2018. március 18., 14:07

Szkripal-ügy - Moszkva szerint brit katonai laboratóriumból származhatott a méreg

PRÁGA. Csehországból is származhatott a Novicsok nevű idegméreg, amellyel néhány napja az angliai Salisburyban megpróbálták meggyilkolni Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynököt és lányát, Julija Szkripalt - közölte az orosz külügyminisztérium szóvivője. A cseh védelmi és külügyminiszter miniszter egyaránt visszautasította, hogy országukból szerezhették be az elkövetők a mérget, a szlovák külügyminisztérium úgyszintén. Az orosz EU-nagykövet szerint brit katonai laboratórium lehet a méreganyag forrása.
201803172312090.toxic.jpg


A Novicsok nevű mérgező anyag a legnagyobb valószínűséggel Csehországból, Szlovákiából, Nagy-Britanniából vagy Svédországból származik - jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérikum szóvivője szombaton a Rosszija 24 nevű orosz hírtelevízióban. Megjegyezte, hogy származási országként az Egyesült Államok is szóba jöhet.

Zaharova kijelentette: sem a Szovjetunióban, sem később Oroszországban nem fejlesztettek ki olyan anyagot, amelynek a neve Novicsok volt. A szóvivő nyilatkozata ellentmond a korábbi orosz és nyugati sajtóértesüléseknek.

Martin Stropnicky cseh külügyminiszter az orosz szóvivő nyilatkozatára reagálva közölte: elutasítják a Novicsok  a Novicsok eredetéről megjelent állításokat, mert ezeket semmivel sem lehet bizonyítani. Stropnicky szerint "szokványos manipulációról" van szó minden bizonyíték nélkül.

Karla Slechtová, a cseh védelmi tárca vezetője pedig azt hangsúlyozta, hogy Csehország betartja a vegyi fegyverek gyártásáról és terjesztéséről szóló nemzetközi megállapodásokat. "A vád abszurd. Határozottan elutasítom. A 90-es évek elején aláírtuk, és azóta is betartjuk a vonatkozó nemzetközi megállapodásokat" - írta a Twitteren megjelent reagálásában Slechtová.

A BBC orosz hírszolgálata Vil Mirzajanovnak, a jelenleg az Egyesült Államokban élő orosz vegyésznek egy, a Moszkovszkije Novosztyi című lapban 1992-ben megjelent cikkére hivatkozva állította, hogy a Novicsokot még a Szovjetunióban fejlesztették ki. Mirzajanov a kilencvenes évek elején emigrált Oroszországból és az Egyesült Államokban telepedett le. A Interfax szerint az amerikaiak a kilencvenes évek elején orosz vegyi szakértőket vittek ki az Egyesült Államokba, akik ezen a téren "elértek bizonyos eredményeket".

Szergej Szkripal, aki ellen március elején a Novicsokot nevű idegmérget felhasználták, egykor az orosz katonai hírszerzés ezredese és a brit külső hírszerzés (MI6) ügynöke volt. Szkripalt, akit 2004-ben vett őrizetbe az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB), hazaárulás címén 13 évi szabadságvesztésre ítélték. 2010-ben egy kémcsere keretében Oroszország átadta őt az Egyesült Államoknak. A volt hírszerző még abban az évben Nagy-Britanniában kapott menedéket és ott telepedett le.

A mérgezési ügyből súlyos brit-orosz diplomácia vita lett, London 23 orosz diplomatát utasított ki, illetve további oroszellenes intézkedéseket foganatosított. Moszkva hasonló lépésekkel válaszolt.

Szlovákia elutasítja, hogy bármi köze lenne a Szkripal-ügyhöz

Szlovákia elítéli a Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija Szkripal elleni támadást, egyúttal elutasítja, hogy ahhoz bármi köze lenne.

„Elítéljük a Szergej Szkripal elleni támadást és kategorikusan elutasítjuk, hogy a Szlovák Köztársaságnak bármi köze lenne hozzá. Határozottan elutasítjuk, hogy Szlovákiát bármilyen módon összekapcsolják – negyedik generációs vagy más – vegyi fegyverekkel és azok felhasználásával” – szögezte le állásfoglalásában a külügyminisztérium szóvivője, Peter Susko.

Orosz EU-nagykövet: brit katonai laboratórium lehet a méreganyag forrása

Oroszország EU-nagykövete szerint egy brit katonai laboratórium is lehetett annak az idegméreg-hatóanyagnak a forrása, amellyel a délnyugat-angliai Salisbury városában két hete megpróbálták meggyilkolni Szergej Szkripal egykori orosz kettős ügynököt és lányát. A brit külügyminisztérium "képtelenségnek" nevezte a diplomata felvetését.

Vlagyimir Csizsov a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette, hogy Oroszországnak semmi köze a gyilkossági kísérlethez. Hozzátette: Oroszországban nincs olyan idegméreg-hatóanyag, amellyel a brit szakértők megállapítása szerint a mérgezést elkövették, "Porton Down viszont alig 8 mérföldre (13 kilométerre) van Salisburytől".

Porton Downban működik a brit védelmi minisztérium vegyi és biológiai kutatóközpontja.

Theresa May brit miniszterelnök a héten a londoni alsóházban bejelentette, hogy a kutatóintézet szakértőinek megállapítása szerint a novicsok nevű, oroszországi fejlesztésű idegméreg-hatóanyaggal mérgezték meg Szergej Szkripalt, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredesét, a brit külső hírszerzés (MI6) volt ügynökét és lányát, Julija Szkripalt, akiket azóta is válságos állapotban kezelnek Salisbury kórházában.

Theresa May szerint a jelek arra vallanak, hogy a gyilkossági kísérlet mögött "nagy valószínűséggel" az orosz állam áll. Boris Johnson brit külügyminiszter minapi nyilatkozata szerint "elsöprően nagy valószínűséggel" Vlagyimir Putyin orosz elnök döntött az akcióról.

Vlagyimir Csizsov a vasárnapi BBC-műsorban ugyanakkor kijelentette: felmerül a kérdés, hogy a brit szakértők miképp tudták ilyen gyorsan megállapítani az idegméreg- hatóanyag mibenlétét. Az orosz EU-nagykövet szerint idegméreg-hatóanyagok azonosítása  csak úgy lehetséges, hogy a mintát laboratóriumban tárolt készletekkel vetik össze. "Mindannyian tudjuk, hogy Porton Down az Egyesült Királyság legnagyobb olyan katonai létesítménye, ahol vegyifegyver-kutatás folyik" - tette hozzá.

A brit külügyminisztérium szóvivőjének vasárnapi nyilatkozta szerint "egy unciányi igazságtartalom sincs" abban a "képtelen" felvetésben, hogy az idegméreg forrása Porton Down lehetett.

A szóvivői nyilatkozat szerint az orosz EU-nagykövet felvetése "újabb hiábavaló kísérlet arra, hogy az orosz állam elterelje a figyelmet a tényekről, arról, hogy Oroszország nemzetközi kötelezettségeit nyíltan megsértő módon cselekedett".

Az orosz EU-nagykövet ugyanakkor a vasárnapi BBC-műsorban kijelentette, hogy Oroszországnak semmi köze nincs Szkripal és lánya megmérgezéséhez. Vlagyimir Csizsov szerint Szergej Szkripalt - aki a brit hírszerzéssel együttműködve Nyugat-Európában dolgozó orosz ügynököket leplezett le - Oroszországban joggal tartják árulónak,  "Oroszországban azonban már szinte el is feledkeztek róla", elnöki rendelettel kegyelemben is részesítették, és jogi szempontból az orosz állam így nem is tud ellene felhozni semmit.

A diplomata szerint Oroszországban soha nem gyártottak olyan hatóanyagot, amelyet a brit szakértők novicsok néven azonosítottak.

Ugyanezt mondta a minap Alekszandr Sulgin, Oroszország hágai nagykövete, aki a hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnél (OPCW) is képviseli Oroszországot.

Sulgin a Sky News brit hírtelevíziónak nyilatkozva pénteken kijelentette: ő akkor hallotta először a novicsok szót valamely vegyi hatóanyaggal kapcsolatban emlegetni, amikor Theresa May a londoni parlamentben bejelentette, hogy a brit szakértői vizsgálatok szerint ezzel az orosz fejlesztésű, katonai célokra is használható minőségű idegméreggel mérgezték meg Szergej Szkripalt és lányát.

Sulgin szerint ilyen hatóanyag nem létezik, Oroszországban soha nem volt semmiféle fejlesztési program novicsok hatóanyagcsoport-kódnév alatt.

Boris Jonhson brit külügyminiszter a vasárnapi BBC-interjúműsorban Csizsov és Sulgin szavaira reagálva elmondta: hétfőn Nagy-Britanniába érkeznek az OPCW szakértői, és szintén megvizsgálják a gyilkossági kísérlethez használt hatóanyagot.

Johnson hozzátette: Nagy-Britanniának nemcsak arra vannak bizonyítékai, hogy Oroszország az elmúlt tíz évben tanulmányozta idegmérgek felhasználásának lehetőségét merényletek elkövetésére, de arra is, hogy gyártotta és készletezte a novicsok nevű hatóanyagot.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.