Sztrájkkészültséget hirdettek a tanárok

Ahogy azt a kezdeményezés egyik tagja, Viktor Križo elmondta, ha január 25-ig a kormány nem javasol konkrét törvénybeli intézkedéseket azzal kapcsolatban, hogyan lehet megoldani a pedagógusok követeléseit még ebben a választási időszakban, január 25-én a tanítók és tanárok korlátlan éles sztrájkba kezdenek.
A Szlovák Tanárok Kezdeményezése (Iniciatíva slovenských uèite¾ov) szerint a sztrájkkészültség logikus lépés, amely a pedagógusok tiltakozó akcióihoz kapcsolódik, akik társadalmi megítélésük javításáért és az oktatásügy megfelelő finanszírozásáért harcolnak már 2012 óta. A sztrájkkészültség bejelentését és az esetleges sztrájkot szélsőséges, de egyúttal elkerülhetetlen megoldásnak tartják.
A Szlovák Tanárok Kezdeményezésének követelményeit már tavaly októberben megfogalmazta a Tanárok Kamarája. A kormánytól azt kérik, hogy törvényi rendelkezések által biztosítsák minden pedagógiai és szakmai alkalmazott bérének emelését 140 euróval a regionális oktatásügyben 2016. január 1-től.
2017-január 1-től további emelést kérnek, ekkor elképzeléseik szerint a bérek 90 euróval emelkednének.
A következő követelés az oktatásügyi minisztérium és a belügyminisztérium költségvetésének növelése 400 millió euróval, mert a cél az, hogy kiegyenlítsék az egyes iskolák közti különbségeket a didaktikai eszközökkel való felszereltség területén.
Az utolsó követelésük az, hogy a kormány fogadja el a pedagógiai alkalmazottakról és a szakmai alkalmazottakról szóló törvény módosítását, amellyel újra bevezetné a kreditszerzés lehetőségét a kompetenciák megítélése által, megszüntetné a kreditek hétéves érvényességét, és megújítaná a kreditszerzés lehetőségét szakbővítés, illetve külföldi tanulmányok és különféle egyéb kreatív aktivitások által. Egyúttal a törvénymódosítás kötelezné az oktatásügyi minisztert, hozzon létre egy bizottságot a szakszervezetek és a szakmai szervezetek részvételével az oktatásügyben, amely komplex módon átértékelné a kontinuális művelődés rendszerét és a törvényt a jelenlegi állapot elemzésének figyelembevételével.
Jana Ftáènik Pastorková, a Szlovák Tanárok Kezdeményezés tagjaként elmondta, a tanítók felelősek a gyermekekért. Mint fogalmazott, még egyik kormány számára sem jelentett elsőrendű feladatot az oktatásügy helyzete. A tanárnő szerint a sztrájk nehéz lesz mind a tanítók, mind a szülők számára, de a hozadéka jelentős lesz. A kezdeményezés sikere szerinte attól függ, hányan kapcsolódnak be a sztrájkba.
¼udovít Sebelédi, a Tanári Kezdeményezés lévai tagja úgy véli, a sztrájkkészültség elsősorban azt jelenti, hogy a tanítók álljanak ki jogaikért és társadalmi státuszukért. Szerinte ez a teljes közvéleményről is szól, akit felszólított arra, hogy csatlakozzék a sztrájkhoz, és mutassák meg, hogy az oktatásügyben rendszerszerű változásokra van szükség, mivel gyermekeink jövője függ tőle.
Portálunk az ügyben megkereste a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségét is. A Pedagógusszövetség elnöke Jókai Tibor elmondta, minden olyan kezdeményezés mellé oda tudnak állni, amely a tanítók és tanárok érdekeit szolgálja, legyen szó akár anyagi, akár társadalmi megbecsülésükről. Az azonban csak a későbbiekben dől majd el, hogy a magyar pedagógusok közül hányan döntenek úgy, hogy a sztrájkban is részt vesznek, ha arra sor kerül.
A Szlovák Tanárok Kezdeményezése informális társulás, amely a pozsonyi, besztercebányai, lévai, nyitrai, vágbesztercei, nagyszombati, trencséni és zsolnai tanítók helyi kezdeményezéseiből jött létre. Nyílt platformmá vált az oktatásügy minden dolgozója számára.