Tanítóinkat méltatták
Az Ex Libris Díj a Magyar Művészetért Díjrendszerbe tartozik, s olyan magyaroknak ítélik oda, akik hazájukban sokat tesznek a magyar művészetért, kultúráért, a magyarság megmaradásáért.m
„Arról győztek meg az itteni kuratóriumi tagok, hogy az Ipoly mente olyan sajátos terület, ahol meg kell találni együtt azokat a pedagógusokat és iskolákat, akik néha mostoha körülmények között, de magyarok és magyarokat tanítanak, mint engem az apám az Alföldön” – mondta Gubcsi Lajos, a díj alapítója.
A Szondi György Gimnázium megalakulásának 100. évfordulója, míg a szintén ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola fennállásának 20. évfordulója alkalmából kapta meg az Ex Libris Díjat. A környékbeli alap- és középiskolák is tehettek javaslatot, hogy ki kapja meg ezt a rangos kitüntetést.
A két iskola mellett 8 nyugdíjas pedagógus is átvehette a díjat, köztük Vass Ottó, Píri Lajos, Danis Ferenc, Gubík Mária, Lendvay Tibor, id. Molnár Barnabás, Kossuth Mária Magdolna és Apa Vilmos.
Az alapítvány felvidéki kuratóriuma két személyt javasolt a díjra, Dolník Erzsébetet és Újváry Lászlót. „Ez különösen jól esik, mert tanítani nagyon szerettem, direktoroskodtam is sokáig, és mögöttem van néhány évtized, és ha nem voltam a katedrán, akkor ott voltam a színpadon, az emberek között és társadalmi munkát végeztem, hivatásnak éreztem” – fogalmazott Újváry László.
Csáky Pál, a felvidéki Ex Libris Kuratórium társelnöke jó ötletnek tartja, hogy az Ipoly és Garam mente iskoláit tisztelték meg a díjjal. „Méltó kezekbe került az összes elismerés, és örülök neki, hogy ilyen szép, felemelő ünnepségben lehetett részünk” – fűzte hozzá.
(A témáról összeállítást láthatnak a Felvidéki Híradó keddi adásában.)