Szolidárisak a lengyel ex-külügyminiszterek Merkellel
Kaczynski a lengyelországi választási kampányban megjelent, Álmaink Lengyelországa című könyvében azt sugallta, hogy Merkel kancellárrá választása nem egészen tiszta körülmények között történt, és azt is állította róla, hogy - enyhe formában bár - de arra törekszik, hogy Lengyelországot a német érdekek alá rendelje.
A német sajtó - de a lengyel újságírók egy része is - úgy értelmezte Kaczynski mondatát, hogy szerinte Angela Merkelt az egykori keletnémet titkosszolgálat, a Stasi segítette hatalomra. Kaczynski ezt szavai kiforgatásának minősítette, és sajtópert helyezett kilátásba.
A volt lengyel külügyminiszterek - Wladyslaw Bartoszewski, Andrzej Olechowski, Wlodzimierz Cimoszewicz, Dariusz Rosati és Adam Daniel Rotfeld - közös levelükben azt írták: erkölcsi kötelességüknek érzik, hogy kifejezzék szolidaritásukat Angela Merkellel.
"Lengyelország függetlenségének visszaszerzése, Németország egyesülése és a lengyel-német jószomszédsági és együttműködési szerződés 1991-es aláírása óta országaink kapcsolatai egyre szorosabbak és barátibbak. A Német Szövetségi Köztársaság támogatást nyújtott kulcsfontosságú nemzeti érdekeink érvényesítéséhez, így az EU- és a NATO-csatlakozáshoz. Merkel kancellár azon német politikusok közé tartozik, akik Lengyelország iránt a legnagyobb jóindulattal viseltetnek" - hangsúlyozták. "Vannak nézetkülönbségek, sőt viták is országaink között, de a külföldi partnereinkkel folyó párbeszédben nincs helye inszinuáló sejtetéseknek" - írták.
Kaczynski pártja, a Jog és Igazságosság (PiS) szóvivője, Adam Hofman "egyértelmű választási lépésnek" nevezte a külügyminiszterek levelét. A szóvivő szerint inkább arról kellett volna levelet írniuk a német kancellárnak, hogy az (Oroszország és Németország között Lengyelország megkerülésével épített, a Balti-tenger fenekén húzódó) Északi Áramlat gázvezeték ne akadályozza a lengyel kikötők működését.