2011. április 26., 15:06

Szócsata az Országgyűlésben Gyöngyöspatáról

BUDAPEST. A Gyöngyöspatán húsvét előtt történtekről ejtett szót több frakció szónoka kedden a parlamentben napirend előtt: a fideszes Kocsis Máté szerint a kormány határozottan lépett fel, a jobbikos Vona Gábor indokoltnak látja a belügyminiszter lemondását, míg a szocialista Harangozó Tamás intézkedéseket sürgetett a kabinetnél.

A fideszes Kocsis Máté azt mondta, hogy bizonyos erők káoszt és rendetlenséget akartak okozni Gyöngyöspatán, ahol otromba kísérlet történt rövidtávú és öncélú politikai haszonszerzés céljából. Sem a többség sem a kisebbség nem terrorizálhat embereket - jelentette ki, hozzátéve: Magyarországon nincsenek első- és másodrangú polgárok, kizárólag magyar állampolgárok vannak. Felszólított minden politikai szereplőt, egyesületet, akit illet, hogy fejezze be a társadalmi és etnikai feszültség gerjesztését. A kormány egyértelműen és határozottan lépett fel a gyöngyöspataiak védelmében - mondta, s azt kérte, hogy az MSZP és az LMP tényleg térjen vissza az Országgyűlés falai közé az utcáról.

Kontrát Károly belügyi államtitkár felidézve húsvét előtti, a belügyminiszterrel közös látogatásukat azt mondta, Gyöngyöspatán rend van. Szerinte az ellenzéki pártok csak egy célt látnak, hogy támogatottságuk egy százalékkal nőjjön. Õket csak a balhé, a botrány érdekli - értékelte az államtitkár, aki szerint szégyenteljes kísérlet történt az ország lejáratására. Ez kudarcot vallott, a gyöngyöspatai vezetők bíznak a rendőrségben és a kormányban - tette hozzá, megjegyezve: az ott élők azt kérik, hogy az ellenzéki pártok hagyják abba a politikai haszonszerzést. Magyarországon senki nem áll a törvények felett, aki megsérti a rendet bármely településen, számíthat arra, hogy a törvény szigora le fog sújtani rá - hangsúlyozta.

Vona Gábor: az LMP hozzáállása felháborító és romboló

A Jobbik elnöke szerint az LMP hozzáállása a gyöngyöspatai helyzethez "mélységesen felháborító és romboló, pusztító". Vona Gábor a felszólalásában, majd keddi, parlamenti sajtótájékoztatóján ismételten lemondásra szólította fel a belügyminisztert. Az ellenzéki pártelnök azt mondta: miközben Gyöngyöspatán és Hajdúhadházon is az ott élő cigány lakosság egy része - és általában a később betelepült része - folyamatos terror alatt tartja a települést, főként az idős embereket, eközben "az LMP lemegy és kvázi az áldozatokat rasszistának bélyegzi, a probléma okozóit pedig mesterségesen áldozatnak állítja be". "Az egyszeri cigány ember, aki tegnap még betört a szomszédhoz, akinek a gyereke hídvámot szedett a többi gyerektől Gyöngyöspatán, az egyszeriben áldozatként találja magát és még ajándékokat, segélyt és csillebérci nyaralást is kap tevékenységéért cserébe" - fogalmazott. 

A Jobbik elnöke leszögezte: Gyöngyöspatán a 2.800 lakosból ezer felnőtt, Hajdúhadházon pedig 13 ezerből hétezer ember támogatta aláírásával a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tevékenységének folytatását, vagyis a két településen "a polgárőröknek kétharmaduk van". Ennek tükrében Pintér Sándor belügyminiszter nyilatkozatai a polgárőrök távozásáról Vona Gábor szerint a településen élők többségének akaratával mennek szembe.  A Jobbik elnöke úgy véli: az, hogy a bíróságok is csupa felmentő ítéletet hoztak a polgárőrökkel kapcsolatos eljárásokban, illetve, hogy a tüntető rendvédelmi szakszervezetek sem tárgyalnak Pintér Sándorral is csak azt bizonyítják, hogy "a belügyminiszter körül elfogyott a levegő" és Pintér Sándornak le kellene mondania.

Új Szó: szakmai és erkölcsi válságban van a magyar rendőrség

Keddi kommentárjában az Új Szó is foglalkozik a magyarországi közbiztonság helyzetével. Az újság szerint kevés olyan terület van, ahol a magyarországi kormányváltástól azonnali és kézzelfogható  eredményeket lehetett volna elvárni, a belügy viszont mindenképpen ide tartozik. "A masírozó szélsőségesek, a romló vidéki közbiztonság, a 2006-os októberi események mind azt mutatták, hogy komoly szakmai és erkölcsi válságban van a rendőrség. A gyöngyöspatai és a hajdúhadházi történések pedig azt erősítik meg, hogy ez a válság a vezető személyétől függetlenül továbbra is tart" - írja Tokár Géza, a szerző.

Rámutat, hogy a radikális jobboldal – miután a Fidesz perifériára szorította a Jobbikot a szalonképes témák többségének elorozásával – visszatért oda, ahol a legnagyobb igény mutatkozik a ténykedésére: azokba a reménytelen helyzetben levő keleti kisfalvakba, ahol a romák számának növekedésével egyre súlyosbodnak az etnikai konfliktusok, és nehezen lehet gátat szabni a kisebb-nagyobb bűncselekményeknek. Előbb Gyöngyöspatán, majd Hajdúhadházon tűntek fel az önjelölt polgárőrök, "a rendőrség pedig gyakorlatilag ugyanúgy lépett fel ellenük, mint évekkel korábban a kormány számára kényelmetlen elemekkel szemben: gumiparagrafusokkal és mondvacsinált indokokkal" - jegyzi meg a szerző.

Elismeri: az etnikai feszültség mérséklését, az életkörülmények javítását, a bűncselekmények megfékezését nem lehet egyik hónapról a másikra elérni, de úgy véli "azokat a törvényeket, rendelkezéseket, amelyek mindehhez szükségesek, viszont meg lehetne hozni". "A magyar Országgyűlés energiáit az utóbbi hónapokban mégsem az érdemi haszonnal bíró munka emésztette fel, hanem a gyorsított eljárásban folytatott, kissé fölöslegesnek tetsző és merőben szimbolikus jelentőséggel bíró alkotmányozási folyamat. Úgy tűnik, a hajdúhadházi eseménysor a gyöngyöspatai történések árnyékában marad, főként a külföldi sajtóvisszhang mértékét tekintve. Megfelelő törvények és átfogó koncepció híján a rendőrségnek rögtönöznie kellett, a hatóságok pedig egyáltalán nem jártak el elegánsan" - írja kommentárjában a szlovákiai magyar lap.

Az Új Szó felsorolása szerint a gárdista polgárőrökön sokáig nem találtak fogást, mondvacsinált okokkal, garázdaság vádjával vették őrizetbe a táborozni készülő Véderő tagjait, majd egy hirtelen életbe léptetett kormányrendeletre hivatkozva teremtették meg a törvényes fellépés alapjait. "Megannyi lépés, amely nem előre átgondolt koncepcióra, hanem pánikszerű intézkedésekre utal egy olyan témával kapcsolatban, amelyre a hatóságok jó előre felkészülhettek volna. A tanácstalanság nem mellesleg még tovább rombolja a magyar rendőrség hitelét" - írja kommentárjában Tokár. "Mikor a szocialista kormány irányította belügyminisztérium kezéből kicsúszott az irányítás vidéken, azt könnyű szívvel lehetett az MSZP és a kormány széleskörű társadalmi tekintélyvesztésének tulajdonítani. Mikor ugyanez Pintér Sándor tárcájával történik meg, az sokkal komolyabb aggályokra ad okot" - záródik az Új Szó kommentárja.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.