2018. június 4., 13:17

Szlovénia számára nem hozott megoldást a választás

A szlovéniai parlamenti választások eredménye belpolitikai bizonytalanságba taszította az országot, minthogy valószínűleg sem a győztes jobboldali párt, sem a második helyen végzett balközép tömörülés nem fog tudni kormányt alakítani - állapította meg kommentárjában a Večer című szlovén baloldali lap.

jansa-voksol.jpg
Fotó: MTI
Annak ellenére, hogy az ellenzéki jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) győzött a választásokon, a párt elnöke, Janez Janša nem fog tudni kormányt alakítani - írta az újság. A második legtöbb szavazatot szerzett, balközép irányultságú párt elnökéről, Marjan Šarecről pedig a lap szerint a kampány alatt bebizonyosodott, hogy alkalmatlan a kormányfői tisztségre, ezért nehezen elképzelhető róla, hogy össze tudna fogni egy baloldali koalíciót.

Az újság szerint a jelenlegi helyzetben semmi sem lehetetlen, még az sem, hogy új választásokat kell kiírni Szlovéniában.

A Delo című baloldali napilap szerint az ország előtt álló legfontosabb kihívások: a belpolitikában az egészségügy reformja, a közszférával kötendő bérmegállapodás és a negatív demográfiai tendenciák megállítása, a külpolitikában pedig a Horvátországgal fennálló határvita rendezése és a szlovén érdekek képviselete az Európai Unióban.

A kommentátor úgy látja: Szlovéniának szakmailag erős kormányra van szüksége, élén egy ilyen kormány vezetésére alkalmas miniszterelnökkel, aki nem a személyes becsvágyát, hanem az ország érdekeit helyezi előtérbe.

A Dnevnik című liberális napilap arról cikkezett, hogy a jobboldal, különösen az SDS minden bizonnyal jobb eredményre számított, míg a baloldal rosszabb szerepléstől tartott. Mindkét oldal "megállt félúton": az SDS a hatalom, a baloldal pedig a megsemmisülés felé tartva - írta a lap.

Az újság a baloldali pártokat tette felelőssé Jansa győzelméért. Úgy vélte, hogy míg a baloldal kampánya azokat a szavazókat szólította meg, akik soha nem adnák voksukat a jobboldalra, különösen nem az SDS-re, az SDS kampánya minden szavazóhoz szólt azáltal, hogy az emberek zsigeri félelmeire játszott.
A Dnevnik felrótta továbbá, hogy a baloldali pártok egymástól vettek el szavazatokat, amiből az SDS húzott hasznot.

A Primorske Novice című regionális napilap szerint Janša azért nem tud majd kormányt alakítani, mert potenciális partnerei tisztában vannak a politikus "kettős természetével". A Farkas vagy bárány című szerkesztőségi kommentár szerint Janša valószínűleg bárányként viselkedik majd a koalíciós tárgyalásokon, de rögtön átváltozik farkassá, amint megszilárdítja hatalmát. "Az elmúlt évtizedben inkább az utóbbinak voltunk tanúi" - írta a lap.

A csaknem végleges eredmények szerint sem az SDS, sem az LMS nem tud önállóan kormányt alakítani, mivel egyikük sem tudott elegendő szavazatot begyűjteni. A kormányalakításhoz 46 képviselőre van szükség a 90 fős parlamentben.

A garantált magyar kisebbségi képviselői helyért egyébként ketten versengtek: a mandátumot Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség Tanácsának elnöke, Lendva alpolgármestere szerezte meg a szavazatok 60,32 százalékával, míg Sobocan Gabriella, az előző képviselő, Göncz László munkatársa 39,97 százalékot ért el.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.