Szlovákia az EU tagországok átlagától jóval kevesebbet költ oktatásra

Az elemzők szerint ennek ellenére a különbség az elmúlt években némileg csökkent. A 2017-19-es költségvetés feltételezi, hogy – változatlan európai uniós trend esetén - Szlovákia az állami kiadások és a teljes költségvetés viszonylatában lassan felzárkózik majd az EU átlaghoz.
A dokumentumot készítő szakemberek a pedagógusok bérével is foglalkoznak, mely nemzetközi viszonylatban az emelések ellenére is még mindig nagyon alacsony. A kormányprogram értelmében a diplomások bérhányadának 63 százalékról 67 százalékra kellene emelkednie. A Gazdasági és Együttműködési Szervezet (OECD) országainak átlaga viszont 85 százalék.
Leginkább a fiatal pedagógusok bérei maradnak el az átlagtól, ami negatív hatással van a tanítói hivatás népszerűségére. „Minőségi munkát végző pedagógusok biztosítása lehetetlen a tanítók munkáját megfelelő módon értékelő jutalmazási rendszer nélkül, enélkül a pedagógusi hivatást sem lehet attraktívabbá tenni” – vélekednek az elemzők.
Mennyire vonzó hivatás a pedagógusi pálya?
A tanítói hivatás fontosságával Szlovákiában nemzetközi tanulmányok foglalkoznak. Az OECD szerint a szlovákiai tanítók 60 százaléka úgy véli, hivatásának nem megfelelő a társadalmi megbecsültsége, ami a felmérésben résztvevő országokat tekintve a legmagasabb arány (a 23 OECD ország átlaga 31 százalék).
„A tanítói hivatás alulbecsültsége és a jó tanárjelöltek érdektelensége - az OECD felmérés szerint - például abban is megnyilvánulhat, hogy a fiatal tanárok olvasási, matematikai és problémamegoldó készsége jóval rosszabb, mint más egyetemet végzett kortársaiké, amely állapot nemzetközi összehasonlítás szempontjából sem kielégítő” – olvasható a dokumentumban.
Az elemzők véleménye szerint a béremelést további, a tanárok minőségi munkájára irányuló intézkedéseknek kellene követniük. „Mindenekelőtt a jövendő tanárok képzésnek minőségén, illetőleg szakmai fejlődésén kellene javítani” – vélekedtek.
A bérezés átértékelése
„Ugyanakkor meg kellene vizsgálni, hogy a tanítók fizetéseire fordított összegek felhasználása mennyire célirányos, összege megfelel-e a reális szükségleteknek (a fizetések nagyságának meghatározása)” – ajánlják az elemzők. E tekintetben az alacsony bérek alacsony mellett a tanítók – főként a kezdő pedagógusok esetében – teljesítménye és minőségi munkája nem megfelelő értékelését is mielőbb rendezni kell.
Jelenleg hiányoznak a tanítók szakmai kompetenciája meghatározására szolgáló megbízható és világos mutatók is. „Ezek a mutatók egy szakmai standard részét kellene, hogy képezzék, amit a minisztérium egyelőre nem hagyott jóvá” – olvasható a jelentésben. A következő probléma, hogy a továbbképzési vizsgák (atesztáció) jelenleg túlságosan formálisak, nem alkalmasak a pedagógusok szakmai képességeinek felmérésére.
