely lehetővé tenné a tömegközlekedési vállalatok biztonsági szolgálatai számára, hogy az utasok beleegyezésével megmotozhassák őket vagy átkutathassák a csomagjaikat.
Vizsgálat indult Marine Le Pen ellen, aki közzétette az Iszlám Állam kivégzéseiről készült fotókat
Eljárást indított Marine Le Pen francia politikus ellen a Párizs közeli Nanterre ügyészsége, amiért az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet kivégzéseiről készült fotókat közzétette a Twitteren, köztük a James Foley amerikai újságíró lefejezett testéről készült felvételt.
A vizsgálat Bernard Cazeneuve belügyminiszter kezdeményezésére "erőszakos tartalmú fotók közzététele" gyanújával indult a Nemzeti Front (Front National, FN) elnöke ellen.
Marine Le Pen az IÁ propaganda-felvételei közül hármat tett közzé "Ez az Iszlám Állam!" kísérőszöveggel, válaszul egy újságírónak, aki szerinte párhuzamba állította a terrorszervezetet és a Nemzeti Frontot.
A felvételek közül az egyik egy élve elégetett jordániai pilóta kivégzéséről készült az év elején, egy másikon pedig a 2014 augusztusban lefejezett James Foley teste látható a kivégzés után. Egy harmadik fényképen egy harckocsival végrehajtott kivégzés látható.
Foley szülei szerdán felháborodásuknak adtak hangot a fotó közlése miatt, és arra kérték Marine Le Pent, hogy a többi képhez hasonlóan azonnal törölje a felvételt a Twitterről. A politikus ezt csütörtök reggel megtette. "Nem tudtam, hogy James Foley van a fotón. Mindenki hozzáférhet a Google-on keresztül. Ma reggel tudtam meg, hogy a családja azt kéri, hogy töröljem. Természetesen azonnal megtettem" - közölte Le Pen. A másik két fotó azonban továbbra is látható a politikus Twitter-bejegyzései között.
A felvételek közzététele ellen egyébként szerdán Manuel Valls miniszterelnök is tiltakozott, aki szerint a Nemzeti Front elnöke "a közbeszéd gyújtogatója". Le Pen akkor még vállalta, amit tett. "A belügyminiszter meg fog bilincseltetni? Szokás szerint inkább azokat ítélik el, akik elítélik az elkövetőket" - mondta a politikus az Europe1 kereskedelmi rádióban.
A három fotó közzétételét megelőzően Jean-Jacques Bourdin újságíró a BFM hírtelevízióban az Iszlám Állam és a Nemzeti Front közötti összefüggésekről kérdezte az arab világ egyik szakértőjét. "Nem a közvetlen kapcsolatok, hanem az identitási befelé fordulás (érdekel), amely végül is szellemi közösség, hiszen az Iszlám Állam célja, hogy az identitási befelé fordulás felé kényszerítse a francia társadalmat" - fogalmazott a kérdező.
Marine Le Pen ezt követően felháborodottan reagált. "A párhuzam, amelyet ma délelőtt Jean-Jacques Bourdin vont meg az Iszlám Állam és a Nemzeti Front között, elfogadhatatlan. Vissza kell vonnia ezt az undorító kijelentést" - mondta a politikus.
Az újságíró viszont hisztérikusnak minősítette a pártelnök reagálását. "Egy szóval sem mondtam, hogy a Nemzeti Front olyan, mint az Iszlám Állam. Sajnálattal látom a Nemzeti Front vezetőinek hisztérikus reakcióját. Annyira nevetséges. Tényleg túlságosan tisztelem ahhoz a Nemzeti Front választóit, hogy egy teljesen felesleges vitába belemenjek" - mondta Jean-Jacques Bourdin.
A belügyminiszter szerdán a nemzetgyűlésben a terrorizmus áldozatai "megalázásának és valóságos megsértésének" nevezte az Iszlám Állam fotóit, amelyeket Marine Le Pen közzétett.