2011. május 1., 15:28

Szíria - Átterjedhetnek a zavargások Libanonra is

BEJRÚT. A szíriai zavargások bármikor átterjedhetnek a szomszédos Libanonra is - vélik elemzők, miután Damaszkusz azzal vádolta meg a nyugatbarát libanoniakat, hogy támogatják a szíriai tüntetőket.

"A puszta tény, hogy a szíriai belügyekbe való beavatkozással vádolják a libanoni feleket, a libanoni helyzet destabilizálásának veszélyével jár, legyenek megalapozottak vagy sem a tüntetők pénzelésére és felfegyverzésére vonatkozó vádak" - jelentette ki Gaszan Azzi, a libanoni egyetem politikatudományok professzora.  "Ez kísérlet lehet arra, hogy a válságot egy másik országra is kiterjesszék" - tette hozzá.

Damaszkusz és Bejrút viszonya eléggé viharos. A polgárháború (1975-1990) kellős közepén Szíria csapatokat küldött Libanonba, ahol a Rafík Haríri volt kormányfő ellen 2005-ben elkövetett merényletet követő kivonulásukig maradtak.
A két ország közötti hivatalos diplomáciai kapcsolatokat csak 2008-ban újították fel, és Iránhoz hasonlóan Szíria is támogatja a Hezbollah síita mozgalmat.
Szíria azzal vádolta az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia támogatását élvező Szaad Haríri miniszterelnök táborát, hogy támogatja a Baasz párt 48 éves uralmának véget vetni kívánó tüntetőket.

Szakértők szerint a vádaskodások a zavargások Líbiára való átterjedésének előjelei.  "Könnyű megingatni a stabilitást Libanonban: itt minden vita szektariánus konfliktusba torkollik, amelyben érintettek az arab országok, Irán, Törökország, valamint több nyugati ország, így Franciaország és az Egyesült Államok is" - vélte Azzi.

A szíriai televízió közvetítette egy "terrorista csoport" három tagjának "vallomását", aki azt állította, hogy pénzt és fegyvereket kapott Dzsamal Dzsarrától, Haríri Jövő Mozgalma tagjától a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszer ellene harchoz.

A Hezbollah televíziója, az al-Manar szerint a szíriai hatóságok kábítószert, pénzt és fegyvereket koboztak el hét, Észak-Libanonból Latakiába tartó hajó fedélzetén, a hét vízi jármű a Damaszkusz gyanúja szerint kapcsolatban állt a Jövő Mozgalmával. Szíria libanoni nagykövete vizsgálatot követelt az ügyben.
"Még ha nincs is rá bizonyíték, nem állíthatom, hogy hajánál fogva előráncigált lenne az a feltételezés, hogy a fegyvereket és a kézpénzt szaúdi segítséggel csempészik Libanonból Szíriába" - ismerte el Karim Makdiszi, a bejrúti Amerikai Egyetem politikatudományok professzora.

A professzor szerint azonban a határon átjutó segítség nem lehet elég jelentős ahhoz, hogy kulcsszerepet játsszon a szíriai eseményekben. "Ezek túlzó elképzelések, amelyek főleg a Hezbollah és Haríri közötti játszmában játszanak szerepet".

Észak-Libanonba több száz szíriai menekült a Tell-Kakahban dúló erőszak elől. Libanonban is tartottak tüntetéseket Aszad mellett és ellen, időnként a rendvédelmi erőknek kellett szétválasztani a két tábort.  "Szíriának előbb a határain belüli vérfürdőt kellene leállítania, mielőtt kitalált hazugságokat terjeszt, amelyekkel csak árnyékot vet a kormányára" - vélte Okab Szakr parlamenti képviselő.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.