2018. május 13., 10:18

Tajvani látogatásra várják Ferenc pápát

Tajpej római katolikus érseke látogatásra hívja meg Ferenc pápát – adta hírül maga az érsek, John Hung egy Tajvan vatikáni nagykövetségén rendezett fogadás alkalmából. A vizitre egy jövő évi egyházi konferencián kerülne sor.

tajvan-papalatogatas.jpg
Fotó: Reuters
Pápa még sohasem járt Tajvanon – hangsúlyozta az esetleges látogatás jelentőségét az érsek. Hung a Reutersnak azt is elmondta: azért szeretné nyélbe ütni a pápai látogatást, mert a szigeten „sokat szenvednek az emberek”.

Tajvanon mintegy 300 ezer római katolikus él. A Vatikán egyike azon 19 államnak, amely elismeri Tajvan önállóságát, azt nem Kína részének tartja, ami miatt Peking várhatóan nem nézi majd jó szemmel az esetleges pápai látogatást. Kína és az Apostoli Szentszék között nincs diplomáciai kapcsolat. Peking azon az állásponton van, hogy ha egy külföldi állam kapcsolatokat akar vele építeni, akkor szakítania kell Tajvannal. Legutóbb – a múlt hónapban – a Dominikai Köztársaság döntött a váltás mellett.

A meghívás részleteinek tisztázására John Hung érsek hat tajvani püspök kíséretében el is utazott a Vatikánba. Tíz éve már, hogy – egyébként ugyanez – a küldöttség utoljára a pápa székhelyén járt. A delegáció megbeszéléseket folytat majd a kúria számos tagjával, s a pápa is fogadja a tajvani küldöttséget. A Taiwan News hírportál szerint Li Si-ming a Szentszékhez akkreditált tajvani nagykövet háláját fejezte ki Tajvan és a Vatikán közötti kapcsolatokért, s kijelentette, hogy az e kapcsolatok természetéről szóló negatív híresztelések egyszerűen hamisak. Egyedül az elmúlt esztendőben a pápa számos magas rangú egyházi tisztviselőt küldött Tajvanra, s természeti katasztrófák után mindig imádkozik a szigetért.

A Kínai Népköztársaság és a Vatikán viszonya viszont már nem ilyen felhőtlen. A felek újabban kínai püspökök kinevezésén huzakodnak, s a helyzetet bonyolítja a kínai katolikusok megosztottsága: az „illegális” közösség a pápához hűséges, s szemben áll a kormány támogatta katolikus egyházzal. S mivel a kínai hatóság az utóbbi időben szigorított a vallásgyakorlás feletti ellenőrzésen, meg is rekedtek a tárgyalások, amelyek sikeres befejezése hetvenéves nézeteltérésnek vetett volna véget Peking és a Vatikán között.

A Magyar Idők szerint a megegyezés legnagyobb akadálya hárult volna el az e havi tárgyalásokon, amikor egy asztalhoz ültették volna az üldözött és az engedélyezett katolikus közösségek képviselőit. A találkozót azonban elnapolták, pedig a vatikáni tárgyalók teljesítették volna Kína legfőbb feltételét: hét, a pekingi kormány által a pápa jóváhagyása nélkül kinevezett kínai püspök kiközösítésének visszavonását. Ha ez az akadály elhárulna, Ferenc pápa vétójogot kapna a püspökök jövőbeni kinevezésekor.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.