Tardoskedden megkezdődött a homoktövis szüretelése

A tüskék miatt a bogyókat nem könnyű begyűjteni. A szüretelők kesztyűkben dolgoznak, és az egész ágat lemetszik. Az ággal és a levelekkel együtt kerül a gyümölcs a hatalmas ládákba. A helyi iskolások is megnézhetik ilyenkor a homoktövis-ültetvényeket. A szakemberek elmondják nekik, mitől értékes ez a növény.
Bogdány Tibor agronómus szerint mivel egy-egy bokron sok apró bogyó van, s az nagyon nehezen válik el a szártól, ezért nagyon költséges volna a szedése más módszerrel. "Maga az érés szeptember közepére tehető, évjárattól függően. A bogyók elkezdenek puhulni, és ez azt jelenti, hogy a növény érett. Ez az időszak elhúzódhat 2-3-4 hétig is. Utána rohamosan csökken a minősége a gyümölcsnek" - mondja a szövetkezet szakembere.
Ez azt jelenti, hogy amikor narancsszínűre megérik a savanykás gyümölcs, azonnal szedni kell. A szedés után aztán hatalmas hűtőkamrákba kerül, 48-72 órára. Ezt követően a fagyott bogyókat lerázzák a szárról, majd kezdődhet a feldolgozás.
A tardoskeddiek már megismerték és megszerették ezt a különleges gyümölcsöt, s megtanulták, hogy nemcsak akkor használják, amikor szükség van rá a betegség miatt, hanem megelőzésképp is.
A helyi szövetkezetben 12 hektáron foglalkoznak homoktövissel. A szövetkezetet a községben élők alkotják, közel 120-an, akiknek nagy része a mezőgazdaságban is dolgozik. Õk döntöttek öt éve az ültetvény telepítéséről, ahogyan arról is, hogy abból saját maguk készítsenek bio termékeket.
A homoktövisből általában kétféle terméket készítenek. Egyik a homoktövis tea, amit Tardoskedden is készítenek porciós, illetve ömlesztett változatban. "Ez a préselés utáni anyagnak a kiszárításával történik" - mondja Mojzes Tibor, a szövetkezet gyümölcsfeldolgozó részlegének menedzsere. Maga a lé pedig nyersanyagul szolgál olyan termékek dúsítására, ami a legtöbbeket felfrissíti, illetve a tömény homoktövislé úgy működik, mint gyógyszer.
A homoktövislé számos termék alapanyaga lehet. Készítenek belőle üdítőt, szörpöt, lekvárt és pálinkát is. A saját termékeket saját boltjukban értékesítik, ahol szívesen vásárolnak a helyiek. Különösen mert a termékek jó része elnyerte már Szlovákiában a kiváló minőség védjegyet.
Az eddigi eredményekkel a szövetkezet elnöke, Szabó Rozália is elégedett. Úgy véli, az elmúlt évek során jó volt a termés. Ez számukra azért is külön öröm, mert a homoktövis termesztését önerőből kezdték, nem tanulták senkitől. Ha pedig valamit elrontottak, akkor azt a következő évben igyekeztek helyrehozni.
Tardoskedden arra törekszenek, hogy élelmiszerből önellátóak legyenek. A termékeik sorát folyamatosan bővítik. Most azon dolgoznak, hogy a homoktövis magját is felhasználják, és abból olajat sajtoljanak.
