Tartós a tankönyvhiány a magyar iskolákban
A révkomáromi Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában az alsó tagozaton nagyobb a gond, ahol a matematika tankönyvön kívül a nyelvtankönyvek is hiányoznak. Újranyomtatásukat gazdaságosságra hivatkozva halogatják.
„Amíg nem jön össze a megfelelő rendeléshez kiadott mennyiség, ebben az esetben négyezer példányszám, nem engedélyezik az újranyomtatást" – magyarázta portálunknak Ölveczky Árpád, az Eötvös Utcai Alapiskola igazgatója.
A gazdaságosság szempontja tehát erősebb, mint a pedagógusok és a diákok jogos igénye. Ezzel – részben – akár egyet is lehetne érteni, de az is komoly érv, hogy a minőségi oktatáshoz kellenek a megfelelő taneszközök. Ölveczky Árpád elárulta, megtörtént, hogy akkor kapták meg a hiányzó tankönyveket, amikor véget ért a tanév.
„Az állami oktatási program folyik, és a tanár nem mondhatja, hogy nem tanítja a gyermekeket. Nagyon sokszor kreatívan kell összeállítania a tananyagot. Fénymásolatokat használnak, rengeteget, s kihasználják a számítógép és a világháló lehetőségeit" – fűzte az elmondottakhoz.
Kolek Margit az iskola szlovák szakos tanárja a kreatív pedagógusok közé tartozik. Rengeteget fénymásol, alig pihen meg az órák közti szünetekben. Õ is elégedetlen a tankönyvellátással. Azt mondja, a Szlovákiai Magyar Pedagógusszövetség nagyon jó tankönyveket jelentetett meg. Nem győzi dicsérni a szlovák tankönyvet.
„Öröm belőle dolgozni, főleg a konverzációra épül. Sajnos hiába rendeli meg az iskola, nem jön le az az összes könyv" – közölte. „Én ezt úgy próbáltam megoldani, hogy kértem kölcsön másik iskolától, kolléganőktől, s lefénymásoltam" – árulta el.
Az elmondottak alapján sejteni lehet, hogy az Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában, miként sok más oktatási intézményben, a fénymásoló csúcsteljesítményt nyújt a tanítási órák között.