Tartálykocsit robbantottak fel Kabulban - Rengeteg a halott

Szelim Raszuli, a fővárosi kórházak vezetője szerint a halottak száma tovább emelkedhet, mert a sebesültek közül sokan vannak válságos állapotban. A belügyi tárca egyúttal arra szólította fel az embereket, hogy adjanak vért.
A muzulmán böjti hónap, a ramadán elején elkövetett merénylet volt az utóbbi időszak egyik legtöbb halálos áldozattal járó terrorcselekménye Afganisztánban.
A támadást a német nagykövetség megerősített kapuja közelében, egy forgalmas csomópontnál hajtották végre a délelőtti csúcsforgalom idején, azonban más fontos környékbeli létesítmények - így a francia és a török nagykövetség épülete - is megrongálódtak.
A NATO vezette afganisztáni Eltökélt Támogatás Művelet (RSM) kabuli parancsnoksága a Reuters jelentése szerint azt közölte: az afgán biztonsági erők megakadályozták a pokolgépet szállító tartálykocsit abban, hogy behatoljon a számos külföldi nagykövetségnek, az afgán elnöki hivatalnak és külügyminisztériumnak, valamint az RSM hadiszállásának helyt adó úgynevezett Zöld Zóna belsejébe, így a merénylő feltehetően nem érte el a tervezett célpontját.
A dpa német hírügynökség a helyszínen készült fényképek alapján azt írja, hogy a német nagykövetség épülete súlyosan megrongálódott, az utca felőli ablakok közül többtucatnyi betört.
A japán külügyminisztérium közölte: nagykövetségük két japán állampolgárságú alkalmazottja könnyebben megsebesült a robbantásban, a követség épülete is kisebb károkat szenvedett.
Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter szerint francia áldozatokról egyelőre nincsen tudomásuk, Mevlüt Cavusoglu közölte, hogy a robbantás után a török diplomáciai képviselet személyzetének egy részét kimenekítették Kabulból. Az indiai nagykövetség több ablaka betört, a kínai nagykövetség is megrongálódott, de a bent tartózkodóknak nem esett baja.
A német nagykövetség közelében elkövetett terrortámadásban megrongálódott a francia diplomáciai képviselet épülete is, valamint a Hszinhua kínai hírügynökség helyi irodája.
Marielle de Sarnez francia Európa-ügyi miniszter az Europe 1 rádió adásában arról beszélt, hogy a német és a francia követség épületében anyagi károk keletkeztek, de francia áldozatról nincs tudomásuk.
A BBC brit közszolgálati adó megerősítette, hogy a robbanásban meghalt egyik afgán állampolgárságú dolgozójuk. Mohammed Nazír sofőr négy újságírót szállított a BBC helyi irodájába. Az újságírók megsebesültek, állapotuk azonban nem életveszélyes - közölte BBC World Service igazgatója.
Nádzsib Danis, a belügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy szinte semmi sem maradt a - vízszállító vagy szippantós - teherautóból. A robbanás harminc másik járművet is megsemmisített. A felelősök egyelőre nem hallattak magukról.
Basír Mudzsahid, a kabuli rendőrség szóvivője azt mondta, nem tudni, hogy pontosan mi volt a merénylet célpontja. Hozzátette: a robbanás, amely százméteres körzetben erősen megrázkódtatta a környékbeli épületek nyílászáróit, nagyon nagy erejű volt.
Egy egészségügyi tisztviselő szerint az áldozatok főként afgán civilek, egyelőre nincs értesülés arról, hogy a követségeken is lennének áldozatok.
Egy férfi, akinek a fejét be kellett kötözni, elmondta, hogy az egész olyan volt, mint egy földrengés. Õ egy bankban sebesült meg, amelynek épületét a robbanás lökéshulláma elérte.
Egy másik, könnyebben megsebesült férfi azt mondta, hogy hatalmas volt a pusztítás és a kavarodás. "Nem tudtam világosan gondolkodni. Mindenütt hatalmas zűr volt körülöttem."
A német nagykövetség több munkatársa is megsebesült a kabuli robbantásban
Megsebesült a kabuli német nagykövetség több munkatársa, egy afgán biztonsági őr pedig életét vesztette az afganisztáni fővárosban szerdán elkövetett robbantásban - közölte Sigmar Gabriel német külügyminiszter. A támadást Angela Merkel kancellár is elítélte.
A miniszter közleménye szerint a merénylet után a nagykövetség valamennyi munkatársát biztonságba helyezték, Berlinben pedig összehívták a tárca válságstábját.
Németország továbbra is elkötelezetten támogatja az afgán kormányt az ország stabilizálásában, és ezen "cseppet sem változtatnak" a "megvetésre méltó" támadások - hangsúlyozta Sigmar Gabriel.
A német diplomácia vezetője kifejezte részvétét az áldozatoknak, a sebesülteknek és a hozzátartozóknak és a legélesebben elítélte a merényletet, amely szavai szerint különösen visszataszító, mert civilek és olyan emberek ellen irányult, akik éppen azért vannak Afganisztánban, hogy a helyiekkel együtt az ország "jobb jövőjéért dolgozzanak".
Angela Merkel kancellár a városi önkormányzatok szövetségének (Deutscher Städtetag) közgyűlésén mondott beszédében a kabuli robbantásra kitérve hangsúlyozta: "az ilyen pillanatokban ismét megmutatkozik, hogy a terrorizmus nem ismer határokat" és "mindannyiunk ellen irányul, mindegy, hogy Manchesterben, Berlinben, Párizsban, Isztambulban, Szentpéterváron vagy mint ma, Kabulban". Azonban a részvét és a gyász is határokon átívelően egyesíti az embereket, és megerősíti határozottságukat. Így a kabuli támadók is csak azt érték el, hogy "folytatjuk a harcot a terrorizmus ellen, és meg is nyerjük" - jelentette ki a német kancellár.
Az afgán hatóságok első adatai szerint a merényletet egy tartálykocsival hajtották végre, amelyben mintegy 1500 kilogramm robbanóanyagot helyeztek el.
A támadás felerősítette a németországi közéleti vitát arról, hogy szabad-e visszaküldeni Afganisztánba elutasított menedékkérőket. A hatóságok éppen szerdára tervezték egy újabb csoport elutasított afgán menedékkérő hazatoloncolását repülővel. A járat indítását elhalasztották - jelentette be Johannes Dimroth, a belügyminisztérium szóvivője. Kitérő választ adott az Afganisztán biztonságával kapcsolatos német kormányzati értékelést firtató kérdésekre, mint mondta, folyamatosan figyelemmel követik és értékelik a helyzetet.
Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő hozzátette: Afganisztánban békés vidékek mellett vannak kevéssé biztonságos térségek, és erősek a regionális eltérések, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy hétszer nagyobb, mint Németország.
A tálibok elhatárolódtak a támadástól
Zabiullah Mudzsahid, a tálib mozgalom szóvivője gyakorlatilag elhatárolódott a támadástól, s mint mondta: a tálibok mozgalma határozottan elítéli az olyan céltalan támadásokat, amelyeknek civil áldozatai vannak.
Asraf Gáni afgán államfő élesen elítélte a merényletet. Közleményében azt írta:"A terroristák még a ramadán szent hónapjában, a szívjóság, az áldás és az imádság havában sem hagynak fel az ártatlan emberek gyilkolásával".
A merényletet határozottan elítélte Pakisztán is. Az ország külügyminisztériuma arról is beszámolt, hogy a támadásban megrongálódott egyes pakisztáni diplomaták közelben lévő lakhelye, mások könnyebben megsebesültek.
A Reuters hírügynökség tudósításában megállapítja, hogy a múlt hét végén kezdődött ramadán sem jelent megnyugvást az erőszaktól forrongó Afganisztánban.
Az Európai Unió és a NATO is elítélte a kabuli robbantásos merényletet
Határozottan elítélte az Európai Unió és a NATO szerdán az afgán fővárosban elkövetett robbantásos merényletet, amely a legfrissebb hírek szerint legkevesebb nyolcvan halálos áldozatot követelt.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára Twitter-üzenetében együttérzéséről biztosította a "borzalmas támadás" áldozatainak hozzátartozóit, valamint hangsúlyozta, hogy az észak-atlanti szövetség Afganisztán mellett áll a terrorizmus elleni küzdelemben.
A NATO afganisztáni missziója közleményében azt írta: a merénylet rávilágít az afgán nép ellenségeinek barbárságára és bizonyítja, hogy teljesen semmibe veszik a civileket. "A történtek az ellenség álszentségét is demonstrálják, ugyanis miközben azt állítják, hogy kizárólag az afgán és a külföldi biztonsági erőket veszik célba, továbbra is ártatlan afgánokat gyilkolnak" - emelték ki.
Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője saját maga és az EU nevében is szolidaritásáról biztosította az afgán népet, illetve az áldozatok családját. Mint közölte, az unió kabuli képviselete kész segítséget nyújtani a robbantás által érintett európai nagykövetségeknek.
Az Európai Unió az afgán hatóságok mellett áll a terrorizmus elleni harc területén, és továbbra is támogatja a békéhez vezető utat és az afgán állami intézmények megfelelő működését, amely kulcsfontosságú az ország stabilitásának megteremtésében - olvasható a brüsszeli közleményben.
